Jak vysoký je invalidní důchod prvního stupně? | E15.cz

Jak vysoký je invalidní důchod prvního stupně?

Petr Gola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V Česku jsou vypláceny invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně. Finančně vyjít pouze s invalidním důchodem prvního stupně je velmi složité a pro většinu příjemců invalidního důchodu prvního stupně je výdělečná činnost nutností.

Invalidní důchody prvního stupně nepodléhají zdanění. Z invalidního důchodu prvního stupně se neplatí sociální pojištění, zdravotní pojištění ani daň z příjmu. Dani z příjmu totiž podléhají roční důchody nad 36násobek minimální mzdy a takto vysoké invalidní důchody prvního stupně se nepobírají.

Měsíční částka invalidního důchodu prvního stupně se skládá ze základní výměry důchodu a procentní výměry důchodu, základní výměra je ve všech případech stejně vysoká a činí 3 900 korun. U procentní výměry důchodu záleží na konkrétním průběhu pojištění, čím vyšší doba pojištění a vyšší rozhodné příjmy, tím vyšší invalidní důchod. Do doby pojištění se započítává i tzv. dopočtená doba pojištění. V prvním čtvrtletí letošního roku činil průměrný invalidní důchod I. stupně částku 8 330 korun.

Vývoj průměrného invalidního důchodu prvního stupně

Měsíc/rok měsíční částka
03/2022 8 330 korun
12/2021 7 642 korun
12/2020 7 366 korun
12/2019 6 851 korun
12/2018 6 207 korun
12/2017 5 998 korun

Zdroj: ČSSZ

Mimořádná valorizace

Díky vysoké inflaci se všechny státní důchody mimořádně zvyšují od června a od září. Od června se procentní výměra důchodu zvýší o 8,2 procenta a od června se procentní výměra důchodu zvýší o 5,2 procenta. I příjemcům invalidního důchodu prvního stupně se tedy zvýší jejich měsíční důchod automaticky a nebudou muset nikde vyplňovat nějaké žádosti nebo formuláře. Vzhledem k tomu, že ze všech státních důchodů jsou invalidní důchody prvního stupně v průměru nejnižší, tak se v korunovém vyjádření zvýší státní důchody právě příjemcům invalidního důchodu prvního stupně nejméně.

Reflexe Kalouska a Stoniše 53: Pětitisícový příspěvek na dítě není pomocí lidem ohroženým chudobou

Video se připravuje ...

Praktický příklad

Panu Jaroslavovi byl přiznán v březnu invalidní důchod prvního stupně ve výši 7 900 korun (základní výměra 3 900 korun + procentní výměra 4 000 korun). Od června bude pan Jaroslav pobírat invalidní důchod prvního stupně ve výši 8 228 korun (základní výměra 3 900 korun + procentní výměra 4 328 korun). Od září bude pan Jaroslav mít měsíční důchod již 8 583 korun (základní výměra 3 900 korun + procentní výměra 4 683 korun).

Nutnost práce v invalidním důchodu I. stupně

Finančně vyjít pouze s invalidním důchodem prvního stupně je velmi komplikované. Současný vysoký růst cen a vysoká inflace dopadá velmi tíživě právě na příjemce invalidního důchodu prvního stupně, kteří nemohou z různých důvodů pracovat. Výdělečná činnost při pobírání invalidního důchodu prvního stupně je tedy žádoucí, a to nejenom z důvodu zvýšení aktuálně nízkého pravidelného měsíčního příjmu, ale i s ohledem na budoucí výpočet starobního důchodu.

Doba pobírání invalidního důchodu prvního stupně totiž nepatří mezi náhradní doby pojištění pro výpočet starobního důchodu. Jako náhradní doba pojištění se hodnotí pouze doba pobírání invalidního důchodu třetího stupně. S ohledem na budoucí výpočet starobního důchodu je pro příjemce invalidního důchodu prvního stupně vhodné vykonávat výdělečnou činnost zakládající účast na nemocenském pojištění, tj. odvádět ze mzdy nebo podnikání sociální pojištění.

Daňová sleva na invaliditu se nezvyšuje

Zatímco v minulých letech se zvyšovala daňová sleva na poplatníka, daňová sleva školkovné a daňové zvýhodnění na děti, tak daňová sleva na invaliditu se nezvyšovala. Měsíční daňová sleva na invaliditu prvního stupně činí 210 korun, což je pouze 8,2 procenta slevy na poplatníka (v roce 2022 činí měsíčně 2 570 korun).

Autor: Petr Gola

Mzdová kalkulačka

Newslettery