Ekonomika poroste rychleji, než jsme dosud odhadovali, hlásí ministerstvo financí | E15.cz

Ekonomika poroste rychleji, než jsme dosud odhadovali, hlásí ministerstvo financí

Ekonomika poroste rychleji, než jsme dosud odhadovali, hlásí ministerstvo financí
Peníze, koruny
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

ČTK

Ministerstvo financí v nové prognóze zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,6 procenta. Růst by měl být tažen zejména spotřebou domácností a investiční aktivitou firem a vládních institucí. Úřad zlepšil i odhad pro růst ekonomiky v příštím roce, a to na 3,3 procenta. Informovalo o tom ve středu ministerstvo financí. Loni ekonomika stoupla podle zpřesněných údajů ČSÚ z počátku dubna o 4,6 procenta.

V předchozí lednové prognóze ministerstvo financí počítalo letos s růstem ekonomiky o 3,4 procenta a pro příští rok s 2,6 procenta.

"Publikovaný makroekonomický výhled vypadá ve všech podstatných ohledech realisticky pro letošní rok, z hlediska roku 2019 se ale odchýlil od obvyklé praxe. Odhadovaným růstem v roce 2019 se ministerstvo dostalo nad horní konec spektra tržních odhadů. Prognózu ministerstva tak sice nelze hodnotit jako úplně nerealistickou, postrádá ale obvyklý konzervativní přístup," uvedl hlavní ekonom UniCredit bank Pavel Sobíšek. Rovněž podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy je ministerstvo překvapivě optimistické.

Průměrnou míru inflace letos MF očekává 2,1 procenta. V lednu úřad počítal s 2,6 procenta. Loni byla průměrná inflace 2,5 procenta. Ministerstvo počítá proti lednové prognóze s rychlejším posilováním kurzu koruny vůči euru. Letos by měl být v průměru 25,1 Kč/EUR a příští rok 24,7 Kč/EUR.

Tempo zdražování v Česku zpomalilo, nejvíce vzrostly náklady na bydlení

Růst ekonomiky se podle ministerstva financí příznivě promítá do vývoje veřejných financí. Loni skončily veřejné finance v přebytku 1,6 procenta HDP a letos rezort očekává v prognóze přebytek 1,5 procenta HDP. Celkové zadlužení by mělo letos klesnout na 32,9 procenta HDP z loňských 34,6 procenta HDP.

Tuzemské hospodářství by podle úřadu mohl nepříznivě ohrozit vývoj v zahraničí i v Česku. V případě domácího vývoje je rizikem nedostatek zaměstnanců s vhodnou kvalifikací. Problémem může být i pokračování rychlého růstu úvěrů na bydlení a cen nemovitostí.

Nezaměstnanost dál klesá. Lidí bez práce je nejméně od podzimu 1997

Ze zahraničí může vývoj české ekonomiky podle ministerstva financí ohrozit budoucí uspořádání vztahů mezi Velkou Británií a EU a tendence k nárůstu protekcionismu. "Dále by českou ekonomiku mohla nepříznivě ovlivnit případná eskalace problémů italského bankovního sektoru, stejně jako geopolitické faktory," uvedl úřad.

Česká národní banka v únorové prognóze počítá letos s růstem ekonomiky o 3,6 procenta a příští rok o 3,2 procenta. Novou prognózu centrální banka zveřejní na počátku května.

Plány Babišovy vlády problémy s důchody nevyřeší, míní experti

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!