Daňové přiznání 2025: Co je potřeba doložit a na co nezapomenout
Daňoví poplatníci, kteří mají příjmy pouze ze zaměstnání tak v případě, že podávají daňové přiznání, vyplňují pouze dvoustránkový formulář. Všichni ostatní daňoví poplatníci vyplňují klasické čtyřstránkové daňové přiznání. Na co si dát při vypracování daňového přiznání pozor?
Pouze za zaměstnance vyřizuje při splnění zákonných podmínek daně zaměstnavatel prostřednictvím ročního zúčtování daně. Ostatní s ročními zdanitelnými příjmy nad 50 tisíc korun musí vyplnit a odevzdat daňové přiznání.
Základní přímou daní je daň z příjmu. Základním daňovým formulářem je pak právě daňové přiznání, kde vypočtete roční daň z příjmu. Ve formuláři uvedete:
- roční zdanitelné příjmy
- nezdanitelné položky
- daňové slevy
Postup výpočtu daně za rok 2024
Pro výpočet daně z příjmu je nejprve důležitý výpočet souhrnného daňového základu, od kterého se odečtou nezdanitelné položky, například odpočet vkladů na podporované finanční produkty, odpočet zaplacených úroků u hypotéky, kterou je řešena vlastní bytová situace či dary.
Daň z příjmu za rok 2024 činí 15 procent do daňového základu 1 582 812 korun, daňový základ nad 1 582 812 korun podléhá 23procentní sazbě daně z příjmu. Výslednou daň z příjmu snižují daňové slevy a daňové zvýhodnění na děti.
V případě, že jsou daňové zálohy nižší než vypočtená roční daň z příjmu, tak je nutné uhradit daňový nedoplatek. Daňoví poplatníci, kteří zaplatili během roku více na daňových zálohách, než je roční daň z příjmu nebo kteří mají nárok na vyšší roční daňový bonus, než činí obdržené měsíční daňové bonusy během roku, obdrží daňový přeplatek.
Online formulář
Společnost NeoTax ve spolupráci s deníkem e15 nabízí interaktivní online formulář pro daňové přiznání pro daň z příjmu fyzických osob ve formátu PDF, zároveň však i v XML formátu určeném pro MS Excel.
Elektronický formulář za uplynulý rok 2024 vyplníte snadno, služba je určena i pro OSVČ, kterým se postará o přehled pro pojišťovny. Aplikace od daňové poradenské společnosti NeoTax garantuje správnost výpočtu při správně zadaných údajích. Pokud termín daňového přiznání nestihnete, společnost vám zařídí odklad.
Dílčí základy daně za zaměstnání
Při příjmech ze zaměstnání je nutné do daňového přiznání uvést zdanitelné příjmy od všech zaměstnavatelů. Souhrnná částka se získá součtem jednotlivých částech z potvrzení o zdanitelných příjmů od všech zaměstnavatelů. Dílčí základ daně ze závislé činnosti musí souhlasit s částkami z potvrzení.
Příloha číslo jedna daňového přiznání
Daňoví poplatníci s příjmy ze samostatné výdělečné činnosti musí vyplnit i přílohu číslo jedna daňového přiznání. Při výkonu více činností se uplatňují skutečné výdaje pro všechny činnosti nebo se použijí roční výdajové paušály pro všechny činnosti. Způsob stanovení výdajů nelze kombinovat.
Příloha číslo dva daňového přiznání
V případě zdanitelných příjmů z nájmu nebo z ostatních zdanitelných příjmů je nutné vyplnit přílohu číslo dva daňového přiznání. Výdaje pro příjmy z nájmu lze uplatnit ve skutečné výši nebo 30procentním výdajovým paušálem.
Doklady pro daňové odpočty
Všechny položky snižující roční daňový základ (daňové odpočty) musí být doloženy. Penzijní společnosti, banky nebo pojišťovny příslušné doklady zasílají automaticky, případně je nutné si příslušný doklad vyžádat. Každá částka daňového odpočtu musí být „doložena“.
Sleva na poplatníka vždy 30 840 korun
V daňovém přiznání za rok 2024 se uplatní daňová sleva na poplatníka vždy ve výši 30 840 korun, bez ohledu na strukturu a výši zdanitelných příjmů nebo na počtu měsíců výkonu výdělečné činnosti. Roli nehraje ani rodinná situace.
Více: Sleva na poplatníka >>>
Nulová daň z příjmu a daňové přiznání
Daňové přiznání za rok 2024 musí podat všichni daňoví poplatníci s ročním zdanitelným příjmem nad 50 tisíc korun, za které nemůže provést roční zúčtování daně zaměstnavatel. V praxi však daňoví poplatníci s ročním zdanitelným příjmem do 205 600 korun daň z příjmu neplatí z důvodu uplatnění slevy na poplatníka. I když jsou roční zdanitelné příjmy nízké a nevzniká povinnost platit daň z příjmu, tak je nutné daňové přiznání odevzdat.
Daňové zvýhodnění čerpá pouze jeden z rodičů
Všechny daňové slevy a daňové zvýhodnění snižují přímo vypočtenou daň z příjmu a přináší vysokou daňovou úlevu. Na žádnou daňovou slevu se nesmí zapomenout. Daňové zvýhodnění však může uplatňovat pouze jeden z rodičů, na to je potřeba pamatovat.
Správné uvedení daňového bonusu
Daňové zvýhodnění na děti snižuje daň z příjmu do nuly a pokud nebylo v takovém případě využito v plném rozsahu, tak se zbylá částka daňového zvýhodnění stává daňovým bonusem. Při čerpání daňového bonusu se daň z příjmu neplatí a ještě se peníze od státu dostávají.
Více: Sleva na dítě >>>
Nezapomeňte na daňové zálohy
Do daňového přiznání je nutné uvést všechny zaplacené daňové zálohy během roku. Zaplacené zálohy ze zaměstnání se zjistí z potvrzení od všech zaměstnavatelů. OSVČ, které během roku platily zálohy (pololetní nebo čtvrtletní), rovněž nesmí zapomenout uvést souhrnnou částku zaplacených záloh.
VIDEO: Kde v daňovém přiznání chybujeme? Odpovídá Monika Lodrová v pořadu FLOW

Uvedení bankovního účtu pro zaslání přeplatku
V případě, že v daňovém přiznání vyjde nárok na daňový přeplatek, tak je nutné vyplnit žádost o jeho zaslání, která je nedílnou součástí daňového přiznání, zejména pochopitelně správné číslo bankovního účtu. Důvody pro čerpání daňového přeplatku jsou dva:
- zaplacené zálohy během roku jsou vyšší než vypočtená roční daň z příjmu,
- roční daňový bonus je vyšší než čerpané měsíční daňové bonusy během roku.
Máte všechny přílohy?
Ke dvoustránkovému i čtyřstránkovému daňovému přiznání je nutné přiložit všechny daňové přílohy. Zejména potvrzení o zdanitelných příjmech od všech zaměstnavatelů, nároky na daňové odpočty, přílohu číslo jedna a dva daňového přiznání.
Daňové přiznání 2025 za rok 2024
Jak vyplnit a podat daňové přiznání za rok 2024? Deník e15 připravil sérii článků pokrývající různá témata kolem daní. Pomůžeme vám ať už jste zaměstnanec pracující na HPP, podnikáte jako OSVČ, nebo máte brigádu na dohodu. Na jaké slevy a daňové odpočty máte nárok? Jak na daň z příjmu?
- Daňové přiznání: Termín, kdy, kdo a jak ho musí podat
- Interaktivní formulář daňového přiznání
- Jak podat daňové přiznání online
- Jak vyplnit daňové přiznání pro zaměstnance (2 stránky, elektronicky)
- Jak vyplnit daňové přiznání pro OSVČ (4 stránky, hl. a vedlejší činnost)
- Slevy na dani a jak je uplatnit
- Sleva na dítě: Daňový bonus
- Sleva na poplatníka
- Jak danit příjem z nájmu?
- Daňová kalkulačka OSVČ - výpočet čistého zisku
- Penzijní spoření a životní pojištění - kalkulačka na daňové odpočty
- Daňový přeplatek: Kdy přijde na účet?
- Jak danit cenné papíry: Akcie, ETF, dividendy, podílové fondy
- Kryptoměny, bitcoin a daně
- Práce na DPP: Kdo má nárok na vrácení daně?
- Zrušení životního pojištění: Postup pro daně
- Dary a daňový odpočet
- Darování krve: Jak na snížení základu daně?
- Daňové přiznání: Co je potřeba doložit?
- Opravné a dodatečné daňové přiznání
- Daň z nemovitosti
- Silniční daň
- Paušální daň
- Jak vyplnit Přehled o příjmech a výdajích pro ČSSZ
- Jak vyplnit Přehled o příjmech a výdajích pro VZP