Nová opatření proti podvodům i rychlejší řešení sporů s operátory. Co přináší novela zákona o elektronických komunikacích

Podvody přes telefon, ilustrační foto

Podvody přes telefon, ilustrační foto Zdroj: Rodion Kutsaiev on Unsplash

Veronika Hejná
Diskuze (0)

Volá vám banka? Omyl. Podvodníci umí změnit zobrazené telefonní číslo. Novela zákona o elektronických komunikacích proto zavádí další opatření v boji proti tzv. spoofingu.

„Spoofing je technika, která podvodníkům umožňuje změnit zobrazené telefonní číslo tak, aby hovor vypadal, že pochází od někoho jiného, například od banky, státní instituce nebo známé osoby. Cílem je získat důvěru příjemce hovoru a přimět ho k poskytnutí osobních údajů nebo peněz. Tento druh podvodu představuje vážné riziko pro spotřebitele, protože je velmi těžké rozeznat, zda jde o skutečný hovor, nebo o podvod,“ vysvětluje vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko.

Již na jaře loňského roku vydal Český telekomunikační úřad novelu všeobecného oprávnění pro operátory provozující mezinárodní body propojení, podle kterého mělo dojít k omezení spoofingu formou zamezení spojení podvodných volání. Od 1. července 2024 muselo být zajištěno, že na bodech určených pro propojení volání ze zahraničí bude prováděna analýza toho, jak je označen volající účastník. Pokud by byl volající ze zahraničí označen předvolbou +420 (kromě roamingu), nedojde ke spojení hovoru.  

„Úřad vyhodnotil účinnost nově nastavených podmínek k zamezení spojení podvodných volání, u nichž došlo k záměně identifikace volajícího účastníka hlasové komunikace (tzv. spoofing). Na základě regulačního opatření Českého telekomunikačního úřadu dochází k blokování jednotek milionů pokusů o volání měsíčně a oslovené instituce deklarují pokles počtu podvodů,“ uvádí Tereza Meravá z Českého telekomunikačního úřadu.

Novela doplňuje definici zneužívání sítě a služeb elektronických komunikací a umožňuje podnikatelům zajišťujícím veřejnou komunikační síť předávání provozních a lokalizačních údajů.

Podnikatelé zajišťující veřejnou komunikační síť budou oprávněni bez souhlasu uživatele sdílet provozní a další údaje za účelem identifikace, omezení následků a zabránění zneužívání sítě a služeb elektronických komunikací. „To by mělo přispět k lepšímu odhalování podvodných praktik založených na spoofingu,“ stojí v důvodové zprávě k návrhu zákona.

Definice zneužívání sítě a služeb elektronických komunikací se doplňuje tak, že za toto jednání bude možno považovat i situace, kdy je telefonní číslo používáno v rozporu s právními předpisy, zakázaným způsobem nebo k zakázaným účelům. Mezi tato zakázaná jednání tedy patří i podvržení telefonního čísla.

Další novinky

Podle novely dojde též k rozšíření pravomocí Českého telekomunikačního úřadu, který bude moci rozhodovat spory o platbách za telefony nebo zařízení. „Spotřebitelé již nebudou muset čekat měsíce na rozhodnutí soudu ve sporech s operátory o peněžní plnění za služby nebo zařízení. Nově bude tyto spory rozhodovat Český telekomunikační úřad, což celý proces zrychlí,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Další novinkou je usnadnění výstavby nových sítí v místech, kde doposud nebylo dostatečné pokrytí signálem. Změny spočívají v posuzování krajinného rázu u některých anténových věží, rozšíření práva vstupu na pozemky samospráv a vyloučení aplikace územně plánovací dokumentace obcí na stavby základnových stanic mobilního signálu. „Součástí je i převedení povolování těchto staveb z nejnižší úrovně stavebních úřadů na obce s rozšířenou působností (ORP), čímž se sjednotí povolovací procesy s ostatními síťovými odvětvími a zjednoduší administrativa,“ uvádí Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Novela nabývá účinnosti 1. července 2025.

Začít diskuzi