Období brigád se blíží. Daně a DPČ v příkladech | e15.cz
M A

Daně

Období brigád se blíží. Daně a DPČ v příkladech

Petr Gola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Dohoda o pracovní činnosti je oblíbená pro přivýdělek formou různých brigád. Podívejme se v několika vybraných příkladech, jak se může celkové zdanění u DPČ lišit.

Zdanění u dohody o pracovní činnosti se liší v závislosti na výši měsíční odměny a množství uplatňovaných daňových slev. I při práci na dohodu o pracovní činnosti je možné mít u zaměstnavatele podepsáno prohlášení k dani a uplatňovat daňové slevy.

Příklad: Pracovní smlouva + DPČ

Zaměstnanec Lukáš si v od června do září bude přivydělávat pro zaměstnavatele XY na základě dohody o pracovní činnosti. U hlavního zaměstnavatele AB má podepsáno prohlášení k dani a při výpočtu čisté mzdy uplatňuje daňovou slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění na dceru. Hrubou odměnu z dohody o pracovní činnosti má 12 tisíc korun.

Hrubá odměna je vyšší než 3 499 korun, tak se z hrubé odměny odvádí sociální i zdravotní pojištění. Při výpočtu daně z příjmu fyzických osob nemůže být uplatněna již žádná daňová sleva, protože jsou využity při výpočtu čisté mzdy z hlavního zaměstnání.

Čistá odměny z DPČ je tedy 8 880 korun, neboť z hrubé odměny je sraženo sociální pojištění ve výši 780 korun (12 tisíc korun x 6,5 procenta), zdravotní pojištění 540 korun (12 tisíc korun x 4,5 procenta) a daň z příjmu 1 800 korun (12 tisíc korun x 15 procent).

Stáhnout vzor smlouvy DPČ >>>

Příklad: Penzista s příjmem z dohody o pracovní činnosti

Pan Luděk je ve starobním důchodu a v letních měsících bude pracovat na základě dohody o pracovní činnosti s hrubou měsíční odměnou 15 tisíc korun. Pan Luděk může u zaměstnavatele podepsat prohlášení k dani a při výpočtu čisté odměny uplatňovat slevu na poplatníka ve výši 2 570 korun. Na slevu na poplatníka mají nárok i pracující starobní důchodci.

Vzhledem k tomu, že sleva na poplatníka je vyšší než vypočtená daň z příjmu ve výši 2 250 korun (15 tisíc korun x 15 procent), tak nezaplatí pan Luděk nic na dani z příjmu. Sleva na poplatníka snižuje vypočtenou daň z příjmu maximálně do nuly. Z důvodu uplatnění slevy na poplatníka nemůže vzniknout nárok na daňový bonus.

Sociální pojištění i zdravotní pojištění bude pan Luděk odvádět ve standardní výši. Pan Luděk je v řádném starobním důchodu, proto se při výpočtu zdravotního pojištění neprovádí dopočet do minimální mzdy a pan Luděk musí platit sociální pojištění, přestože již pobírá starobní důchod.

Čistá odměna tak činí 13 350 korun, tj. hrubá odměna ponížena o sociální pojištění 975 korun (15 tisíc korun x 6,5 procenta) a zdravotní pojištění 675 korun (15 tisíc korun x 4,5 procenta).

Příklad: Studentka a dvě dohody o pracovní činnosti

Slečna Vlasta pracuje na dohodu o pracovní činnosti pro dva zaměstnavatele, u prvního má hrubou odměnu 22 tisíc korun a u druhého tři tisíce korun. Daňové slevy uplatňuje při výpočtu čisté odměny pouze u prvního zaměstnavatele. Mimo základní slevu na poplatníka uplatní i slevu na studenta ve výši 335 korun. U druhého zaměstnavatele již žádné slevy uplatňovat nemůže.

Z první dohody tedy zaplatí na dani z příjmu 395 korun (22 tisíc korun x 15 procent - 2 570 korun - 335 korun), na sociálním pojištění 1 430 korun (22 tisíc korun x 6,5 procenta) a na zdravotním pojištění 990 korun (22 tisíc korun x 4,5 procenta). Čistá odměna na účet je tedy 19 185 korun (22 tisíc korun - 395 korun - 1 430 korun - 990 korun).

Z druhé dohody je slečně Vlastě sraženo 450 korun (3 tisíce korun x 15 procent), povinné pojistné se neplatí, neboť je hrubé odměna do limitu pro neplacení sociálního a zdravotního pojištění. Čistá odměna je tedy 2 550 korun.

Příklad: Samoživitelka s nárokem na daňový bonus

Slečna Lucie je na rodičovské dovolené se synem a bude si přivydělávat na dohodu o pracovní činnosti s hrubou odměnou 20 tisíc korun. U zaměstnavatele podepíše prohlášení k dani a bude uplatňovat slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění na jedno dítě ve výši 1 267 korun.

Na dani z příjmu nezaplatí nic, a ještě obdrží daňový bonus ve výši 837 korun. Právě o tuto částku je vyšší daňové zvýhodnění než vypočtená daň z příjmu (1 267 korun - 430 korun).  

Na sociálním pojištění je sraženo 1 300 korun (20 tisíc korun x 6,5 procenta) a na zdravotním pojištění 900 korun (20 tisíc korun x 4,5 procenta). Čistá odměna na účet je tedy 18 637 korun (20 tisíc korun + 837 korun - 1 300 korun - 900 korun).

Autor: Petr Gola

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery