Spořicí účty: Úroky v příštím roce spíše neporostou | E15.cz

Spořicí účty: Úroky v příštím roce spíše neporostou

...
...
• 
ZDROJ: iStock.com

Romana Rybová, Kamila Ondráčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Spořicí účet jako takový není už nějaký ten pátek příliš atraktivním produktem. Zajímalo nás zda se v příštím roce můžeme těšit na lepší podmínky.

Na výši úroků na spořicích účtech mají vliv úrokové sazby centrální banky. Důležitá je ale i situace na trhu, vliv má i množství peněz v oběhu, vývoj vkladů – tedy jak lidé vkládají a vybírají své peníze.

„Na jedné straně je to cena peněz na mezibankovním trhu, která se odvíjí od základní úrokové sazby ČNB. Dále je to záležitost treasury, jaký zisk dokáže z uložených peněz získat. A potom to je obchodní rozhodnutí, kdy se obvykle nově přicházející banky snaží zaujmout nepoměrně vyššími úroky. Obvykle však jen na poměrně krátkou dobu s cílem upozornit na sebe a přilákat pozornost potenciálních klientů,“ vysvětluje Pavel Vlček, tiskový mluvčí mBank.

Blýská se na lepší časy?

U některých bank k navýšení došlo – například u Sberbank. Zvyšování pro rok 2018 slibuje ČSOB. Raiffeisenbank, UniCredit Bank, ani ING Bank změny sazeb zatím neplánují.

Jak vidí situaci analytici? „Je pravdou, že inflace zůstane nad dvouprocentním cílem ČNB letos i po většinu příštího roku. ČNB bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. I tak ale nevěříme, že by úroky na spořicích účtech obecně nějak výrazně stoupaly. V některých případech se sice mohou dostat třeba i ke třem procentům, ale bude se jednat pravděpodobně jen o nabídky menších bank (např. bezpoplatkových). Navíc úročení prémiovou sazbou bude omezeno určitou částkou, například 100 000 korunami. Úrokové sazby na finančních trzích totiž stále nedosahují takových úrovní, aby banky mohly s klidem nabídnout klientům takto výhodné zhodnocení vložených prostředků,“ tak hodnotí situaci Jiří Cihlář, analytik finančních trhů Next Finance.

Kolik nyní dostanete?

Banka spořicí účet maximální úročení
Air Bank  Spořicí účet  1,00 %
ING Bank  ING Konto  0,50 %
Fio banka  Fio konto  0,15 %
ČSOB  ČSOB Spořicí účet  0,20 %
Era  Era červené konto  0,20 %
Raiffeisenbank  eKonto Plus  0,05 %
UniCredit Bank  Spořicí účet Prima  0,05 %
Moneta  Spořicí účet Genius 9  0,50 %
Equa bank  Běžný spořicí účet  0,20 %
mBank  eMax Plus  0,30 %
Komerční banka  Spořicí konto Bonus Aktiv  0,06 %
Česká spořitelna  Spoření ČS  0,20 %
Sberbank  Fér spoření Plus  0,83 %
Banka Creditas  Creditas – spořicí účet  0,30 %
Expobank  Expobank spořicí účet  0,30 %
Wüstenrot  Wüstenrot Spořicí účet  0,20 %


Když se nedaří, hledáme alternativu

„V době nízkých úrokových sazeb na všech standardních spořicích produktech o ně částečně opadá zájem a do popředí dostávají zejména pravidelné investice. Ty jsou již dlouhodobě hitem mezi českými investory a dostávají se dnes i do hledáčku lidí, kteří hledají alternativu klasickému spoření. Průměrný Čech podle našich statistik investuje každý měsíc zhruba 1 250 korun. Výrazně více přitom investují muži, 1424 korun, ženy pak 1072 korun,“ uzavírá Tomáš Kolder z UniCredit Bank.

Autor: Romana Rybová, Kamila Ondráčková

Mzdová kalkulačka