Jak se liší výpočet zdravotního pojištění oproti dani z příjmu? | E15.cz

Jak se liší výpočet zdravotního pojištění oproti dani z příjmu?

Petr Gola, onk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Zatímco na dani z příjmu někteří zaměstnanci neplatí nic a někteří dokonce peníze od státu dostávají, tak zdravotní pojištění je vždy z hrubé mzdy sráženo. Podívejme se v praktických příkladech na vybrané rozdíly při výpočtu daně z příjmu a zdravotního pojištění.

Řada zaměstnanců zaplatí na dani z příjmu fyzických osob méně než na zdravotním pojištění, přitom sazba daně z příjmu je výrazně vyšší než sazba zdravotního pojištění. Výpočet zdravotního pojištění je odlišný oproti dani z příjmu. Při výpočtu zdravotního pojištění se neuplatňují žádné slevy a odpočty, pro výpočet zdravotního pojištění je zavedena jedna sazba..., jak si ukážeme v příkladech níže.

Příklad: Nulová daň z příjmu, ale platba zdravotního pojištění

Zaměstnanec Jakub má hrubou mzdu 17 tisíc korun. Při výpočtu daně z příjmu uplatňuje slevu na poplatníka ve výši 2 570 korun, stejně jako ostatní zaměstnanci. Na dani z příjmu tak nezaplatí nic, neboť vypočtená daň z příjmu 2 550 korun (17 tisíc korun x 15 procent) je nižší než sleva na poplatníka 2 570 korun. Zdravotní pojištění sražené panu Jakubovi z jeho hrubé mzdy mzdovou účetní však činí 765 korun (17 tisíc korun x 4,5 procenta) a dalších 1 530 korun (17 tisíc korun x 9 procent) za něj na zdravotním pojištění platí jeho zaměstnavatel. V souhrnu tedy obdrží zdravotní pojišťovna pana Jakuba 2 295 korun.

Příklad: Daňový bonus, ale platba zdravotní pojištění

Zaměstnankyně Karolína má dvě děti, na které uplatňuje daňové zvýhodnění. Souhrnná částka daňového zvýhodnění činí 3 127 korun (na první dítě 1 267 korun a na druhé dítě 1 860 korun). Hrubou mzdu má paní Karolína ve výši 32 tisíc korun. Vypočtená daň z příjmu činí 4 800 korun (32 tisíc korun x 15 procent).

Po uplatnění slevy na poplatníka je daň z příjmu 2 230 korun (4 800 korun - 2 570 korun). Daňové zvýhodnění je vyšší o 897 korun než vypočtená daň z příjmu, a právě v takové výši obdrží paní Karolína daňový bonus. Na dani z příjmu tedy paní Karolína nezaplatí nic, a ještě si zvýší čistou mzdu o 897 korun formou daňového bonusu.

Na zdravotním pojištění je však paní Karolíně sraženo zaměstnavatelem 1 440 korun (32 tisíc korun x 4,5 procenta) a dalších 2 880 korun (32 tisíc korun x 9 procent) za ji ještě zaplatí zaměstnavatel. Výchova dětí nemá na výpočet zdravotního pojištění žádný vliv.

Příklad: Dvě zaměstnání: rozdílný výpočet daně, ale stejný u zdravotního pojištění

Pan Jaroslav pracuje pro dva zaměstnavatele současně na zkrácený úvazek s hrubou mzdou 22 tisíc korun. Zdravotní pojištění se bude vypočítávat u obou zaměstnavatelů stejně, daň z příjmu fyzických osob nikoliv. U zaměstnavatele, u kterého má pan Jaroslav podepsáno prohlášení k dani, totiž sníží daňovou povinnost sleva na poplatníka. Daňové slevy je možné uplatňovat pouze u jednoho zaměstnavatele.

Příklad: Dvě daňové sazby daně z příjmu a jedna sazba zdravotního pojištění

Zaměstnankyně Lucie má hrubou měsíční mzdu 180 tisíc korun. Při výpočtu daně z příjmu se uplatňují dvě daňové sazby (do 155 644 korun 15 procent a pro zbylou část hrubé mzdy 23 procent). Sazba zdravotního pojištění je však pro jakkoliv vysokou hrubou mzdu stejně vysoká. Zaměstnanci je na zdravotním pojištění sraženo 4,5 procenta a další 9 procent platí za zaměstnance zaměstnavatel. Pro výpočet zdravotního pojištění není zaveden strop, tak jako u sociálního pojištění.

Příklad: Vratka daně z příjmu, ale žádná u zdravotního pojištění

Paní Simona požádá svého zaměstnavatele o roční zúčtování daně za rok 2022 a po jeho provedení obdrží daňovou vratku, neboť v ročním zúčtování daně uplatní odpočet úroků z hypotéky, odpočet životního pojištění a odpočet doplňkového penzijního spoření. Roční daň z příjmu za rok 2022 bude nižší než zaplacené zálohy během roku. Na zdravotním pojištění však paní Simona žádnou vratku nedostane. U zdravotního pojištění nemůže vzniknout nárok na žádnou vratku, neuplatňují se žádné odpočty nebo slevy a roční povinnost je splněna měsíčními platbami na zdravotním pojištění.

Autor: Petr Gola, onk

Daňové přiznání

Daňové přiznání za rok 2021 musí v roce 2022 podat všichni živnostníci, podnikatelé i někteří zaměstnanci a studenti, kteří mají více brigád nebo při studiu podnikají jako OSVČ. Povinnost se týká všech, kteří nejsou osvobozeni od daně z příjmu. Projděte si našeho aktuálního průvodce pro daňové přiznání za uplynulý rok 2021. Pro OSVČ je určen speciál o daňovém přiznání 2022 v příkladech.

Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2021 byl stanoven na 1. dubna 2022. Pokud hodláte podat daňové přiznání elektronickou cestou, máte o měsíc déle. Podívejte se na kompletní daňový kalendář. Z důvodu pandemie koronaviru se mohou podmínky měnit, proto doporučujeme termíny hlídat.

Co všechno byste měli zohlednit, najdete v našem speciálu k daňovému přiznání na názorných příkladech. V daňovém přiznání a při výpočtu čisté mzdy lze uplatňovat daňová zvýhodnění a slevy na dani. Daňový základ lze snížit i skrze poskytnuté dary. Pokud vlastníte nemovitost, přečtěte si náš speciál jak správně účtovat daň z nemovitosti. A jak je to s příjmy z pronájmu? S podáním daňového přiznání vám pomůžou i naše kalkulačky.

Nezapomeňte si projít daňové novinky, týkající se daní v roce 2022, mezi které patří i nová sleva na poplatníka.

Do 10. ledna 2022 mohou také živnostníci ještě vstoupit do režimu paušální daně. OSVČ by pro letošek měly být obeznámeny se zálohami na zdravotní a sociální pojištění v roce 2022.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery