V Česku se daří vymáhat jen polovinu dluhů, tvrdí studie | E15.cz

V Česku se daří vymáhat jen polovinu dluhů, tvrdí studie

Arsen Lazarevič

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Půjčky nezvládají splácet především dlužníci z Ústeckého nebo Karlovarského kraje. Výrazně lepší situace pro věřitele je na Zlínsku nebo na Vysočině.

Češi jsou podprůměrní evropském srovnání ve splácení svých dluhů. Jen třetina dlužníků, kteří dostanou možnost rozložit si platby do splátkového kalendáře, dohodu dodrží. Přibližně poloviční je úspěšnost vymáhání dluhů. 

Ukazatel nesplácených dluhů Autor: M.B.A. Finance

Vyplývá to z analýzy inkasní společnosti M.B.A. Finance, která zjišťuje, v jakých krajích je nejvíce dlužníků vzhledem k počtu obyvatel nebo jaká je úspěšnost vymožení dluhů. Analýza vychází z dat o 540 tisících dlužníků, kteří se dostali do problémů se splácením a věřitelům dluží za výdaje spojené s chodem domácnosti, tedy za energie, telekomunikační služby, pojištění a bankovní financování. 

U dlužníků na Ústecku je například třikrát větší pravděpodobnost, že se dostanou do problémů se splácením, než kdyby pocházeli z Vysočiny nebo Zlínského kraje,“ shrnuje statistiku Jakub Zetek, provozní ředitel společnosti M.B.A. Finance´.

Podívejte se na příklad ženy, která si půjčila na pračku, nakonec dlužila 700 tisíc. Jak se z pasti dostala?

Naďa si půjčila na pračku, nakonec dlužila 700 tisíc. Jak se z pasti dostala?

V případě, že domácnost přestane platit své dluhy, pak se šance na jejich splácení výrazně sníží. Zatímco u některých dluhů je úspěšnost 10procentní, u jiných to je 80 procent. Češi vycházejí v celoevropském srovnání jako podprůměrní, vyplývá z mezinárodního srovnání M.B.A. Finance.

Největší šanci na získání dlužné částky mají věřitelé ve Středočeském kraji, v Praze a na Vysočině: „Tam se úspěšnost vymožení dluhu dostává výrazně nad průměr. Naopak nejhůře se dluhy vymáhají z dlužníků na Ústecku, kde je úspěšnost značně podprůměrná,“ uvádí Zetek. 

Úspěšnost vymáhání Autor: M.B.A. Finance

Mzdová kalkulačka