Sucho v dubnu zasáhlo celé Česko | E15.cz

Sucho zasáhlo celé Česko. Situace je katastrofická, varuje Brabec. Žádá o dalších 3,5 miliardy

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zemědělské sucho bylo v dubnu prakticky v celém Česku, silné nebo mimořádné sucho bylo také v 80 procentech zdrojů podzemní vody. Situace je katastrofická, prohlásil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Do letošního roku vstupuje země v horší kondici než do několika posledních let, kvůli kumulaci srážkového deficitu a zvyšující se teplotě jde o situaci, kterou předchozí generace nezažily. Rezort žádá ministerstvo financí o dalších 3,5 miliardy korun na boj se situací.

Brabec zdůraznil, že je v současnosti důležité využít veškerou vodu, která „tady spadne“. MŽP dnes také oznámilo, že přidá další peníze na výsadbu stromů, kterých se dříve zavázalo vysadit deset milionů. Zvedne také podporu pro přípravu zelených střech z 500 korun na metr čtvereční na 800 korun.

„Chceme navýšit alokace malé Dešťovky pro občany o 100 milionů korun,“ uvedl ministr. Program slouží pro pořízení nádrží, které mohou v domácnostech pomoci zadržet a následně využít dešťovou vodu.

Sucho je o to výraznější, že je teprve duben, kdy v minulosti tál sníh na horách a toky byly plné vody. Nyní je ve Vltavě v Praze 22 procent měsíčního průměru. Parametry jsou tak horší než ve velmi suchém roce 2018.

Na 12. května svolal ministr Národní koalici pro boj se suchem. Má řešit připravenost na možný krizový stav zásobování pitnou vodou v různých regionech.

Ministr uvedl, že jsou letos otevřeny výzvy za 2,5 miliardy korun. Míří například na posílení a obnovu přirozených funkcí krajiny, péči o zdroje pitné vody či vodohospodářské projekty.

Podle údajů shromážděných týmem vědců z projektu InterSucho je současná suchá epizoda, kterou Česko prochází od roku 2015 a stále nekončí, nejhorší za posledních 500 let.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video