Realitní trh se mění. Covid přeměnil chalupy na home office

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia

Velký zájem o luxusní rekreační objekty posiluje i změna pracovního stylu vyšší střední třídy. Na venkovní chalupu a do horských apartmánů se již nejezdí jen relaxovat. Rekreační nemovitosti získaly status home office. Jejich majitelé spojili příjemné s užitečným.

„Víme, že pro změnu životního stylu stačí období pěti měsíců. Pandemie COVID-19 změnila pracovní rytmus na podstatně delší dobu. Majitelé luxusních rezidenčních objektů tak přišli vzdálenému připojení na chuť. Jde přitom o objevování již objeveného. Tradicí opouštění přehřátých měst je známá Itálie, ale i honosné rezidence v Klánovicích či Černošicích sloužily v době První republiky jako letní útočiště, kde tehdejší smetánka trávila s rodinou dlouhé letní měsíce. Dnes jsme svědky české verze globálního trendu s názvem country living,“ vysvětluje Petr Míka z Boutiq Real Estate.

Poptávka po rekreačních objektech dále roste. Prodávající si tedy mohou dovolit zvyšovat ceny. Například chatu v Krkonoších bylo možné ještě začátkem loňského roku pořídit za čtyři miliony. Letos ceny v Krkonoších či Jizerských horách dosahují úrovně luxusních pražských lokalit.

Covid ukázal, že pracovat se dá odkudkoliv

Mnoho moderních profesí home office umožňuje, což dokázaly už dva přísné lockdowny, proto se také mnozí do svých kanceláří a městských bytů na léto vracet nechtějí. Je totiž jedno, jestli pracují z kavárny, z kanceláře, z domova, nebo z chaty na horách.

„Bude zajímavé sledovat, zda přesun sekundárních rekreačních objektů do kategorie ko-primárních sídel vydrží. Tento trend šroubuje ceny těchto nemovitostí stále výše a podíl těchto obchodů v rámci celého realitního trhu dále poroste,“ analyzuje dopady nového trendu Petr Míka.