Češi loni uhradili rekordní sumu závazků po splatnosti | E15.cz

Češi loni uhradili rekordní sumu závazků po splatnosti

ČTK

Občané zapsaní v registru klientských informací Solus v roce 2016 uhradili téměř 5,2 miliardy korun ze svých závazků po splatnosti evidovaných v Registru fyzických osob. Je to o 12 procent více než v roce 2015 a dosud nejvyšší splacená částka od vzniku sdružení v roce 1999. Solus o tom informoval ČTK.

Závazek po splatnosti zapsaný v registru nebo jeho část uhradilo v roce 2016 takřka 295 000 osob. Podíl občanů s dluhem po splatnosti zapsaných v registru klesl ke konci roku 2016 na 7,44 procenta proti 8,09 procenta koncem roku 2015. Celková částka po splatnosti, kterou sdružení eviduje, klesla z 52,7 miliardy Kč ke konci roku 2015 na 50,5 miliardy Kč.

„Pokud by do registrů nahlíželi všichni poskytovatelé půjček s licencí podle nového zákona o spotřebitelském úvěru, můžeme například podstatně omezit počet klientů s vícečetnými exekucemi. Takoví klienti by zkrátka nemohli čerpat další půjčky ve chvíli, kdy se dostanou do potíží s úhradou svých závazků jinde, ale museli by svou situaci aktivně řešit,“ uvedl tajemník sdružení Jan Stopka.

Vloni jsme sice utráceli, ale i dost spořili

Negativní dopady předlužení podle sdružení významně pomáhá omezit nová legislativa. Registry klientských informací mají od konce roku 2015 oporu v zákoně o ochraně spotřebitele a nepotřebují k evidenci údajů o dlužníkovi jeho souhlas. Zároveň nový zákon o spotřebitelském úvěru jasně vyžaduje od finančních institucí důkladné prověření schopnost klienta splácet půjčku ještě před podpisem úvěrové smlouvy. Tuto povinnost splní poskytovatelé úvěrů právě ověřením platební morálky klienta v zavedeném registru klientských informací.

Členství ve sdružení Solus umožňuje přístup k informacím o klientech, kteří čelili nebo čelí potížím se splácením svých závazků, dále k databázi odcizených a neplatných dokladů a k insolvenčnímu registru. Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví o dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována až tři roky. Data se v databázi shromažďují pouze se souhlasem zákazníků.

Plánujete sjednocení půjček? Čtěte, jak se dá ušetřit a na co si dát pozor

Sdružení vzniklo v létě 1999. Mezi členy je nyní 15 bank a stavebních spořitelen, 21 nebankovních finančních institucí, 11 telekomunikačních operátorů, čtyři distributoři energií, tři poskytovatelé tzv. peer to peer půjček a dva obchodní řetězce.

Autor: ČTK
 

Mzdová kalkulačka