Daňové přiznání online v praxi. Elektronický formulář státu bude dostupný až v druhé půlce února | E15.cz

Daňové přiznání online v praxi. Elektronický formulář státu bude dostupný až v druhé půlce února

onk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Pokud jste plánovali elektronické podání daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob a chtěli jste využít formulář přímo od Finanční správy, musíte vyčkat až do druhé půlky února. Důvodem je aktualizace databáze formulářů, jak na svém webu již víckrát upozornila Finanční správa.

Na nedostupnost jednoho z nejžádanějších daňových formulářů upozornila Finanční správa poprvé 6. ledna. Správa upozorňovala i na nestandardní chování formuláře k dani z příjmů právnických osob, to bylo 10. ledna odstraněno. Před pár dny pak upozornění zopakovala.

Formuláře daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob  jsou v současné době v aplikacích EPO a v daňové informační schránce PLUS (DIS+) k dispozici pouze pro podání za zdaňovací období do 2020 a předchozí.  

„Elektronické podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období roku 2021 ve stanoveném formátu a struktuře bude umožněno v průběhu února 2022 zveřejněním nového formuláře (a příslušných XSD schémat). Základní lhůta pro podání přiznání je 1. 4. 2022, pokud podáváte elektronicky je možné přiznání podat až do 2. 5. 2022,“ uvádí Finanční správa na svém webu.

Nespokojení poplatníci

Řadě podnikatelů může samozřejmě nastalá situace zkomplikovat život. Jak třeba při žádosti o hypotéku, tak při samotné práci. Jeden příspěvek za všechny: „To snad nemůžete myslet vážně, nejde aktualizaci urychlit? My účetní nemůžeme měsíc čekat, až to zprovozníte, to pak nestihneme zpracovat všechny klienty. EPO je pro mě další kontrola, ušetří to práci i úředníkům, že nemusejí volat. A podání do 1. května není odklad, když mu předchází čtvrtletní DPH,“ komentovala situaci na FB profilu Finanční správy Helena Skoblíková.

FB_Finanční správaAutor: FB Finanční správa

Kdo musí podávat daňové přiznání elektronicky

Od 1. 1. 2021 platí povinnost podávat daňové přiznání k daním z příjmů výhradně elektronicky pouze pro držitele datové schránky zřízené ze zákona, tj. netýká se držitelů datových schránek zřízených na žádost. „Jelikož se k dnešnímu dni datové schránky podnikající fyzické osoby, ani osobní datové schránky, ze zákona nezřizují, týká se povinnost učinit podání elektronicky na dani z příjmů fyzických osob pouze případů, kdy za poplatníka činí podání daňového přiznání profesionální zástupce (typicky daňový poradce či advokát), který má pro roli zástupce datovou schránku ze zákona zřízenu, a dále v případě, že má poplatník zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem," píše Finanční správa na svých stránkách.

Do zveřejnění nového elektronického formuláře daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2021 tak jsou k dispozici klasické tzv. papírové formuláře ve formátu PDF – tiskopisy jsou dostupné ke stažení na webu Finanční správy

Autor: onk

Daňové přiznání

Daňové přiznání za rok 2021 musí v roce 2022 podat všichni živnostníci, podnikatelé i někteří zaměstnanci a studenti, kteří mají více brigád nebo při studiu podnikají jako OSVČ. Povinnost se týká všech, kteří nejsou osvobozeni od daně z příjmu. Projděte si našeho aktuálního průvodce pro daňové přiznání za uplynulý rok 2021. Pro OSVČ je určen speciál o daňovém přiznání 2022 v příkladech.

Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2021 byl stanoven na 1. dubna 2022. Pokud hodláte podat daňové přiznání elektronickou cestou, máte o měsíc déle. Podívejte se na kompletní daňový kalendář. Z důvodu pandemie koronaviru se mohou podmínky měnit, proto doporučujeme termíny hlídat.

Co všechno byste měli zohlednit, najdete v našem speciálu k daňovému přiznání na názorných příkladech. V daňovém přiznání a při výpočtu čisté mzdy lze uplatňovat daňová zvýhodnění a slevy na dani. Daňový základ lze snížit i skrze poskytnuté dary. Pokud vlastníte nemovitost, přečtěte si náš speciál jak správně účtovat daň z nemovitosti. A jak je to s příjmy z pronájmu? S podáním daňového přiznání vám pomůžou i naše kalkulačky.

Nezapomeňte si projít daňové novinky, týkající se daní v roce 2022, mezi které patří i nová sleva na poplatníka.

Do 10. ledna 2022 mohou také živnostníci ještě vstoupit do režimu paušální daně. OSVČ by pro letošek měly být obeznámeny se zálohami na zdravotní a sociální pojištění v roce 2022.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery