Máte letos nižší příjmy? V těchto případech si může OSVČ snížit zálohu na zdravotním pojištění
OSVČ mají možnost požádat o snížení měsíčních plateb na zdravotní pojištění, pokud jejich příjmy klesnou ve srovnání s předchozím rokem. K této žádosti je nutné doložit, že průměrný měsíční příjem je alespoň o třetinu nižší než v roce předchozím.
OSVČ, které vykonávají hlavní činnost a nejsou účastny v dobrovolném měsíčním paušálním režimu, platí přímo své zdravotní pojišťovně měsíční zálohy na zdravotním pojištění. Měsíční částka zálohy na zdravotním pojištění se vypočítává v přehledu, přičemž vždy musí být placena alespoň v minimální výši. Ta je letos ve výši 3 143 korun.
Kdy si OSVČ může požádat o snížení zálohy
Podle § 8 zákona, který upravuje pojistné na veřejné zdravotní pojištění, má osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) možnost zažádat o snížení záloh na zdravotní pojištění. Tato možnost existuje, pokud její měsíční příjem po odečtení výdajů klesne o minimálně jednu třetinu ve srovnání s průměrným měsíčním příjmem v předchozím roce.
Období, které se bere v úvahu, začíná 1. ledna daného roku a končí posledním dnem měsíce, který předchází podání žádosti - musí ale zahrnovat alespoň tři po sobě jdoucí měsíce. Snížení záloh je pochopitelně možné provést pouze do konce období, kterého se týkají.
Zejména pro OSVČ, které mají aktuální finanční problémy, je možnost snížení měsíční zálohy na zdravotním pojištění přínosná. Veškerá administrativa spojená se snížením měsíčních záloh je vyřízena rychle.
Formulář pro snížení záloh
Zdravotní pojišťovny mají pro snížení záloh na zdravotním pojištění jednoduchý formulář, do kterého se uvádí základní kontaktní informace a následně průměrný měsíční příjem za předchozí rok a průměrný měsíční příjem v tomto roce. Nová snížení záloha odpovídá aktuálnímu vyměřovacímu základu, vždy však musí být dodržena alespoň minimální měsíční záloha na zdravotním pojištění.
Praktický příklad
Podnikatel Martin měl za rok 2024 hrubý zisk, tj. příjem ponížený o výdaje, ve výši 540 tisíc korun. Jeho průměrný měsíční hrubý zisk tedy činil 45 tisíc korun. V roce 2025 však stále platí minimální měsíční zálohu ve výši 3 143 korun. I když mu aktuálně poklesly rozhodné příjmy o 40 procent, tak si nemůže snížit měsíční zálohu na zdravotním pojištění, protože při výkonu hlavní samostatné výdělečné činnosti musí být vždy placena alespoň minimální měsíční záloha, a to i při ztrátě.
Podnikající zaměstnanci si zálohy nesníží
Při vedlejší samostatné výdělečné činnosti při zaměstnání se během roku neplatí zálohy na zdravotním pojištění. Podnikající zaměstnanci odvádí zdravotní pojištění ze samostatné výdělečné činnosti až za celý kalendářní rok, důvodem je fakt, že každý měsíc platí zdravotní pojištění již ze zaměstnání. Snížení zisku z podnikání tedy u podnikajících zaměstnanců ovlivní až roční platbu na zdravotním pojištění.
Snížení záloh je možností, nikoliv povinností
V praxi dochází k situaci, kdy někteří podnikatelé mají sice stále vysoký zisk, ale nižší než v loňském roce, takže by měli nárok na snížení zálohy na zdravotním pojištění. Této možnosti však nevyužívají a stále platí měsíční zálohy vypočtené v přehledu po celé rozhodné období.
Tento postup samozřejmě neznamená, že zaplatí na zdravotním pojištění zbytečně více. V přehledu se totiž vypočte roční zdravotní pojištění, od kterého se odečtou zaplacené zálohy během roku. Pokud jsou zaplacené zálohy vyšší, tak vzniká nárok na přeplatek na zdravotním pojištění, který po odevzdání přehledu dostanou zpět na svůj bankovní účet.
VIDEO: Insolvencí přibývá jen pomalu, situace je však zkreslená dotacemi, varuje právník Rahm v pořadu FLOW
