Pojistné krytí dětské invalidity má být pět milionů a více

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Shutterstock

Letos ve třetím čtvrtletí meziročně stouplo pojistné krytí u pojištění invalidity dětí o 25 procent. Mezikvartální růst je 11 procent. Vyplývá to z indexu životního pojištění společnosti Partners.

Zatímco loni si sjednávali rodiče u tohoto pojištění pojistné krytí ve výši 2,5 milionu korun, letos už je to 3,38 milionu. Stouplo ale i pojistné krytí na pojištění rizika závažných chorob u dětí. To meziročně vzrostlo o 20 procent. Růst je z 969 tisíc na bezmála 1,2 milionu korun.

Pojištění dětské invalidity na pět milionů je základ

Zastoupení pojistné částky u dětské invalidity 3. stupně ve výši pět milionů korun a více se za poslední rok a tři měsíce zvedlo z jedenácti na 32 procent.

„Každá třetí smlouva má již invaliditu u dětí nad pět milionů korun. Ve stejném období klesl podíl invalidity s pojistnou částkou nižší než tři miliony korun z původních 57 procent na aktuálních 31 procent. Pokud by se do budoucna podařilo zastoupení pojistné částky menší než 3 miliony snížit na nula procent, bylo by to skvělé,“ říká analytik životního pojištění skupiny Partners Pavel Krejčík.  

Podle něj je třeba si uvědomit, že pojistná částka pro invaliditu ve výši 500 tisíc korun, případně jeden milion korun toho reálně v případě opravdu vážného a trvalého zdravotního problému moc nevyřeší. To potvrzuje i ředitel pojišťovny Simplea Martin Švec.

„Bohužel, toto moc dobře ví jen pár klientů, kteří na to doplatí. Já jsem jich za svoji dosavadní kariéru ale několik zažil a je rozdíl, když jednomu totálně ochrnutému člověku posíláte 500 tisíc, a druhému 11 milionů,“ vysvětluje.

Podle Pavla Krejčíka teprve částka od pěti milionů korun dorovná dítěti v budoucnu společně s invalidním důchodem průměrný příjem. Tvrdí, že ideální pojistná částka u dětí na rizika závažných nemocí a trvalých následků invalidity by měla být minimálně ve výši dvou milionů korun a více.

Co dál se děje na trhu s životním pojištěním

V letošním třetím kvartálu 2022 se průměrná pojistná částka na invaliditu třetího stupně u dospělých zvýšila přibližně o 1,1 procenta oproti druhému kvartálu.  Ostatní stupně zaznamenaly pokles. Částka na invaliditu druhého stupně se snížila o 0,4 procenta. Částka na invaliditu prvního stupně se snížila o 1,5 procenta.  

„Vzhledem k aktuální vysoké inflaci by průměrné pojistné částky měly výrazně růst místo drobného poklesu,“ tvrdí Pavel Krejčík.

Průměrné pojistné na domácnost se ale i tak nadále zvyšuje. Oproti situaci ve druhém kvartále 2022 stouplo o 0,45 procenta. Z porovnání průměrného pojistného na domácnost za třetí kvartál 2022 oproti průměru v roce 2021 došlo k navýšení o 5,6 procenta.

Odborníci přitom varují, aby lidé úspory ve finančním rozpočtu nehledali v životním pojištění.  V případě vážného zdravotního problému finanční stránku věci u domácností bez finančních rezerv totiž vyřeší máloco jiného.