Daňové přiznání online v praxi. Elektronický formulář státu bude dostupný až v druhé půlce února | e15.cz
M A

Daně

Daňové přiznání online v praxi. Elektronický formulář státu bude dostupný až v druhé půlce února

onk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Pokud jste plánovali elektronické podání daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob a chtěli jste využít formulář přímo od Finanční správy, musíte vyčkat až do druhé půlky února. Důvodem je aktualizace databáze formulářů, jak na svém webu již víckrát upozornila Finanční správa.

Na nedostupnost jednoho z nejžádanějších daňových formulářů upozornila Finanční správa poprvé 6. ledna. Správa upozorňovala i na nestandardní chování formuláře k dani z příjmů právnických osob, to bylo 10. ledna odstraněno. Před pár dny pak upozornění zopakovala.

Formuláře daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob  jsou v současné době v aplikacích EPO a v daňové informační schránce PLUS (DIS+) k dispozici pouze pro podání za zdaňovací období do 2020 a předchozí.  

„Elektronické podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období roku 2021 ve stanoveném formátu a struktuře bude umožněno v průběhu února 2022 zveřejněním nového formuláře (a příslušných XSD schémat). Základní lhůta pro podání přiznání je 1. 4. 2022, pokud podáváte elektronicky je možné přiznání podat až do 2. 5. 2022,“ uvádí Finanční správa na svém webu.

Nespokojení poplatníci

Řadě podnikatelů může samozřejmě nastalá situace zkomplikovat život. Jak třeba při žádosti o hypotéku, tak při samotné práci. Jeden příspěvek za všechny: „To snad nemůžete myslet vážně, nejde aktualizaci urychlit? My účetní nemůžeme měsíc čekat, až to zprovozníte, to pak nestihneme zpracovat všechny klienty. EPO je pro mě další kontrola, ušetří to práci i úředníkům, že nemusejí volat. A podání do 1. května není odklad, když mu předchází čtvrtletní DPH,“ komentovala situaci na FB profilu Finanční správy Helena Skoblíková.

FB_Finanční správaAutor: FB Finanční správa

Kdo musí podávat daňové přiznání elektronicky

Od 1. 1. 2021 platí povinnost podávat daňové přiznání k daním z příjmů výhradně elektronicky pouze pro držitele datové schránky zřízené ze zákona, tj. netýká se držitelů datových schránek zřízených na žádost. „Jelikož se k dnešnímu dni datové schránky podnikající fyzické osoby, ani osobní datové schránky, ze zákona nezřizují, týká se povinnost učinit podání elektronicky na dani z příjmů fyzických osob pouze případů, kdy za poplatníka činí podání daňového přiznání profesionální zástupce (typicky daňový poradce či advokát), který má pro roli zástupce datovou schránku ze zákona zřízenu, a dále v případě, že má poplatník zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem," píše Finanční správa na svých stránkách.

Do zveřejnění nového elektronického formuláře daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2021 tak jsou k dispozici klasické tzv. papírové formuláře ve formátu PDF – tiskopisy jsou dostupné ke stažení na webu Finanční správy

Autor: onk

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery