Firmy hledají brigádníky celoročně. Trendem jsou mikrozaměstnání | E15.cz

Firmy hledají brigádníky celoročně. Trendem jsou mikrozaměstnání

...
...
• 
ZDROJ: istock.com

Kamila Ondráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Startuje sezóna letních brigád. Počet nabízených míst nedosahuje loňské úrovně, kdy se firmy nabídkou míst na dohodu snažily vyřešit nedostatek stálých zaměstnanců – například v retailu, výrobě nebo logistice.

„Na Profesia.cz bude v prvním pololetí 2019 počet ‚letních brigádnických‘ nabídek zřejmě nižší než vloni. Zatímco v prvním čtvrtletí jsme zaznamenali ještě 27procentní nárůst, údaje z druhého čtvrtletí nasvědčují tomu, že celkově bude za celé pololetí míst méně,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz. „Nabízené mzdy ale rostou – v řádu procent až desítky procent oproti loňsku. To je důkazem toho, že volní lidé na trhu práce už téměř nejsou. Zatímco minulý rok rostly nejvíce mzdy v retailu a výrobě, letos zaznamenáváme větší skok v oblasti služeb.“

V posledních dvou letech pak přestává platit, že brigády jsou svázané s letní sezónou. Příčin je hned několik. Může za to například výrazná nákupní předvánoční špička. Dalším důvodem je nárůst domácího turistického ruchu. Firmy také stále častěji nabízejí řadu míst na dohodu s jiným uspořádáním pracovní doby, dělených pozic apod. Situaci také nahrává fakt, že většina vysokoškoláků v současné době při studiu pracuje, a většinou jde právě o pozice „na dohodu“.

Aktuálním trendem jsou i tzv. mikrozaměstnání. Jde převážně o nárazové práce bez nějakých závazků nebo dlouhodobých výhledů, často honorované hned po odpracované směně. Těchto nabídek využívají také právě studenti, lidé v důchodovém věku nebo matky malých dětí, které chtějí pracovat třeba jen několik hodin týdně a v době kdy, se jim to zrovna hodí.

 

Autor: Kamila Ondráčková

Mzdová kalkulačka