Brigáda na dohodu o provedení práce v příkladech | e15.cz
M A

Daně

Brigáda na dohodu o provedení práce v příkladech

Petr Gola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V červenci a srpnu si přivydělávají formou různých brigád nejenom studenti nebo penzisté, ale i zaměstnanci. Povídejme se v několika praktických příkladech na to, co je dobré vědět o DPP.

Na základě dohody o provedení práce je možné pracovat pro jednoho zaměstnavatele maximálně 300 hodin za rok. Sociální pojištění a zdravotní pojištění se z dohody o provedení práce platí, když je hrubá měsíční odměna 10 001 korun a více. Při nižší hrubé odměně neplatí sociální pojištění a zdravotní pojištění zaměstnanec ani zaměstnavatel. Co je dobré vědět o DPP?

Příklad: DPP musí být uzavřena písemně

Student VŠ Filip obdržel od zaměstnavatele nabídku si přivydělat tři týdny na dohodu o provedení práce. Přestože se bude jednat o brigádu pouze v rozsahu tří týdnů, tak musí být dohoda sjednána písemně. Dohoda o provedení práce musí být vždy sjednána písemně, ústně bylo možné sjednávat dohodu o provedení práce pouze před rokem 2011.

Příklad: Nadstandardní odměna je možná

Slečna Karolína, studentka posledního ročníku VŠ, je IT odbornicí, a proto jí byla nabídnuta brigáda na jednom firemním projektu za 70 tisíc korun měsíčně během letních prázdnin. Slečna Karolína si není jistá, zdali může mít formou brigády takhle nadprůměrně vysokou hrubou mzdu. Slečna Karolína může mít hrubou měsíční odměnu z dohody o provedení práce i 70 tisíc korun, výše hrubé odměny není nijak omezena. Z hrubé odměny jí bude odvedena daň z příjmu, sociální pojištění i zdravotní pojištění. Vzhledem k nadprůměrné odměny tedy zaplatí i nadprůměrně vysoké přímé daně.

Příklad: Dvě práce na DPP a jedno prohlášení k dani

Penzista Karel si bude během července, srpna a září přivydělávat pro dva zaměstnavatele na dohodu o provedení práce. U jednoho z nich bude mít hrubou odměnou 21 tisíc korun a u druhého 9 000 korun. Penzista Karel může uplatnit při výpočtu daně z příjmu slevu na poplatníka pouze u jednoho zaměstnavatele, stejně jako ostatní zaměstnanci. U zaměstnavatele s vyšší hrubou odměnou tedy podepíše prohlášení k dani a vypočtenou daň z příjmu si sníží o slevu na poplatníka ve výši 2 570 korun, stejně tak bude z této odměny platit sociální pojištění a zdravotní pojištění. Z nižší odměny ve výši 9 000 korun daň z příjmu již platit bude, a sice 1 350 korun (9 000 korun x 15 procent), ale zase nebude platit pojistné, neboť hrubá odměna je do limitu.

Příklad: OSVČ a brigáda na DPP

Živnostník Jaroslav si během prázdnin ke své samostatné výdělečné činnosti přivydělá ještě brigádou na DPP. Pracovat na dohodu o provedení práce mohou i osoby samostatně výdělečně činné. V praxi je možný souběh příjmů ze závislé činnosti dle § 6 a příjmů ze samostatné výdělečné činnosti dle § 7 zákona o dani z příjmu. Vzhledem k tomu, že hrubá odměna v každém měsíci z DPP bude 10 tisíc korun a bude z ní odvedena 15procentní srážková daň, tak pan Jaroslav nebude tuto odměnu uvádět do daňového přiznání, odvodem srážkové daně je jeho daňová povinnost splněna.

Příklad: Brigáda předčasného důchodce

Pan Milan odešel před necelými dvěma lety do předčasného důchodu a v červenci a srpnu 2022 si bude současně přivydělávat pro dva zaměstnavatele na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou 10 tisíc korun. Ani z jedné odměny tedy nebude vznikat povinnost platit sociální pojištění, limit pro neplacení se totiž posuzuje u každého zaměstnavatele zvlášť. Pan Milan může tedy současně pobírat předčasný důchod a mzdu ze zaměstnání. Do dosažení řádného důchodového věku nemohou mít předčasní důchodci příjem podléhající platbě sociálního pojištění, což je v případě pana Milana splněno.

Autor: Petr Gola

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery