Češi nemají přehled o svých výdajích, tvrdí průzkum | E15.cz

Češi nemají přehled o svých výdajích, tvrdí průzkum

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Finanční obezřetnost Čechů není podle odborníků příliš dobrá. Nad svými výdaji se příliš nezamýšlíme. Češi prý navíc raději šetří na konkrétní věc než na budoucnost.

Pouze 37 procent z nás přesně ví, kolik a za co jejich domácnosti měsíčně utratí. Naprosto žádný přehled o výdajích domácnosti nemá každý šestý Čech. Jenom čtvrtina dopředu přemýšlí, jaké budou finanční kroky a cíle domácnosti či jedince.

Třetina lidí naopak řeší příjem a výdaj peněz nahodile tak, jak přijdou. To vzešlo z nejnovějšího průzkumu Fincentrum & Swiss Life Select, který mapuje finanční jednání české populace.

Tip: Nevíte jak budovat finanční rezervu? Poradíme

Náklady domácnosti mají na starost ženy

Výdaje si hlídá hlavně generace ve věku 54 až 65 let. Úplný přehled o tom kam a na co jdou jejich peníze má přes třetinu dotázaných lidí. Naproti tomu 17 procent vůbec netuší, kam jejich peníze mizí.

„Logicky největší přehled mají Češi o tom, kolik jejich domácnost vydá každý měsíc na bydlení (54 procent). Výsledky našeho průzkumu nasvědčují tomu, že tento typ plateb má na starosti jeden z páru bez většího vědomí toho druhého. V cenách za nájem, splátku úvěru či energie se pak orientují především ženy,“ upřesňuje Karel Šulc, místopředseda představenstva Fincentrum & Swiss Life Select. Přes 40 procent lidí ví, kolik dají za dopravu. Podobné množství ví, kolik projí a propijí.

Raději šetříme na něco konkrétního než na budoucnost

Finanční zodpovědnost má čtvrtina Čechů. Má totiž vytvořený finanční plán s jasnými cíli. „Takový plán si dle průzkumu zhotovují lidé nejčastěji sami. Roste ale i procento těch, kteří využívají zpracování profesionálem. Na základě jejich příjmů, výdajů a jiných závazků sestavíme kroky, jak dosáhnout stanovených cílů v konkrétním časovém horizontu. U mladé generace pak zdůrazňujeme, že je třeba myslet na důchod už nyní. Doporučujeme jim zařadit odkládání peněz na penzi a jejich zhodnocení mezi hlavní dlouhodobé finanční cíle,“ radí Šulc.

Na konkrétní věc spoří 40 procent respondentů. Jinak své cíle a kroky neřeší. 36 procent nemá s rodinnými financemi žádné plány, neklade si cíle.

„Právě to, že si lidé nedělají přehled o svých výdajích a zároveň nakupují věci, na které nemají, je nejčastější příčina finančních problémů a předluženosti. Mnoho lidí nepřemýšlí nad financemi z dlouhodobějšího hlediska, ani si nedělá měsíční rozpočty a na konci měsíce jim chybí peníze. Důvodem je to, že zapomněli na rozpočet a nemysleli na rezervu,“ uzavírá situaci David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni, která pomáhá lidem řešit finanční problémy.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka