Andrej Babiš mladší: Jak vnímat jeho vyjádření? | e15.cz

Vyjádření Babiše mladšího je třeba vnímat jako slova obviněného, říká advokátka

Andrej Babiš mladší
Andrej Babiš mladší
• 
ZDROJ: Facebook
Pavel Otto

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Podle advokátky Katarzyny Krzysztyniak česká policie v kauze syna premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše zřejmě nepochybila. „Možnosti policie při prověřování osob žijících v cizině jsou omezené,“ říká.


Jak se na celou věc údajného únosu syna Andreje Babiše díváte?

Vidím to velmi opatrně. Vyjádření v reportáži není výpověď před orgány činnými v trestním řízení, kterými je daná osoba poučena o svých právech a možných následcích svých slov.

Vnímáte to tedy jako tvrzení jednoho člověka? Ale jde o syna předsedy vlády.

Vnímám to hlavně jako mediální vyjádření. Že jde o syna premiéra je až druhořadé, protože jde především o osobu obviněnou v případu údajného dotačního podvodu ve prospěch farmy Čapí hnízdo. Babiš mladší je obviněný ze spolupachatelství. Jinými slovy, jeho vyjádření je třeba vnímat jako vyjádření člověka, který je podezříván policií ze spáchání trestné činnosti.

Měl Babiš důvod svého syna skrývat?

To nemohu posoudit, ale dokážu si představit, že ho chtěl třeba jen chránit, a to právě pro tvrzenou duševní poruchu. Trestní stíhání je veliký zásah do života každého člověka.

Mohl se premiér dopustit trestných činů maření vyšetřování, únosu?

Je věcí policie a státního zastupitelství, aby se k tomu vyjádřily. Nadto skutková podstata trestného činu maření spravedlnosti nedopadá na tento případ a tento trestný čin není dosud v trestním zákoníku.

Policie loni vyšetřovala podezření, že Babiš mladší je kýmsi zadržován v zahraničí. Informace dorazila e-mailem Kriminalistickému ústavu, pisatelem měl být on sám. Údajně uvedl, že ho kdosi drží na Ukrajině proti jeho vůli a chce po něm, aby dělal věci, které dělat nechce. Policie se měla následně obrátit na právníky jeho otce, od nichž získala ujištění, že k únosu nedošlo. Na pokyn státního zástupce byla pak věc odložena. Je takový postup v pořádku?

Vzhledem k tomu, že Babiš mladší je v kauze Čapí hnízdo jedním z obviněných a žije v cizině, je logické, že se česká policie obrátila na právníky jeho otce, a dalších rodinných příslušníků, případně i na osoby, kterým on sám udělil plnou moc. Policie tedy činila kroky ke zjištění pravdivosti tvrzení popsaných v e-mailu. Není žádným tajemstvím, že právní součinnost s Ukrajinou je poměrně složitá. Ale to samé platí i pro Švýcarsko, kde Babiš mladší momentálně pobývá. Možnosti české policie při prověřování takového oznámení tak patrně byly omezené. Pokud tedy policie nezjistila nic, co by jí opravňovalo k zahájení trestního stíhání konkrétní osoby, musela věc odložit.

Věříte, že Babiš mladší není duševně zcela zdráv? 

Bez detailních znalostí se k tomu nelze relevantně vyjádřit. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery