Jízda na kole bez přilby může přinést nejen smrt, ale i zkrácení pojistky

Cyklisté na skládacích městských kolech – stále častější obrázek z měst

Cyklisté na skládacích městských kolech – stále častější obrázek z měst Zdroj: vtm.zive.cz

cyklisté, kolo, kola,
Cyklisté, ilustrační foto
3
Fotogalerie

Cyklistická přilba u nás nepatří do povinné výbavy plnoletých sportovců. Přesto by bez ní neměli na svá kola vůbec usedat. Úrazy způsobené pádem či nárazem na kole patří k těm nejzávažnějším. Chybějící přilba navíc může zkrátit i pojistné plnění z úrazového pojištění.

Přilba na kole zachránila nejeden život cyklisty. A potažmo chrání i domácí rozpočty. Úrazy bez přilby, nejsou-li tragické, jsou totiž podstatně vážnější s delší dobou uzdravování. Jen loni u nás při dopravních nehodách podle statistik Policie ČR zemřelo 40 cyklistů a 276 jich utrpělo těžká zranění; 29 z usmrcených cyklistů přitom nemělo v době nehody přilbu.

Tip: Jak si vybrat pojištění? Poradíme

„Téměř 30 lidí se mohlo z vyjížďky vrátit ke svým blízkým, kdyby měli na hlavě přilbu. Rozhodující by rozhodně neměla být otázka, zda je přilba pro dospělého cyklistu povinná,“ upozorňuje ředitel služby dopravní policie plukovník Jiří Zlý.

Dodává, že z usmrcených cyklistů nebyl ani jeden mladší 18 let. U celkem 276 těžce zraněných přilba chyběla u 147 z nich.

Bez přilby je to jako bez pojistky

S úrazy na kolech bez ochranné přilby, která u nás však není pro dospělé povinností, pak souvisí otázka plnění z úrazového pojištění. Podle analytika životního pojištění finanční skupiny Partners Pavla Krejčíka by jej pojišťovny měly sice většinou vyplatit, avšak existují i výjimky.

„Některé pojišťovny mají v podmínkách definovaná pravidla u sportů, kde mohou krátit pojistné plnění v případě, že klient nepoužije ochranné pomůcky adekvátní pro daný sport,“ říká s tím, že konkrétně může jít právě o zmiňovanou cyklistickou přilbu nebo i lyžařskou helmu.

Upozorňuje, že možnost případného krácení pojistného plnění při chybějící, byť i nepovinné ochranné výbavě, musí být výslovně uvedena v pojistných podmínkách. Dle jeho slov u nás bohužel neexistuje jednotný přístup pojišťoven k plnění v případě, kdy neměl cyklista ochrannou přilbu.

„Některé pojišťovny zaplatí bez problémů, některé mohou uplatnit krácení plnění, či plnění vůbec neposkytnou,“ říká.

Úrazové pojištění doplňuje pojištění hlavních rizik

Odborníci v této souvislosti dále upozorňují i na to, že úrazové pojištění obecně funguje spíše jako doplněk životního pojištění. Hlavní rizika mají být dle doporučení kryta kombinací pojištění úrazových a nemocenských příčin. K nim totiž v běžném životě dochází daleko častěji.

„Například invalidita je způsobená úrazem pouze v cca pěti procentech případů. Pokud tedy někdo má ve smlouvě pouze trvalé následky úrazu a chybí mu invalidita, moc dobře vážné zdravotní komplikace pokryté nemá,“ vysvětluje Pavel Krejčík.

Dodává, že zatímco úrazy mohou za úmrtí lidí starších 30 let v cca 30 procentech případů, u starších osob je to výrazně méně. Nejrizikovější skupina z pohledu úmrtí úrazem jsou lidé do třiceti let věku, kde je úraz příčinou zhruba 55 procent všech úmrtí.