Česká policie zadržela bývalého vůdce syrských Kurdů | E15.cz

Česká policie zadržela bývalého vůdce syrských Kurdů. Turecko žádá o jeho vydání

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká policie zadržela sedmašedesátiletého cizince hledaného na žádost Turecka. Podle turecké tiskové agentury Anadolu byl v Česku zadržen Sálih Muslim, bývalý spolupředseda Strany demokratické unie (PYD). Mluvčí českého policejního prezidia nechtěla jméno zadrženého sdělit. Podle kurdského lékaře a podnikatele Yekty Uzunoglua je zadrženým skutečně Muslim. Turecké ministerstvo spravedlnosti podle agentury Reuters oznámilo, že začalo usilovat o vydání Muslima.

Pražská policie zadržela cizince, který byl v hledáčku tureckého Interpolu, v noci na neděli na základě předběžného souhlasu státního zástupce, uvedla na Twitteru policejní mluvčí Andrea Zoulová. "Zadržený byl po provedení nezbytných úkonů umístěn v policejní cele," dodala.

Jméno zadrženého Zoulová neupřesnila. Médiím pouze sdělila, že o zadržení muže byli cestou mezinárodněprávní spolupráce informováni pracovníci Interpolu v Ankaře.

Podle kurdského lékaře a podnikatele Yekty Uzunoglua je zadrženým mužem skutečně politik PYD. "Ano, je to Sálih Muslim, spojenec koaličních sil v boji proti IS (takzvanému Islámskému státu)," sdělil Uzunoglu.

Turecké ministerstvo vnitra zařadilo na začátku měsíce Muslima na seznam nejhledanějších teroristů. Ministerstvo vypsalo za jeho dopadení odměnu čtyři miliony tureckých lir (téměř 22 milionů korun).

Nejde o první případ, kdy byl v Česku zadržen člověk na základě mezinárodního zatykače iniciovaného Tureckem. V listopadu 2015 zatkla policie v Hradci Králové tureckého občana Nazmiho Sahina.

Muž, kterému již dříve Itálie přiznala status uprchlíka a který je podle některých médií kurdské národnosti, byl v Turecku odsouzen na šest let a tři měsíce za "napojení na organizaci s politickými zájmy neslučitelnými se státním zřízením Turecka" a vyhýbal se nástupu do vězení. V únoru 2016 soud pravomocně rozhodl, že vydání Sahina není přípustné, a muže propustil z předběžné vydávací vazby.

PYD je přední kurdskou politickou silou na severu Sýrie. Sálih Muslim si v ní zachovává velký vliv, přestože loni z vůdčího postu v PYD odstoupil.

Stranu PYD Ankara považuje za odnož zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Ta vede v jihovýchodním Turecku už přes 30 let ozbrojený boj za autonomní Kurdistán. Za teroristickou organizaci považuje PKK také Evropská unie i Spojené státy. Turecké úřady vydaly zatykač na Muslima a 47 dalších vysoce postavených činitelů PYD v listopadu 2016.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video