Daňové přiznání 2018 a výdělek jen po část roku | e15.cz

Daňové přiznání a výdělek jen po část roku 2018

Daně
Daně
• 
ZDROJ: ČTK

Petr Gola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Povinnost podat daňové přiznání vzniká v některých případech i při zaměstnání pouze po část roku. Jak postupují osoby samostatně výdělečně činné, které ukončily samostatnou výdělečnou činnost v průběhu roku 2018?

Pozor na odevzdání daňového přiznání

Daňové přiznání za rok 2018 musí podat i zaměstnanci, kteří v některém měsíci roku 2018 pracovali současně pro dva zaměstnavatele a z obou příjmů jim byla odvedena zálohová daň z příjmů. Za rok 2018 si musí splnit své daňové povinnosti i osoby samostatně výdělečně činné, které po většinu roku vykonávaly závislou činnost. 

Dohoda o pracovní činnosti

Studentka Hana pracovala pouze od června do září 2018, a to na dohodu o pracovní činnosti, ovšem pro dva zaměstnavatele současně. Hrubá měsíční odměna byla u obou zaměstnavatelů 15 tisíc korun. Ani u jednoho zaměstnavatele nepodepsala prohlášení k dani. Záloha na dani z příjmů činila měsíční z každé dohody o pracovní činnosti 3 015 korun (15 tisíc korun x 1,34 x 15 procent). Celkem na zálohách na dani z příjmů odvedla 24 120 korun (3 015 korun x 2 dohody měsíčně x 4 odpracované měsíce). Studentka v daňovém přiznání uplatní daňovou slevu na poplatníka a slevu na studenta a obdrží odvedenou zálohovou daň z příjmů v částce 24 120 korun zpět. Od obou zaměstnavatelů si musí k vyplnění daňového přiznání vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech.

Tip: Máme pro vás chytré formuláře daňového přiznání, včetně přehledů pro ZP a OSSZ. Stáhněte si je zde >>>

Daňové přiznání a ukončení živnosti

Pan Zdeněk vykonával v prvních dvou měsících hlavní samostatnou výdělečnou činnost, měsíční příjmy měl ale pouze deset tisíc korun, a proto od 1. března 2018 nastoupil do zaměstnání. Samostatnou výdělečnou činnost přitom ukončil. Od 1. listopadu 2018 je však v evidenci na úřadu práce a zaměstnání nemá. Přesto má pan Zdeněk povinnost podat za rok 2018 daňové přiznání.

Bývalý zaměstnavatel za něj nemůže provést roční zúčtování daně. K vyplnění daňového přiznání proto bude potřebovat od bývalého zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti za rok 2018. Pan Zdeněk bude muset vyplnit i přehledy o příjmech a výdajích pro příslušnou zdravotní pojišťovnu a místně příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení. I z nízkého hrubého zisku za první dva měsíce bude platit sociální pojištění a zdravotní pojištění.

Kdy nevzniká povinnost podat přiznání

Zaměstnanci pracující na plný úvazek obdrží po provedeném ročním zúčtování daně vratku v případě, že pracovali pouze část roku. Pakliže navíc pracovali jen u jednoho zaměstnavatele, nemají povinnost podat daňové přiznání. Roční základ daně ze závislé činnosti je roční hrubá mzdy plus povinné pojistné placené zaměstnavatelem (v souhrnu 34 procent, z toho 25 procent na sociálním pojištění a 9 procent na zdravotním pojištění zaměstnance).

Paní Veronika nastoupila do zaměstnání 1. března 2018. První dva měsíce roku byla vedena v evidenci na úřadu práce. Za rok 2018 měla tedy jen zdanitelné příjmy od svého zaměstnavatele. Hrubou mzdu měla ve všech měsících 25 tisíc korun. Při výpočtu zálohové daně z příjmů fyzických osob uplatňovala pouze daňovou slevu na poplatníka ve výši 2 070 korun. Měsíční záloha na dani z příjmů činila tedy 2 955 korun (25 tisíc korun x 1,34 x 15 procent - 2 070 korun).

Za rok zaplatila na daňových zálohách 29 550 korun (2 955 korun x 10 měsíců). Paní Veronika požádá mzdovou účetní o provedení ročního zúčtování daně, v němž uplatní slevu na poplatníka v plném rozsahu 24 840 korun. Roční daňová povinnost bude tedy 25 410 korun (25 tisíc korun x 1,34 x 10 měsíců x 15 procent - 24 840 korun). Po provedeném ročním zúčtování daně vznikne nárok na daňovou vratku 4 140 korun (29 550 - 25 410).

Tip: Máme pro vás chytré formuláře daňového přiznání, včetně přehledů pro ZP a OSSZ. Stáhněte si je zdarma >>>

Autor: Petr Gola

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery