Prezidentské volby: Janeček, Diviš a Březina utratili miliony | e15.cz
M A

Prezidentské volby

Drahá kampaň, která nebyla. Janeček, Diviš a Březina nasypali do marného boje o Hrad miliony

Miffek Thuong Ly

Miffek Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Investovali desítky milionů, zbude jim pár profesionálních státnických fotografií. Podnikatelé Karel Janeček, Karel Diviš a Tomáš Březina se musejí po pátečním rozhodnutí ministerstva vnitra rozloučit s přídomkem prezidentský kandidát. Nesehnali totiž dostatek podpisů pro účast ve volbách. Dosavadní kampaň je přitom stála miliony korun z vlastních kapes. Nejvíce si věřil Janeček, který si na svéráznou kampaň postupně poslal téměř čtyřicet milionů korun.

Že si miliardář Janeček do poslední chvíle věřil, svědčí i fakt, že si tento týden poslal na svůj transparentní účet přes pět milionů korun. Platba byla připsána na účet právě v pátek, kdy ministerstvo vnitra rozhodlo o jeho vyřazení z boje o Hrad. Většinu ze čtyřiceti milionů korun si matematik převedl na neveřejný volební účet, není tak jasné, kolik reálně utratil, za co to bylo a kolik mu zbylo. Takto drahou kampaň naprostého outsidera, který ani nepostoupil k volbám, asi Česko nepamatuje. Janeček, který voliče lákal na Sněžku, procházku po laně i v metaverzu, uvedl, že se odvolá a požádá o přezkoumání.

„Nečitelné či špatně vyplněné podpisy jsme předem vyřadili,“ uvedl Janeček. „Takto vysokou chybovost nelze statisticky dost dobře vysvětlit. Situaci zanalyzujeme a věřím, že najdeme příčinu. Každopádně se odvolám a v zákonné lhůtě požádám o přezkoumání,“ doplnil.

Prezidentské volby 2023: Kdy přesně se konají a jak probíhají?

Video se připravuje ...

Pět milionů korun si na kampaň poslal tento týden i zakladatel internetového portálu pro nákup letenek letuška.cz Karel Diviš. Dohromady investoval do kampaně necelých sedm milionů korun. Většinu peněz utratil za sběr podpisů a marketingové služby. Bývalý majitel firmy Best Tomáš Březina si na kampaň poslal zhruba 11,5 milionu korun.

Trojice podnikatelů se ani nepokoušela najít sponzory jako ostatní kandidáti a kampaň si platila zcela sama. Každému z kandidátů zbývá na účtech zřejmě několik milionů korun, podle zákona ale musejí prezidentští kandidáti odeslat nevyužité peníze z volebního účtu na veřejně prospěšné projekty.

Podnikatelé nezvládli podle ministerstva vnitra sesbírat 50 tisíc platných podpisů občanů, které jsou pro kandidaturu potřeba. Nejblíže byl Diviš, jemuž z 63 210 podpisů ministerstvo po kontrole chybovosti uznalo 49 884 hlasů, Janečkovi vnitro započítalo ze 74 208 podpisů 48 091 a Březinovi ze 65 911 podpisů uznalo 45 894.

Investované energie i peněz se ale byznysmeni nechtějí vzdát. Kromě Janečka oznámil i Diviš, že se proti rozhodnutí ministerstva odvolá. „Ještě zdaleka není hotovo,“ řekl podnikatel, podle kterého by i při udávané chybovosti měl padesátitisícovou hranici překonat.

Nejrychleji podpisy sesbíral Březina, a to již ve druhé polovině června, sběr přitom zahájil v polovině dubna. Překonal Jiřího Drahoše i stávajícího prezidenta Miloše Zemana a stal se tak nejrychlejším kandidátem v historii přímé volby prezidenta. Na pochyby, jak to dokázal, odpovídal, že „vynikající strategií za využití čtyř set petičních míst, sociálních sítí, osobní známosti i práce několika set dobrovolníků“. Jak ukázala kontrola ministerstva vnitra, zvolená strategie zřejmě nějaké kvality přece jen postrádala.

Do voleb bylo registrováno devět kandidátů, kteří dodali více než 50 tisíc podpisů občanů nebo dostatek podpisů zákonodárců. Prezidentem se tak stane jeden z následujících kandidátů: bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, bývalá rektorka Danuše Nerudová, bývalý vysoký představitel armády Petr Pavel, prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, odborový předák Josef Středula a bývalý rektor Tomáš Zima.

Výdaje na prezidentskou kampaň nesmějí do prvního kola přesáhnout čtyřicet milionů korun, postupující do druhého kola mohou přidat dalších deset milionů korun. Nejvíce po Janečkovi zatím utratil tým favorizovaného Petra Pavla.

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery