Práce s více účty z jedné aplikace je dnes nadstandard. Nová směrnice EU to má změnit

Banky a účty (ilustr.)

Banky a účty (ilustr.) Zdroj: E15 (Midjourney)

Dan Tácha

Možnost z jedné aplikace provádět finanční transakce z více bank, jak to umožňuje evropská směrnice PSD2, není v Česku zrovna dvakrát rozšířená. Důvodem je, že o ní klienti nevědí a banky jim o ní neřeknou.

Od roku 2018 u nás platí evropská směrnice PSD2, která umožňuje sdílení dat a práci s nimi mezi jednotlivými bankami. A to v zájmu zkvalitnění a digitalizace bankovních služeb pro klienty. Mezi služby, které umožňuje, patří i možnost provádět v jedné aplikaci transakce u vícero bank.

„Tato služba není v ČR příliš často nabízena ani využívána. Některé velké banky nenabízejí ani zobrazení cizích účtů klientovi ve své aplikaci a jen plní svou zákonnou povinnost a umožňují, aby jiné banky a licencované subjekty tuto informaci čerpali do svých aplikací,“ vysvětluje ředitel Partners Banky Marek Ditz.

Doplňuje, že možnost zadávat skrze svou bankovní aplikaci i platby z jiných bank je v Česku spíše ojedinělá. Funkci přímo platit z cizích účtů nabízí například Creditas nebo Komerční banka. A také Partners Banka se chystá tuto funkci spustit. V případě platebních účtů je výhodou, že je právo klienta na tuto službu zakotveno legislativně.

Bankovní služby v rámci EU

Spravování více účtů v jedné bankovní aplikaci zákon umožňuje v celé Evropské unii. Týká se to jak mobilního, tak internetového bankovnictví. Problém je, že banky nemají povinnost tuto službu a další s tím spojené služby klientům aktivně nabízet. A tak to nedělají.

„Důležité je ale také říci, že jakmile tuto službu některá z bank nabízí, mají ostatní banky povinnost na její požádání poskytnout informace o účtu jejich klienta v dané bance a umožnit založení platebního příkazu,“ vysvětluje Marek Ditz.

V praxi to podle něj vypadá tak, že klient si v mobilním bankovnictví Partners banky připojí účty Air Bank, Creditas, České spořitelny, Fio banky, Komerční banky, mBank, Raiffeisenbank, UniCredit Bank a v přípravě je i propojení s ČSOB.

Směrnice PSD2 nestačí. Přijde FIDA

Směrnice PSD2 podle mnohých nenastavila dobré technické standardy bankovním službám. Bankovní služby tak jen dál tradičně zaostávají za bankovními službami v USA. V Evropě pak neexistuje, i přes všechny proklamace o jednom bankovním unijním trhu, funkční jednotné technické prostředí. A bankám je to jedno.

„S tím se pak spojuje složitost ovládání na straně klienta a nutnost obnovovat připojení po určité lhůtě. A to formou, jako byste službu opět poptával od začátku,“ vysvětluje Marek Ditz.

Výhoda je tak velmi malá a směrnice nesplnila svůj účel. Připravuje se tedy novelizace příslušných předpisů, která má mnoho těchto překážek odstranit. A připravuje se dokonce i zcela nová směrnice FIDA, jež rozšíří okruh dostupných informací například o úvěry, investiční produkty nebo majetkové pojištění.

Tento text by připraven ve spolupráci s poradenskou společností Partners.