Banky: Zájem o hypotéky stoupl před jejich regulací o 20 – 30 procent | E15.cz

Banky: Zájem o hypotéky stoupl před jejich regulací o 20 – 30 procent

rodinný dům (ilustrační foto)
rodinný dům (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: rheinzink

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Banky zaznamenaly v posledních týdnech nárůst zájmu o hypotéky o dvacet až třicet procent proti jiným měsícům. Důvodem je říjnové zpřísnění pravidel pro jejich poskytování. Od příštího měsíce proto očekávají jejich pokles, který by měl být zhruba pětinový. Zhruba na tento podíl žadatelů se hypotéka už nedostane. Vyplývá to z ankety ČTK mezi tuzemskými bankami.

„Počet nových hypoték byl v srpnu a v září ve srovnání s červencem o třetinu vyšší,“ řekl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Vlivem přísnějších pravidel, která začnou platit v říjnu, na hypotéku podle jejích analýz nemusí dosáhnout až čtvrtina stávajících zájemců, a to zejména obyvatel Prahy, Brna a Olomouce. Předpokládá, že vlivem přísnější regulace, rostoucích cen nemovitostí a nedostatku nových bytů klesne počet nových hypoték ve čtvrtém čtvrtletí až o třetinu.

Raiffeisenbank očekává v září krátkodobé zvýšení zájmu o hypotéky o 20 až 30 procent. „Potvrzuje se, že si lidé chtěli vyřídit hypotéku ještě před platností nových pravidel, neboť celý tento rok trh v meziročním srovnání klesal řádově 10 až 15 procent. Pouze v červenci a srpnu se, po ohlášení regulace, začal zvedat. Lze tedy tvrdit, že vliv nové regulace zvedl v meziročním srovnání zájem o hypotéky řádově o 15 procent,“ uvedla mluvčí banky Petra Kopecká. Vliv regulace podle ní ještě krátkodobě zvedne objemy v září a možná i v říjnu, pak lze očekávat pokles produkce hypoték o 15 až dvacet procent.

Unicredit Bank během posledních tří měsíců registruje 20procentní meziroční nárůst objemu hypoték. Vývoj trhu v říjnu bude hodně záviset na nabídce úrokových sazeb, ale podle mluvčího banky Petra Plocka lze očekávát, že se projeví dopad regulace. Mluvčí komerční banky Michal Teubner míní, že nyní nelze přesně říci, zdali hypoteční trh v souvislosti s doporučením ČNB klesne o deset, dvacet nebo i více procent. Přepokládá ale, že dopad na celý trh bude významný.

Moneta Money Bank zaznamenala nárůst hypoték o dvacet až třicet procent. V říjnu očekává ředitel jejích úvěrových produktů Tomáš Kostrhoun pokles do deseti procent. mBank v posledním období evidovala pětinový nárůst zájmu o hypotéku. Její mluvčí Pavel Vlček odhadl, že po určitém přechodném období bude pokles zájmu mezi 15 a dvaceti procenty.

Sberbank CZ celkově letos zaznamenala nárůst objemu hypoték o deset procent, který pokračoval i během letních měsíců. Poslední dny v září se počet žádostí ještě zvýšil a narostl o třetinu proti průměru. Pokles hypoték očekává mluvčí Radka Černá postupný, protože ještě budou dobíhat stávající žádosti. Pokles nových žádostí předpokládá až o dvacet procent.

U Fio Banky během léta počet žadatelů o hypotéku rostl a v těchto dnech vrcholí. „Když porovnáme letošní a loňské září, je to skok přibližně o polovinu,“ upozornil mluvčí banky Jakub Heřmánek.

Hypoteční banka v reakci na rozhodnutí ČNB zdražuje svou Jasnou hypotéku. Zatímco nyní jsou u ní pětileté fixace s LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) do 80 procent k dostání za 2,89 procenta, od října se zvýší na 3,09 procenta. „Opětovné zdražení mezibankovních zdrojů znamená nejrychlejší tempo růstu od předkrizového období. Spolu s již schválenými regulacemi, které vejdou v platnost na začátku října, jde o další regulaci trhu, která Čechům ztěžuje cestu za vlastním bydlením,“ komentovala změnu mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová.

Dluh žadatele o hypotéku od října nebude moci překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel bude muset současně na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 procent měsíčního čistého příjmu.

Developeři: Zájem o koupi bytu přes hypotéku v září mírně vzrostl

Zájem o koupi bytu přes hypotéku v září mírně vzrostl. Od října začnou platit zpřísněné podmínky pro poskytování hypoték. Podle většiny developerů se tím sníží poptávka, naopak vzrostou ceny nájmů. Odhady, kolika klientů se opatření dotkne, se pohybují od jednotek procent zhruba do pětiny. Vyplývá to z odpovědí developerských a realitních firem, které ČTK oslovila.

„V poslední době byl o byty zvýšený zájem, a to v řadě případů právě o nákup na hypoteční úvěr. Předpokládáme, že šlo o zvýšenou poptávku v důsledku snahy klientů využít ještě výhodných podmínek pro získání hypotéky. Ovšem v posledních dnech už nebyl zájem tak silný. Některé banky začaly uplatňovat zpřísněná opatření už dříve. A navíc koupě bytu není většinou záležitost několika dní,“ uvedla mluvčí developerské společnosti Central Group Marcela Fialková.

Od pondělí vstoupí v platnost přísnější podmínky pro poskytování hypoték, které v červnu oznámila Česká národní banka. Dluh žadatele nebude moci překročit devítinásobek jeho ročního čistého příjmu. Žadatel bude muset současně na splátku dluhu vynakládat nejvýše 45 procent měsíčního čistého příjmu.

ČNB zpřísnila podmínky na hypotečním trhu několikrát. Poprvé předloni na podzim, kdy bankám fakticky zakázala půjčovat na celou hodnotu nemovitosti. V dubnu 2017 ČNB doporučila neposkytovat hypotéky nad 90 procent ukazatele LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) a omezit i hypotéky nad 80 procent. Takových mohou banky poskytnout jen 15 procent.

Zvýšený zájem evidoval v posledních týdnech také Ekospol. „Zatímco normálně tvoří byty prodané na hypotéku polovinu prodejů, nyní uvažovali o hypotéce dva ze tří zájemců. Ovšem nesmyslný diktát ČNB odstřihne od hypotéky až pětinu zájemců. Například čerství absolventi nebo mladé rodiny na vlastní byt v Praze prakticky nedosáhnou,“ uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Finep podle mluvčího Davida Jiruška sleduje mírný nárůst poptávky proti sledovanému období v minulém roce. U novostaveb však nejde o nic zásadního. „Podle našich odhadů se nové opatření ČNB dotkne maximálně čtyř procent klientů. Důvodem je mimo jiné rostoucí proporce investorů, kteří byty kupují s cílem je dále pronajímat. Ti čerpají hypotéky výjimečně,“ uvedl Jirušek. Jiná je podle něj situace na trhu starších bytů, kde hypotéku využívá téměř 70 procent kupujících. "Předpokládáme, že tady regulace znemožní nákup nemovitosti asi desetině klientů," doplnil.

Podle předsedy představenstva Trigemy Marcela Sourala se zpřísnění podmínek může projevit v posledních měsících roku, kdy developeři obvykle prodávají více bytů. „Poptávka může být tentokrát nižší,“ podotkl.

Skanska Reality ani Karlín Group zvýšenou poptávku v posledních týdnech nezaznamenaly. „Zpřísnění pravidel nepřisuzujeme zásadní význam,“ uvedl generální ředitel Karlín Group Jan Ludvík. Podle ředitele developerské společnosti Star Group Tala Groznera se zájem klientů výrazně nezvýšil ani před opatřeními ČNB v roce 2016.

Hypoteční specialista poradenské společnosti Chytrý Honza Daniel Horňák očekává, že vlastní bydlení financované hypotékou se zařadí do kategorie luxusního zboží. „Přetrvávající nedostatek nemovitostí k nájemnímu bydlení bude hnát nájmy nahoru. Paradoxně tak sice ČNB ochraňuje klienty před drahými úvěry, ti ale budou bydlet v předražených nájemních bytech,“ dodal.

Autor: ČTK

Mzdová kalkulačka