Babiš udělal chybu, začal s kampaní moc brzy, říká šéf Medianu | E15.cz

Babiš udělal chybu, začal s kampaní moc brzy. Pravděpodobně volby prohraje, říká ředitel Medianu

Anežka Čermáková

Anežka Čermáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Druhé kolo prezidentských voleb proběhne už v pátek a volební průzkumy jasně ukazují vítězství Petra Pavla. I přesto že reflektují momentální náladu ve společnosti, podle ředitele agentury Median, která představila jeden z posledních průzkumů, je nepravděpodobné, že by volby dopadly jinak. Přesto jsou zde nerozhodnutí voliči, kteří mohou zamávat s výslednými procenty. „Úplně vyloučit se to asi nedá, ale všechny dostupné informace a data, co máme, ukazují s vysokou mírou, že to má pan Babiš prohrané,“ uvedl Přemysl Čech v rozhovoru pro deník E15. V průzkumu Medianu Petr Pavel získal 57,9 procenta a Andrej Babiš 42,1 procenta hlasů.

Jak moc je pravděpodobné, že by nakonec mohl volby vyhrát Andrej Babiš?

Nikdo z nás opravdu nemůže vědět, co se v budoucnosti stane. Vždycky jsem proto raději opatrný. Nicméně je to málo pravděpodobné, že by Babiš vyhrál. 

Málo pravděpodobné, ale přeci jen tam ta možnost je?

Úplně vyloučit se to asi nedá, ale všechny dostupné informace a data, co máme, ukazují s vysokou mírou, že to má pan Babiš prohrané. 

Babiš momentálně kope z nevhodného úhlu. On ani nemá jinou možnost, protože neumí principiálně jiný styl jednání a komunikace.

VIDEO: Rozhovor s Petrem Pavlem pro deník E15

Video se připravuje ...

Ano, Andrej Babiš nastoupil s ostřejší kampaní, na koho tím podle vás přesně cílí? 

Těsně po prvním kole byla strategie týmu Andreje Babiše odradit voliče Pavla, aby nešli k volbám, což byl rozumný plán. Tou ostrou kampaní ale naopak utvrdili voliče Pavla, že k těm volbám musejí jít, pokud Babiše jako prezidenta nechtějí. 

Takže naopak Andrej Babiš tím Petru Pavlovi pomohl a povedl se mu opačný efekt, než chtěl?

Ano, utvrdil naopak svoje nevoliče a protivníky, že musejí k volbám jít, když prezidenta Babiše nechtějí. Navíc jeho nevoliči mají spíše vyšší vzdělání a vyšší ekonomický status a opravdu nad tím přemýšlejí. Naopak voliči pana Babiše a pana Bašty nad tím asi tolik nepřemýšlejí a spíše přijímají to, co tým pana Babiše komunikuje. U voličů Pavla je vysoký stupeň uvědomělosti. 

Mohou ještě sehrát roli debaty? Mají v této fázi voleb ještě vliv?

Zhruba 40 procent lidí se rozhodlo ještě dávno před prvním kolem. Respondenti uvádějí, že vliv debat není to rozhodující. Rozhodují se především podle vlastností kandidátů. 

Průzkumy se protínají v jednom bodě, a to v tom, že velká část Babiše za prezidenta prostě nechce a má na to dlouhodobý názor. Debaty jsou komunikačně zajímavé, ale lidé jsou v podstatě z velké části už rozhodnutí. Maximálně sedí u obrazovek a skřípou zubama, že ten jejich kandidát to řekl dobře nebo špatně, ale není to tak, že by se podle toho řídily nějaké velké masy lidí. 

Už je tedy obtížné změnit názor voličů.

Tým Babiše udělal jednu fatální chybu, a to že s tou protikampaní vystartoval takhle brzo, hned druhý den po volbách. Kdyby s ní vyšli až ve čtvrtek těsně před volbami, tak by to mělo úplně jiný efekt a znejistění by se projevilo ve volebním chování jako v případě „imigrantské“ protikampaně v závěru souboje Zemana proti Drahošovi. A ta druhá strana by neměla šanci s tím něco dělat. Když je to ale 14 dní před, tak má možnost reagovat a bránit se efektivně. 

To základní rozpoložení je ale dané. Pokud by tam byl rozdíl dvě až tři procenta, tak by to vliv mít mohlo, ale pokud je tam rozdíl 15 procent, tak tam moc šance na zásadní změny není. 

Nám vyšla podobná čísla jako Kantaru a Data Colectu, STEM a Ipsosu, a každý ten průzkum se dělá trochu jinak. Nechci to interpretovat, že to takhle přesně bude, ale základní tendence je velice dobře změřena. 

Nicméně výsledek prvního kola se nakonec poměrně lišil od výzkumů, čím to je? 

Tam hrála roli vyšší zapojenost voličů a gradace kampaně, došlo především k přesunu voličů od Danuše Nerudové k Petru Pavlovi, od pana Bašty apod. (navíc odstoupil pan Středula což je průzkumem nepredikovatelná věc), ale v základních tendencích rozložení hlasů a pozic kandidátů se průzkumy nemýlily. 

Nerudová ale oproti průzkumům dost propadla. 

Z průzkumů nezveřejnitelných kvůli moratoriu vyplývalo už ve středu před volbami, že se paní Nerudová do druhého kola nedostane. Rozdíl byl tak velký, že neměla šanci to dohnat. Navíc tam byly ty debaty, kde neexcelovala tak silně, aby to dokázala nějak otočit. 

Když současnou situaci srovnáme s prezidentskými volbami před pěti lety, dokážete říct, že Petr Pavel je silnějším kandidátem než Jiří Drahoš? 

Jedná se o úplně jinou situaci. Tenkrát v prvním kole pan Drahoš dotahoval pana Zemana a byl tam rozdíl nějakých 10 až 12  procent. Teď ale máme situaci, kdy jsou ti kandidáti vyrovnaní. Navíc pan Pavel vstupuje do druhého kola jako vítěz. Všechny ty volební průzkumy ukazovaly, že pokud bude Babiš ve druhém kole, tak prohraje téměř s kýmkoli. Voliči Nerudové a Fischera půjdou volit pana Pavla zhruba z osmdesáti procent. 

Nerudová, Fischer i Hilšer říkali, že jdou do voleb kvůli tomu, aby nebyl Babiš prezidentem. To znamená, že i kdyby tu podporu hned nevyjádřili, tak velká část jejich voličů by i tak proti Babišovi šla.

Navíc Petr Pavel začal objíždět Českou republiku a komunikovat svoje témata už mnohem dříve. Kontaktní kampaň dělal roky, před volbou. Tým Pavla se opřel o osvědčený model, který používal i například Zeman a Paroubek. Zafungovalo, že si lidé řekli, Pavel to je ten člověk, co přijel na motorce nebo co si s námi dal to pivo.

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery