Více zaměstnání během roku 2022 a daň z příjmu | e15.cz
M A

Daně

Více zaměstnání během roku 2022 a daň z příjmu

Petr Gola

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Někteří zaměstnanci během roku 2022 pracovali pro více zaměstnavatelů. Kdy lze požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně? A kdy vzniká povinnost podat daňové přiznání?

O roční zúčtování daně mohou zaměstnavatele požádat zaměstnanci, kteří nemají povinnost podat daňové přiznání. Daňové přiznání mimo jiné musí podat zaměstnanci, kteří v některém měsíci roku pracovali současně pro dva zaměstnavatele, přičemž jim z obou zaměstnání byla odvedena zálohová daň z příjmu.

Nárok na daňovou vratku

Pokud zaměstnanec požádá zaměstnavatele o roční zúčtování daně za rok 2022 a uplatní nějaký daňový odpočet (např. odpočet zaplacených úroků z hypotéky, odpočet zaplacených vkladů na smlouvu o penzijním připojištění nebo o doplňkovém penzijním spoření nebo na smlouvu o životním pojištění při splnění zákonných podmínek…) nebo nějakou z daňových slev, které se uplatňují až za celý kalendářní rok (např. školkovné nebo sleva na manželku či manžela), potom obdrží zaměstnanec po provedeném ročním zúčtování daně ve výplatě daňovou vratku. Čistou mzdu bude mít tedy vyšší právě o daňový přeplatek, protože během roku 2022 zaplatil více na daňových zálohách než činí roční daň z příjmu fyzických osob.

Příklad: Dvě zaměstnání postupně za sebou

Pan Jaroslav pracoval od ledna do května 2022 pro zaměstnavatele AB a od června do prosince 2022 potom pro zaměstnavatele XY. Žádné jiné zdanitelné příjmy pan Jaroslav neměl. Zaměstnavatele XY může tedy pan Jaroslav požádat o roční zúčtování daně za rok 2022, přičemž mu doručí potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele AB.

Příklad: Dvě zaměstnání současně

Pan Marek pracoval po celý rok 2022 pro zaměstnavatele XY na plný úvazek na klasickou pracovní smlouvu a současně si přivydělával na dohodu o pracovní činnosti pro zaměstnavatele LM. Ve většině měsíců byla z dohody o pracovní činnosti odvedená zálohová daň z příjmu. Panu Markovi vzniká povinnost podat daňové přiznání, protože alespoň v jednom měsíci pracoval pro více zaměstnavatelů současně, kde se z jeho příjmů ze závislé činnosti odvedla zálohová daň z příjmu. I při přivýdělku na dohodu o pracovní činnosti může vzniknout povinnost podat daňové přiznání.

Příklad: Brigády na DPP

Penzistka Marie si v letních měsících přivydělávala současně pro dva zaměstnavatele na dohodu o provedení práce. Hrubá měsíční odměna z dohody o provedení práce byla u každého zaměstnavatele v každém měsíci vyšší než 10 tisíc korun. Paní Marie sice pracovala pouze po část roku 2022, ale musí si sama podat daňové přiznání, neboť alespoň v jednom měsíci měla příjem od dvou zaměstnavatelů současně podléhající zálohové dani z příjmu.

Paní Marie obdrží po podaném daňovém přiznání daňovou vratku, protože její roční daňový základ bude 200 tisíc korun a při uplatnění základní daňové slevy na poplatníka ve výši 30 840 korun je až do ročního daňového základu 205 600 korun roční daňová povinnost nulová. Zaplacená daň z příjmu během roku se tedy stane přeplatkem. Paní Marie totiž během roku z jedné dohody o provedení práce daň z příjmu platila, neboť měsíční daňová sleva na poplatníka se uplatňuje pouze u jednoho zaměstnavatele.

Příklad: Více zaměstnání při podnikání

Paní Lucie v lednu až červnu 2022 pracovala pro zaměstnavatele AB a od července do prosince 2022 rovněž pracovala na zkrácený úvazek pro zaměstnavatele XY. Současně však paní Lucie vykonávala po celý rok 2022 samostatnou výdělečnou činnost. Paní Lucie nemůže ani jednoho ze zaměstnavatelů požádat o provedení ročního zúčtování daně, přestože v žádném měsíci neměla současně příjem od dvou zaměstnavatelů současně. Vzhledem k tomu, že má paní Lucie příjmy ze samostatné výdělečné činnosti, tak si sama musí podat daňové přiznání za rok 2022.

Autor: Petr Gola

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery