Novela zákona směnárenské činnosti má zatnout tipec nepoctivcům | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Novela zákona směnárenské činnosti má zatnout tipec nepoctivcům

Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil

Patnáct kaček za euro? Na „Staromáku“ normálka... Tedy pokud jste turista a měníte eura na koruny, opačně to bohužel neplatí. Okrádat turisty by už brzy nemělo být tak snadné, vláda totiž schválila novelu zákona o směnárenské činnosti.

Je všeobecně známo, že v Praze čeká na turisty řada nepoctivců. Jejich řady se rozhodlo redukovat Ministerstvo financí (MF), které předložilo návrh na novelu zákona o směnárenské činnosti. Hlavní novinkou, se kterou novela přichází, je možnost odstoupit od smlouvy do 2 hodin od provedení směny.

Návrh také stanovuje, že klienti musí být o svém novém právu informováni jak na kurzovním lístku, tak na dokladu o provedení směny.

Konec dvojích kurzů

Novela MF pamatuje i na odstoupení od smlouvy uzavřené prostřednictvím směnárenského automatu. V takovém případě má klient právo odstoupit do 3 pracovních dnů v kterékoli provozovně nebo v sídle směnárníka. A pokud by to nešlo ani v provozovně, třeba kvůli tomu, že by byla zavřená, prodlužuje se lhůta na půl roku.

Pozor na „ano“ po telefonu, má váhu podpisu. Vycouvat můžete do 14 dní

Aby nedocházelo ke zneužití institutu odstoupení pro spekulace, je rozsah, v němž je možné odstoupit, omezen na 1 000 EUR. Odstoupit tak bude možné zhruba u 90 až 95 procentech směnárenských obchodů.

Novela přináší i další vylepšení ve prospěch spotřebitelů, upřesňuje například požadavky na prezentaci informací na kurzovním lístku. Nově proto také výhodnější podmínky směny (VIP nabídka), nebudou moci být inzerovány formou směnného kurzu.

dTest varuje před neuváženými dluhy, radí číst pozorně smlouvy

V provozovně a jejím okolí tak bude moci být jen jeden kurzovní lístek, čímž se zamezí případům nežádoucí záměny standardního kurzu a výhodnější nabídky.

Novela také omezuje právo požadovat úplatu za provedení směnárenského obchodu. Úplata bude moci být zohledněna pouze ve výši směnného kurzu. Klientům tak bude stačit porovnat kurzy a nebudou muset dopočítávat výši úplaty.

České domácnosti měly loni na útratu 2,6 bilionu korun. Kupní síla byla nejvyšší za posledních 14 let

Pokud vše půjde dobře, mohla by novela platit v praxi ještě letos.

 

Mzdová kalkulačka