Zrušení letu kvůli stávce zaměstnanců: Kdy vzniká nárok na odškodnění | E15.cz

Zrušení letu kvůli stávce zaměstnanců: Kdy vzniká nárok na odškodnění

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Pokud vám zruší let kvůli tomu, že stávkují zaměstnanci letecké společnosti, máte nárok na odškodnění ve výši 250 až 600 eur. Zda nárok na finanční kompenzaci vzniká, záleží zejména na tom, kdy dopravce své klienty o zrušeném letu informoval. I když vám vrátí peníze za letenku, na odškodnění máte nárok.

Nárok na odškodnění je podmíněn nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 ze dne 11. února 2004. Nárok je však podmíněn tím, zda byl cestující o zrušení letu informován dostatečně dopředu. Pokud jste se o zrušení letu dozvěděli dříve než 14 dní před odletem, na odškodnění nárok nemáte.

Pokud se o zrušení dozvíte ve lhůtě do dvou týdnů, bude dále záležet na tom, jestli vám letecká společnost nabídla náhradní let, který je pro vás přijatelný. „Let musí být zrušen maximálně 14 dní před jeho plánovaným uskutečněním, zároveň cestující nesmí od letecké společnosti dostat v období 7-14 dní před odletem nabídku letu, který odlétá nejpozději 2 hodiny před plánovaným odletem a přílet do cílové destinace není pozdější jak 4 hodiny po plánovaném času příletu, a nebo cestující nesmí od letecké společnosti dostat v posledním týdnu nabídku náhradního letu, který odlétá nejpozději 1 hodinu před plánovaným odletem a přílet do cílové destinace není opožděn o více než 2 hodiny,“ vysvětluje právník Petr Novák.

Jestliže jsou všechny výše splněné podmínky splněny, dále je společnost z Evropské unie, Norska, Islandu nebo Švýcarska, nebo měl být let uskutečněn na letišti v EU a přidružených států, můžete získat finanční kompenzaci ve výši 250 až 600 eur. Jaká bude jeho výše, se bude odvíjet podle toho, jaká měla být délka plánovaného letu. To znamená 250 eur při letu kratším než 1 500 km. 400 eur, když je let delší než 1 500 km v rámci EU, Norska, Islandu a Švýcarska nebo mimo EU při letu v rozmezí 1 500 – 3 500 km. A 600 eur, když je let delší než 3 500 km.

Letecká společnost musí platit i v případě, že vám vrátili peníze za letenku, i pokud vám poskytli náhradní let mimo výše uvedené časy. „Jestliže klient letecké společnosti využije nabídku náhradního letu, která je však například o den později, než byl plánovaný let, nárok na odškodnění nezaniká,“ doplňuje mluvčí Vaše nároky.cz Eva Jurčíková.

Kdy dopravce platit nemusí

Dopravci nejsou povinni platit, pokud ke zrušení došlu kvůli nepříznivému počasí, špatné politické situaci nebo stávce zaměstnanců letiště a dalším mimořádným okolnostem. Stávka zaměstnanců přímo letecké společnosti však za mimořádnou okolnost považována není, proto je dopravce v těchto případech povinen odškodnění vyplatit.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka