Daně: Kdy obdrží živnostníci daňové přeplatky? | e15.cz

Daně: Kdy obdrží živnostníci daňové přeplatky?

peníze, daně
peníze, daně
• 
ZDROJ: Shutterstock

Petr Gola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Po odevzdání daňového přiznání a přehledů vznikne některým OSVČ nárok na vratku daně z příjmu a povinného pojistného. Jak se o přeplatky žádá a kdy dorazí na účet?

OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost platí během roku vždy zálohy na sociálním pojištění a zdravotním pojištění. Za celý rok 2021 se následně vypočte roční sociální pojištění a zdravotní pojištění, od kterého se odečtou právě zaplacené zálohy. Pokud jsou zaplacené zálohy na pojistném vyšší než vypočtené roční sociální a zdravotní pojištění, potom vzniká nárok na daňový přeplatek.

Příklad: Přeplatek na zdravotním pojištění

Podnikatelka Karolína zaplatila během roku 2021 na zálohách na zdravotním pojištění 36 540 korun. Za rok 2021 dosáhla hrubého zisku 510 tisíc korun. Roční zdravotní pojištění činí 34 425 korun, tedy 13,5 procenta ze skutečného vyměřovacího základu (poloviny daňového základu). Po odevzdání přehledu za rok 2021 má paní Karolína nárok na přeplatek ve výši 2 115 korun (36 540 korun - 34 425 korun).

Daňová vratka

Zálohy na dani z příjmu fyzických osob odvádí pouze OSVČ mající roční daňovou povinnost vyšší než 30 tisíc korun, tyto OSVČ mohou na zálohách zaplatit více než je vypočtená roční daň z příjmu. I OSVČ, které nezaplatily během roku 2021 nic na dani z příjmu, však mohou obdržet daňový přeplatek (daňovou vratku). Důvodem je čerpání daňového bonusu, kdy uplatněné daňové zvýhodnění na děti je vyšší než vypočtená daň z příjmu fyzických osob.

Příklad: OSVČ a daňový bonus

Podnikatelka Hana dosáhla za rok 2021 hrubého zisku 410 tisíc korun. Při výpočtu daně z příjmu uplatňuje daňové zvýhodnění na dvě děti v souhrnné částce 37 524 korun. Vypočtená daň z příjmu je 33 660 korun (410 tisíc korun x 15 procent - sleva na poplatníka v částce 27 840 korun). Daňové zvýhodnění na děti je vyšší o 3 864 korun (37 524 korun - 33 660 korun) než daň z příjmu a v této částce má paní Hana nárok na daňový bonus. Na dani z příjmu za rok 2021 nezaplatí nic, a ještě obdrží částku 3 864 korun na účet.

Termíny pro zaslání přeplatků

Základní termín pro podání daňového přiznání za rok 2021 je do 1. 4. 2022, v případě elektronického podání do 2. 5. 2022 a v případě zpracování daňového přiznání daňovým poradcem do 1. 7. 2022. Přehledy musí být doručeny na příslušnou zdravotní pojišťovnu a OSSZ do jednoho měsíce po termínu pro odevzdání daňového přiznání. Kdy se vyplácí přeplatky?

  • Přeplatek na dani z příjmu zasílají FÚ dle § 155 zákona č. 280/2009 Sb. do jednoho měsíce od termínu pro podání daňového přiznání.
  • Přeplatek na zdravotním pojištění zasílají zdravotní pojišťovny dle § 14 zákona č. 592/1992 Sb. do jednoho měsíce od podání přehledu.
  • Přeplatek na sociálním pojištění zasílají místně příslušné OSSZ dle § 17 zákona č. 589/1992 Sb. do jednoho měsíce od podání přehledu.

Žádost o vyplnění přeplatku

V případě vzniku nároku na daňový přeplatek (daňový bonus) na dani z příjmu fyzických osob je nutné vyplnit i žádost o jeho zaslání na čtvrté straně daňového přiznání dole, včetně uvedení příslušného bankovního účtu.

Rovněž u sociálního a zdravotního pojištění není potřeba vyplňovat speciální žádost, v přehledech za rok 2021 se pouze uvede, že se žádá o zaslání vypočteného přeplatku na bankovní účet. Některé OSVČ používají vypočtený přeplatek na úhradu dalších měsíčních záloh na sociálním a zdravotním pojištění.

Autor: Petr Gola

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery