Od ledna budou vyšší důchody. O 475 korun | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Od ledna budou vyšší důchody. O 475 korun

Od ledna budou vyšší důchody. O 475 korun
Průměrný důchod?11 807 Kč!
• 
ZDROJ: Foto ara

Romana Rybová

Od ledna by se měly zvýšit důchody. Mimo jiné díky valorizaci, která bude výrazně vyšší než v minulých letech. Ve zvýšení valorizace se odrazí polovina růstu reálných mezd v roce 2016. Doteď se růst mezd zohledňoval jen jednou třetinou. A díky těmto faktům se důchody navýší průměrně o 475 korun měsíčně.

Poté, co Český statistický úřad zveřejnil údaje o červnové inflaci, jsou známá všechna potřebná fakta ke stanovení celkové valorizace. Důchody budou zvýšeny o čtyři procenta, průměrně to dělá oněch 475 korun.

„Celkové zvýšení důchodu je stanoveno ze dvou indexů. Plně se zohledňuje meziroční růst cen mezi červny 2016 a 2017, který činil 2,3 procenta. Druhým indexem je růst reálných mezd v loňském roce. Ten činil 3,3 procenta a pro zvýšení důchodů je použita polovina tohoto růstu, což po zaokrouhlení představuje 1,7 procenta,“ vysvětluje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR.

Sociální pojištění pro OSVČ v roce 2018: Minimální zálohy budou opět vyšší

Novela zákona týkající se změn valorizace důchodů je platná od 1. srpna. Podle novely se také zohledňuje růst indexu životních nákladů domácností lidí ve starobním věku. V loňském roce byl tento index jenom 2,1 procenta. Z toho důvodu se bude ve valorizaci od ledna 2018 používat obecný index spotřebitelských cen ve výši 2,3 procenta. Pokud by byl započítán růst reálných mezd pouze z jedné třetiny, důchody by vzrostly pouze o 3,4 procenta. A to by znamenalo zvýšení jen o 410 korun.

Na základě údajů ČSÚ se základní výměra důchodu k 1. lednu 2018 zvýší o 150 korun na 2 700 korun. Ke stejnému datu bude zvýšena i procentní výměra důchodů, a to o 3,5 procenta. Výdaje na valorizaci budou v roce 2018 činit 16,6 miliardy korun.

 

 

Autor: Romana Rybová
 

Mzdová kalkulačka