Nerudová získala pět milionů od majitele drogerií Teta. Pavel vyčerpal polovinu limitu | e15.cz
M A

Prezidentské volby

Nerudová získala pět milionů korun od majitele drogerií Teta. Pavel vyčerpal už polovinu limitu

Miffek Thuong Ly

Miffek Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Sběr podpisů už skončil, nyní je třeba sesbírat dostatek peněz. Na přelomu roku začne horká fáze kampaně a marketingové týmy prezidentských kandidátů si dobře uvědomují, že kvalitní kandidát bez kvalitní propagace jako by nebyl. Podobně jako před pěti lety se podnikatelé rozhodli soustředit se na jednoho z favoritů, tentokrát Petra Pavla, který vede zatím nejnákladnější kampaň. Se stoupajícími preferencemi se ale daří získávat velké sponzory i jeho soupeřce Danuši Nerudové.

Petr Pavel utratil podle portálu programydovoleb.cz už přes 19 milionů korun, tedy polovinu ze čtyřicetimilionového limitu. Nejvíce peněz padlo na billboardy, bannery, letáky a na další venkovní propagaci. Nemalé peníze stály webové stránky a internetová reklama. Pavel má zdaleka nejvíce velkých dárců, na jeho účtu se sešlo více než sedmdesát darů přesahujících sto tisíc korun.

Pavlovi poslalo sedm podnikatelů víc než milion korun, patří mezi ně například investoři z Pale Fire Capital Jan Barta a Dušan Šenkypl, kteří stejně jako majitel firmy Eurowag Martin Vohánka přispěli každý po 2,5 milionu korun. Po dvou milionech poslali Pavlovi podnikatel Michal Šlemr, zakladatel Livesportu Martin Hájek, finančník Libor Winkler. Milionem přispěl zakladatel internetového prodejce Mall.cz Ondřej Fryč, půl milionu poslal zase Zbyněk Frolík ze společnosti Linet.

Danuše Nerudová zatím utratila podle svého transparentního účtu zhruba čtyři miliony korun. Na rozdíl od Pavla zatím neinvestuje příliš do billboardů, nejvíce peněz z jejího rozpočtu dosud spolkla logistika a online kampaň na webu a sociálních sítích. Ekonomka také láká velké dárce, byť ne v takové míře jako Pavel. Na účet jí přišlo přes dvacet darů převyšujících sto tisíc korun.

Tento týden ovšem dostala pravděpodobně nejvyšší dar letošních voleb; miliardář a majitel sítě drogerií Teta Martin Moravec jí poslal rovných pět milionů korun. „Večer jsem dostal syna. Zaslouží si vlast s budoucností, kde prezident bude demokrat. Po 20 letech zmaru je tu naděje, co slušnost spojuje,“ připsal k poznámce k daru. Dvěma miliony Nerudové dále přispěl podnikatel v gastronomii Pavel Faiereisl nebo firma Inedax, milion poslal podnikatel Zdeněk Rýzner. Na kampaň Nerudové přispěli třeba i šéf restaurační skupiny Ambiente Tomáš Karpíšek, zakladatelka společnosti Profimed Alexandra Kala nebo exministryně školství Petra Buzková. Sama Nerudová vložila do kampaně téměř milion korun.

Andrej Babiš nemá na čerstvě založeném transparentním účtu vůbec nic. „Celou prezidentskou kampaň bude platit hnutí ANO, žádní sponzoři zvenku. Zatím jsme rozpočet neschvalovali, ale budeme se držet zákonných limitů,“ řekla k financování Babišovy kampaně místopředsedkyně hnutí Alena Schillerová. Babiš přitom kampaň vede již několik měsíců, když objížděl republiku ve svém obytném voze. „Budeme to řešit. Něco bylo zahrnuto do komunální, něco do senátní kampaně. Ale určitě se budou výkonné orgány hnutí zaobírat tím, zda by se něco nezapočetlo do prezidentské kampaně,“ dodala poslankyně.

7 věcí, které jste nevěděli o českých prezidentech

Video se připravuje ...

V polovině limitu je možná i miliardář Karel Janeček, který si kampaň platí celou sám. Na transparentní účet si v posledních měsících postupně po menších částkách poslal více než 25 milionů korun, většinu peněz odvedl pryč na jiný volební účet pod poznámkou „vklad do kampaně“. Nyní mu na transparentním účtu zbývá kolem sta tisíc korun.

U senátorů Pavla Fischera a Marka Hilšera je znát, že kampaň teprve začínají. Fischerovy výdaje nepřesahují ani dvě stě tisíc, Hilšer zatím utratil asi 650 tisíc korun. Ani jeden nemá na kontě významnějšího sponzora. Dárci se nehrnou ani za odborovým předákem Josefem Středulou, který zatím utratil 750 tisíc korun.

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery