Estébák Babiš útočí na minulost soupeře, všímají si Slováci | e15.cz
M A

Prezidentské volby

Estébák útočí na minulost soupeře, píší Slováci. Konec éry prezidenta-pijana, glosuje NYT

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková, lig

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Postupem armádního generála ve výslužbě Petra Pavla a expremiéra Andreje Babiše (ANO) do rozhodujícího klání českých prezidentských voleb se zabývají média v řadě zemí. Vesměs si všímají těsného vítězství někdejšího vysokého představitele NATO v prvním kole a řeší pohledy obou finalistů na válku na Ukrajině. Zatímco Pavel je podle pohledu zvenku zárukou podpory Kyjeva, v případě Babiše je situace složitější. Zejména slovenská média rozebírají i útočnou povolební tiskovou konferenci bývalého šéfa vlády.

„Do druhého kola generál ve výslužbě vstupuje v pozici favorita. Kromě toho, že vyhrál první kolo a získal podporu přinejmenším tří soupeřů, dlouhodobě platí, že Babiš sice má loajální voliče, kteří ho volit přijdou, ale mezi zbytkem obyvatelstva se mu těžko získávají voliči noví,“ píše deník Sme, podle něhož úvodní kolo žádné výraznější překvapení nepřineslo.

Slováci upozorňují na ostrý Babišův projev, čekají podpásovky

List míní, že Babišovou taktikou před rozhodujícím duelem budou pokračující útoky na vládu a spojování Pavla s kabinetem premiéra Petra Fialy. „Další téma Babišovy kampaně před druhým kolem bude zřejmě kritika Pavlovy komunistické minulosti, která bude paradoxně zaznívat z úst muže, jenž byl v 80. letech agentem StB,“ pokračuje Sme.

Babiš vědomou spolupráci s StB vždy popíral a v roce 2012 podal žalobu na Ústav paměti národa, který na Slovensku spravuje archivní svazky po StB. Spor se za celé roky nepodařilo dořešit, naposledy v prosinci slovenský nejvyšší soud obdržel dovolání předsedy hnutí ANO proti pravomocnému verdiktu bratislavského krajského soudu.

Deník také připomněl, že zatím se v přímé volbě prezidenta v Česku vždy objevily nějaké „podpásovky“. Konkurenční slovenská Pravda zdůraznila, že Babiš v reakci na výsledky pronesl velmi ostrý projev. „Dost tvrdě se pustil do svého soupeře Petra Pavla, s kterým postupuje do druhého kola souboje o post hlavy státu. Generála ve výslužbě přirovnal k Putinovi,“ napsala.

„Čekal jsem, že Babiš bude po volbách aspoň na chvílí smířlivý. Ale jeho tiskovka byla brutálním útokem na Pavla. Otázkou je, co nás ještě ze strany Babiše čeká,“ podotkl v rozhovoru pro Pravdu i politolog Jan Bureš z Metropolitní univerzity v Praze. Míní, že expremiér získá hlasy voličů poslance SPD Jaroslava Bašty, pokusí se oslovit sociálně slabé a odradit od Pavla lidi, kteří hlasovali pro Danuši Nerudovou a jiné neúspěšné kandidáty.

Zahraniční média zkoumají, nakolik by byl Babiš prozápadní prezident

Média v dalších zemích vesměs neřeší české volby tak podrobně a popisují především pohled obou finalistů na současnou mezinárodní situaci. „Babiš, dlouholetý spojenec (prezidenta Miloše) Zemana, který byl během dvou pětiletých funkčních období věrným zastáncem ruského prezidenta Vladimira Putina až do jeho invaze na Ukrajinu a propagátorem užších vazeb s Čínou, se dostal k moci útokem na tradiční politiky, které označoval za zkorumpované a neschopné. Navázal také úzké vztahy s vůdcem maďarských nacionalistů Viktorem Orbánem a zároveň vyzdvihoval přátelské vztahy s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem,“ popisuje expremiéra americká agentura Bloomberg.

Zatímco Pavel podle ní pevně vyjadřuje pokračující podporu Ukrajině a razí jednoznačnou prozápadní zahraniční politiku, Babiš zpochybnil míru české pomoci napadené zemi. Deník The New York Times ostře kritizuje končícího prezidenta Miloše Zemana a soudí, že ať už vyhraje kdokoli, měly by se po Zemanově éře vrátit české zahraniční vztahy na západní cestu. „Přichází soumrak excentrického, alkoholu holdujícího prezidenta, který se často dostával do sporu s českou vládou i evropskými partnery svým příklonem k Rusku a k Číně," míní deník.

V této souvislosti připomněl nedávnou cestu Babiše za Macronem. „Na rozdíl od populisty Orbána v Maďarsku, s nímž má dobré vztahy, Babiš neprojevil žádné sympatie k Rusku,“ uvedl rovněž americký deník.

Německá stanice Deutsche Welle vnímá situaci a Babišovo postavení trochu jinak. „Jeho kandidaturu podporuje odcházející prezident. Babiš a Zeman vystoupili proti zvýšené vojenské pomoci Ukrajině a mají vřelé vztahy s maďarským vůdcem Viktorem Orbánem, který se přel s Bruselem kvůli právnímu státu,“ napsala na adresu bývalého předsedy kabinetu.

Pomoc francouzským vojákům a soud o Čapí hnízdo

Vztah obou kandidátů ke Kyjevu je pochopitelně silným tématem pro Ukrajinskou pravdu. „Jako šéf vlády nebyl Babiš ani protiukrajinským politikem, ani otevřeným Putinovým přítelem. Babiš ale ve svém postavení prezidentského kandidáta výrazně změnil rétoriku a snažil se získat podporu protievropského a k Ruské federaci loajálního elektorátu úřadujícího prezidenta Zemana. V jeho rétorice se objevila teze, že pomoc Ukrajině už Česko vyšla draho a tak je načase se zabývat nejdříve obyčejnými Čechy a teprve pak Ukrajinou,“ konstatoval list.

Českých voleb si všímá i tisk ve Francii. Deník Le Monde připomněl Pavlovu pomoc francouzským vojákům ve válečné zóně mezi Srby a Chorvaty v roce 1993, kdy se účastnil mírové mise UNPROFOR v bývalé Jugoslávii. Babiše označil za extrémně kontroverzní postavu a připomněl jeho nedávné zproštění obžaloby v kauze Čapí hnízdo. „Nakonec poté, co v létě 2022 projel zemi křížem krážem, aby se pokusil obnovit svou image, oznámil – pozdě – svou kandidaturu v prezidentských volbách,“ popisuje aktivity expremiéra.

Le Monde rovněž zdůrazňuje, že role českého prezidenta je spíše ceremoniální, i když to neplatí tak docela. „Od roku 2013 Zeman, který se jednou přiznal, že denně vypil šest sklenic vína a tři panáky tvrdého alkoholu, opakovaně využívá mezery v ústavě ke zvýšení svého vlivu,“ uzavírá.

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery