Petr Pavel v Ostravě: Prezidentský kanididát vyrazil za voliči | E15.cz

Petr Pavel vyrazil do Ostravy, na prezidentského kandidáta čekaly na náměstí tisíce lidí

fry, ly, jn

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Krátce po prezidentské debatě s Andrejem Babišem, která proběhla v Blesku, se uchazeč o Hrad Petr Pavel vypravil za voliči do Ostravy. Pro něj jde o jeden z nejdůležitějších výjezdů před druhým kolem prezidentských voleb. Jeho cestu sledují reportéři Nguyen Thuong Ly a Jan Novotný.

Petr Pavel si vybral pro cestu do Ostravy Leo Express. Před odjezdem vlaku ho na nástupišti přivítali zástupci přepravní společnosti. Podle slov tiskové mluvčí Pavlova volebního týmu Markéty Řehákové je generální ředitel Leo Expressu podporovatelem generála ve výslužbě. „Nabídli nám místa ve vlaku a odjezd se nám hodil do harmonogramu,” vysvětlila. 

V Ostravě Petra Pavla čeká setkání s voliči na Masarykově náměstí. Podpořit ho přijdou neúspěšní kandidáti z prvního kola Danuše Nerudová a Pavel Fischer. Večer favorita prezidentských voleb se potká se svými podporovateli v jedné z ostravských restaurací.

VIDEO: Petr Pavel ve vlaku na cestě do Ostravy

Video se připravuje ...

Petr Pavel už také reagoval na nové billboardy, které hlásají: „Generál nevěří v mír. Volte mír. Volte Babiše.” „Je to klamavá reklama, způsob, jakým Andrej Babiš kampaň vede, tedy šíření strachu mezi lidmi, zneužívání toho strachu a pak taky překrucování faktů. Protože je zřejmé, že nikdo z vojáků nechce zatahovat zemi do války, naopak se vojáci snaží o to, aby byl mír. I kdyby válku chtěli, tak k tomu nemají žádné pravomoci, protože války nezačínají vojáci, ale politici,” uvedl Pavel.

Na otázku, jak chce oslovit mimopražské voliče, uvedl Pavel že chce pokračovat v práci, jakou se prezentoval během přípravy na volební kampaň i při sbírání hlasů. „To znamená že za nimi budu jezdit, budu se s nimi bavit o konkrétních věcech, ale zároveň už jim budu moci nabídnout také nějaká konkrétní řešení,“ uvedl Pavel ve vlaku v rozhovoru s E15.

Na Masarykovo náměstí v Ostravě pak přišly Petra Pavla podpořit tisíce lidí. Dav skandoval: „Pavel na Hrad.“ Na pódiu vystoupili k neúspěšní kandidáti z prvního kola. „Nechci mít na Hradě někoho, kdo se schovává v cukrárně. Nechci mít na Hradě Andreje Babiše,“ řekl Pavel Fischer. Danuše Nerudová dodala, že „dobro a pozitivní věci můžou porazit negativismus a blbou náladu.“   

 

Debata kandidátů na Blesku

Ještě předtím, než vyrazil bývalý generál Petr Pavel za svými voliči do Ostravy, se střetl se svým rivalem v boji o Hrad Andrejem Babišem v prezidentské debatě webu Blesk.cz. Témata se točily kolem volební kampaně, bývalý premiér Babiš v ní hájil své billboardy kritizované za strašení válkou, Pavel kontroval tím, že Babiše vybízel k omluvě vojákům.

„Billboard je hlavně o mně, já mluvím o míru,“ uvedl Babiš na obhajobu své kampaně. Billboard s heslem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják.“ chce po kritice změnit - slovo voják nahradit slovem generál. Podle Pavla by však i verze s generálem byla neuctivá a urážlivá a expremiér by se měl dotčeným omluvit. Uvedl, že vojáci nemají cíl někoho vtahovat do války, usilují naopak o to, aby žádná nebyla. „Války nezačínají vojáci, ale politici,“ dodal. „Mluvím o tom, že chci vrátit prezidentskému úřadu vážnost, důstojnost, je to aktivní přístup ke kampani,“ uvedl Pavel.

Zavedení eura

Na konci debaty si oba aktéři mohli navzájem položit otázku. Andrej Babiš se na Petra Pavla obrátil s dotazem, proč prosazuje přijetí eura, proti kterému se staví bývalý premiér. Generál odpověděl, že ze společné evropské měny by se neměl dělat strašák a měla by se kolem ní vést racionální debata. Zároveň doplnil, že podpora přijetí eura neznamená, že by ho Česko mělo zavádět „hned teď“.

Petr Pavel se poté obrátil na Babiše se svou otázkou a zeptal se, jak jde Babišovo heslo, že má na prvním místě lidi, dohromady s tím, jak bohatnou a zdražují firmy z holdingu Agrofert z Babišových svěřenských fondů. Babiš řekl, že „o cenách potravin rozhodují obchodní řetězce, nikoliv výrobci.“

Válka na Ukrajině

Téma se dostalo i ke konfliktu na Ukrajině. Bývalý premiér Andrej Babiš zopakoval to, co již prohlásil několikrát, tedy že by usiloval o uspořádání mírového summitu v Praze. To generál Pavel označil za „plácnutí do vody“ a doplnil, že to dokumentuje Babišův chaotický přístup k zahraniční politice. Mírový plán musí podle něj zajistit organizace, ve kterých je Česko členem a má v nich své zástupce.

Pavel se také podivoval nad Babišovým plánem konzultovat z Hradu kroky s jednotlivými ministry vlády Petra Fialy (ODS), když kabinet v kampani nevybíravě kritizuje. Vyčítal mu sklony k mikromanažerství. Babiš Pavla spojoval s vládní koalicí a hovořil o hrozbě „nové totality“.

Autor: fry, ly, jn

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery