Životní pojištění nemá v Česku polovina lidí. Přitom už za tisícovku měsíčně lze pokrýt ta největší rizika
Vstup vážného onemocnění do života přestavuje kromě fyzické a psychické tíhy i finanční výzvu. Dostatek peněz na zajištění stability rodiny považuje v takové situaci za podstatné více než 80 procent Čechů. Oproti tomu životní pojištění, které v případě náhlé zdravotní komplikace dokáže pokrýt nečekané výdaje, nemá v tuzemsku téměř polovina lidí, jak ukazuje průzkum agentury Ipsos.
Z onemocnění některou ze závažných chorob má obavy 54 procent Čechů. Vůbec největším strašákem je pak rakovina. Statistiky navíc ukazují, že nějaká forma nádorového onemocnění postihne více než třetinu populace a způsobí přes 20 procent veškerých úmrtí.
„Predikce navíc ukazují, že případů rakoviny bude do budoucna přibývat. Může za to zejména stárnutí populace, ale i špatný životní styl, například nedostatek pohybu,“ říká přednosta onkologické kliniky Ústřední vojenské nemocnice Luboš Petružalka. Zároveň však dodává, že základem je zaměřovat se na prevenci. „Důležité je lidem říkat i to, co mají dělat v případě, že danou chorobou onemocní,“ doplňuje.
Absence pojištění i úspor
Po finanční stránce může nemocnému i jeho rodině v takovém případě pomoci životní pojištění. To však nemá sjednané 45 procent Čechů. „Životní pojištění má tu nepříjemnou vlastnost, že se pojišťujeme proti nepříjemným věcem, které nechceme, aby se staly. Mnoho lidí má také pocit, že se jich riziko vážného onemocnění nebo úrazu netýká, a proto si pojištění nesjednávají,“ komentuje situaci hlavní analytik společnosti Broker Consulting Martin Novák.
Téměř polovina lidí v Česku navíc nedokáže ze svých úspor pokrýt běžné výdaje ani tři měsíce. „Základním pravidlem pro každého je mít vytvořenou peněžní rezervu na tři až šest měsíců, díky které je člověk schopen překlenout budoucí nepříznivé období,“ upozorňuje dále Novák.
Mnoho lidí nemá životní pojištění sjednané i kvůli nedostatku financí. Většina také očekává, že cena pojistného nebude vyšší než tisíc korun měsíčně, třetina dokonce předpokládá cenu nižší než 500 korun. „Výše platby za pojištění závisí na jeho rozsahu, ale za tisíc korun měsíčně je možné pokrýt ta největší životní rizika,“ říká Petr Němeček z NN Životní pojišťovny s tím, že výsledná cena je však velmi individuální.
Podmínky pro „životko“ se zlepšují
V dnešní době je přitom situace při sjednání mnohem snazší než dříve. „Dnes už je například běžné, že si životní pojištění zařizují lidé, kteří trpí cukrovkou. Před dvaceti lety by je nikdo nepojistil. Celkově došlo k velkému posunu a již není pravda, že vážné onemocnění je stop,“ vysvětluje Marek Woitsch z České podnikatelské pojišťovny.
Mnoho lidí je však k otázce životního pojištění lhostejných. I když má přes 60 procent Čechů osobní zkušenost s vážnou nemocí, pro téměř třetinu z nich neměla tato událost vliv na jejich přístup k životnímu pojištění.