Praha žije z krátkodobých pronájmů. Každých 30 turistů přispívá ke vzniku jednoho pracovního místa | e15.cz

Praha žije z krátkodobých pronájmů. Každých 30 turistů přispívá ke vzniku jednoho pracovního místa

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Z krátkodobých pronájmů v Praze profitují drobní podnikatelé i soukromí pronajímatelé. Například na Praze 1 ke krátkodobým pronájmům slouží jedna čtvrtina z 15 tisíc bytů. Pokud si soukromý byt pronajme turista, utratí za služby až 741 korun denně, 36 procent z těchto peněz v okolí ubytování. Vyplývá to z šetření České asociace krátkodobých pronajímatelů. Praha má z každého turisty 15 korun denně.

„Stejně jako v zahraničí krátkodobé ubytování výrazně proměňuje celý segment ubytovacích služeb, na což je třeba reagovat – vedle regulace je ale také potřeba mluvit o přínosech pro lokální a národní ekonomiku. Jen do rozpočtu hlavního města může přinést až 50 milionů ročně díky daňovým výnosům do veřejných rozpočtů na národní úrovni až 500 milionů ročně,” upřesňuje předseda České asociace krátkodobých pronajímatelů, Matěj Koutný.

Podle asociace jsou krátkodobé pronájmy živiteli nejen samotných pronajímatelů a poskytovatelů ubytování, ale i číšníků, prodavaček, taxikářů a spousty dalších. Právě v restauracích turisté v metropoli utrácejí nejvíce (38 procent, okolo 7 tisíc korun), dále pak za kulturu (17 procent, asi 3 tisíce) a za nákupy (20 procent, tj. 3 700 korun). Každých 30 nových turistů navíc přispívá ke vzniku jednoho nového pracovního místa.

V průměru 5,3 dne

Průměrný pobyt v krátkodobých pronájmech trvá dvakrát déle než v běžných ubytovacích zařízeních, tedy 5,3 dne. Data krátkodobých pronajímatelů ukazují, že třetina hostů ubytovaných prostřednictvím této služby by se nezdržela tak dlouho nebo by dokonce nepřijela vůbec, pokud by této služby nemohla využít. Osm z deseti turistů dokonce uvedlo, že pozitivní zkušenost je motivuje k návratu do České republiky.

 

 

 

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka