Předčasný důchod bude výhodnější. Ale jen pro někoho
Zvyšování hranice pětašedesáti let pro nárok na starobní důchod, které zavádí penzijní reforma, má několik úskalí. Jsou jimi například zdravotní stav populace a také rostoucí počet lidí, kteří přestávají pracovat nebo podnikat kolem šedesátky. V předčasném důchodu je už třetina všech seniorů, ještě začátkem minulé dekády jich byla necelá pětina, plyne z dat České správy sociálního zabezpečení.
Dřívější odchod do penze ale znamená docela citelný zásah do pravidelných příjmů od státu, které se trvale krátí. Nyní za každých 90 dnů předčasnosti důchod klesá přibližně o 300 korun. Například při odchodu o dva roky dříve jde přibližně o 2240 korun, o něž daný člověk přichází doživotně.
Jen poloviční krácení základu
Od příštího roku ale začne platit nové opatření. Uleví lidem, kteří odpracovali 45 let. Změkčí se tak novela zákona z roku 2023, která reagovala na masivní vlnu ukončování ekonomických aktivit. Důvodem byla mimořádná atraktivita pravidel pro přiznávání penzí.
„Počínaje lednem 2026 bude možnost odejít do předčasného starobního důchodu za výhodnějších podmínek,“ říká mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová. Oproti současnosti klesne výpočtový základ za každých 90 dnů o polovinu. Ve výše uvedeném případě tedy lidé přijdou nikoliv o 2240 korun, ale o 1210 korun.
Důchodové kalkulačky na e15
Spočítejte si pomocí našich kalkulaček výši starobního důchodu, osobní vyměřovací základ a důchodový věk:
Změna má pomoci hlavně zaměstnancům, kteří vstoupili na pracovní trh v brzkém věku. „Třeba v osmdesátých letech bylo velmi časté zahájení výdělečné činnosti už v 18 letech,“ připomíná Drmolová.
Vysokoškoláci jsou mimo hru
Podmínky ale nemusejí splnit jen absolventi učebních oborů, ale i maturanti. A to v případě, že v průběhu svého života nebyli dlouhodobě nezaměstnaní. Prakticky vyloučení jsou však vysokoškoláci. Pokud studovali do 24 nebo 25 let, nárok na nižší krácení předčasně vyměřeného důchodu splní teprve s blížící se sedmdesátkou, tedy až po dosažení řádného penzijního věku.
Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí by v současné době podmínce 45 let pojištění vyhověla čtvrtina až polovina lidí odcházejících do dřívějšího důchodu. V předčasné penzi je aktuálně asi 754,5 tisíce mužů a žen z celkových 2,37 milionu starobních důchodců.
Nadále však bude platit, že ukončit zaměstnání nebo podnikání před dosažením penzijního věku bude možné maximálně o tři roky dříve. Navíc za předpokladu, že dotyčný odváděl sociální pojistné nejméně čtyřicet let. „A pokud bude mít odpracováno alespoň pětačtyřicet let, bude jeho důchod krácen mírněji,“ doplňuje za ČSSZ Drmolová ke snaze státu udržet si co nejvíce plátců povinných odvodů.
Zájemců bude rychle přibývat
Vzhledem k tomu, že Česko rychle stárne a počet seniorů má do roku 2050 přesáhnout třímilionovou hranici, bude přibývat i předčasných odchodů do penze. Nabízejí se ale jiné cesty. Zvlášť mezi mladšími ročníky roste počet účastníků penzijního spoření, kteří mohou využít takzvaný předdůchod. To je úplně jiný nástroj než předčasný důchod. Například proto, že není krácena později přiznaná starobní penze vyplácená státem až do smrti. Zájemce o předdůchod si ale musí pravidelně ukládat peníze alespoň deset let a mít našetřeno minimálně několik set tisíc korun, z nichž mu pak penzijní společnost vyplácí rentu.
„U předdůchodů vidíme konstantní nárůst. Každý rok přibude pět set až tisíc lidí, kteří se tuto možnost rozhodnou využít,“ uvedl už dříve mluvčí Asociace penzijních společností Jan Sedláček.
Byť předdůchody nezatěžují důchodový systém tolik jako předčasné penze, znamenají pro něj stejný problém spočívající v úbytku pracujících nebo podnikajících lidí, kteří odvádějí sociální pojištění.