OSVČ: Za neodevzdání přehledu hrozí pokuta | e15.cz
M A

Daně

OSVČ: Za neodevzdání přehledu hrozí pokuta

Petr Gola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Jednou ze základních povinností všech osob samostatně výdělečně činných je odevzdání přehledu za rok 2021. Neodevzdání přehledu samozřejmě neznamená, že se zálohy nemusí platit, a navíc je předepsána a případně vymáhána i pokuta.

V ročním přehledu se vypočítá nejenom zdravotní pojištění za příslušný rok, ale i nová výše měsíční zálohy. Jedná se o velmi důležitý „daňový“ tiskopis, a proto je jeho neodevzdání sankciováno. Zdravotní pojišťovny mohou za nesplnění této základní povinnosti uložit OSVČ pokutu až do výše 50 tisíc korun.

Při vyměření pokuty přihlíží jednotlivé zdravotní pojišťovny k historii plátce. To znamená, že ne každá osoba samostatně výdělečně činná obdrží za neodevzdání přehledu za rok 2021 stejně vysokou pokutu. Podívejme se na vybrané případy, kdy není přehled za příslušný rok doručen.

Termín odevzdání přehledů

Přehledy za rok 2021 je nutné odevzdat do 2. května, v případě podání daňového přiznání elektronicky potom do 1. června a OSVČ, kterým daňové přiznání zpracovává daňový poradce, mají čas do 1. srpna. 

Příklad: OSVČ neplnící si své povinnosti

Pan Miloš vykonává již 15 let samostatnou výdělečnou činnost, bohužel veškeré své daňové povinnosti bere na lehkou váhu, a proto se mu již několikrát stalo, že ani přehled pro svoji zdravotní pojišťovnu neodevzdal včas. Následně všechny své povinnosti dodatečně splnil, ale během let již uhradil několik pokut vystavených platebními výměry.

Příklad: Ukončení činnosti během roku

Podnikatelka Věra ukončila v březnu 2021 samostatnou výdělečnou činnost. Od dubna 2021 nastoupila do zaměstnání. Paní Věra si vždy plnila své povinnosti, ale za rok 2021 přehled neodevzdala, protože si myslela, že když už je zaměstnankyní, že má s ohledem na placení zdravotního pojištění vše vyřešeno. Přehled za rok 2021 je však nutné odevzdat i při výkonu samostatné výdělečné činnosti po část roku.

Příklad: Změna zdravotní pojišťovny

Paní Dana změnila od 1. 7. 2021 zdravotní pojišťovnu. Přehled za rok 2021 však v dubnu odevzdala pouze na starou zdravotní pojišťovnu. Za rok 2021 však má paní Dana povinnost odevzdat přehled staré i nové zdravotní pojišťovně. Změnou zdravotní pojišťovny veškeré závazky na zdravotním pojištění paní Daně nezanikají a musí mít doplaceno veškeré pojistné i u staré zdravotní pojišťovny.

Příklad: Podnikání s nízkým ziskem při zaměstnání

Zaměstnanec Jakub vykonával po celý rok 2021 vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, kterou si přivydělal jen 50 tisíc korun. Pan Jakub se mylně domnívá, že z tohoto nižšího zisku již žádné zdravotní pojištění neplatí, když je navíc zaměstnancem a zdravotní pojištění platí ze své hrubé mzdy. Pan Jakub tedy přehled své zdravotní pojišťovně neodevzdal. Přehled musí doručovat i OSVČ vykonávající vedlejší činnost s nízkým ziskem. Pan Jakub musí zaplatit na zdravotním pojištění 3 375 korun (50 tisíc korun x 50 procet x 13,5 procenta).

I pokuty se vymáhají

Všechny zdravotní pojišťovny si velmi pečlivě hlídají své pohledávky. Důsledně vymáhají nejenom pojistné a penále, ale i pokuty. Neplnění zákonných povinností se tedy všem OSVČ prodraží. Spoléhat se na promlčení závazků rozhodně nelze, neboť promlčecí lhůta je desetiletá a všechny zdravotní pojišťovny mají nastaveny své interní postupy tak, aby maximalizovaly výnosy z vymáhání dlužných pohledávek.

Do kdy lze vyměřit pokutu?

Zdravotní pojišťovny mohou dle zákona o veřejném zdravotním pojištění č. 592/1992 Sb. v platném znění uložit pokutu do dvou let ode dne, kdy se dozví o nesplnění nebo porušení povinnosti, nejpozději však do pěti let ode dne, kdy k nesplnění nebo porušení povinnosti došlo. Předepsaná pokuta má dle zákona přednost při úhradě. Pokud má totiž OSVČ u zdravotní pojišťovny více splatných závazků, tak se hradí v následujícím pořadí: pokuty, nejstarší vyměřené pojistné, aktuální pojistné a až na závěr penále.

Autor: Petr Gola

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery