Vláda obnovila vyplácení příspěvku z Antiviru pro firmy

.

. Zdroj: Depositphotos

Peníze
.
3 Fotogalerie
ČTK

Firmy s omezením výroby a služeb kvůli epidemii budou moci zase čerpat příspěvky na náhrady mezd z Antiviru. Znovu budou dostávat 60 procent vyplacené náhrady mzdy do 29 000 korun, tedy příspěvek s označením B. Pobírat ho budou moci za období od 1. listopadu do konce února. Schválila to vláda. Novinářům to po jednání kabinetu řekla ministryně práce v demisi Jana Maláčová (ČSSD).

Program má bránit propouštění. Podle analýzy ministerstva práce k 10. srpnu získalo z Antiviru podporu téměř 74.300 firem na výdělek či náhradu mzdy pro milion zaměstnanců. Výdaje dosáhly skoro 50,18 miliardy korun.

"Program velmi dobře zafungoval - zejména v minulém roce. Teď ho bohužel musíme aktivovat znovu. Je to za stejných podmínek, jak známe z minula," uvedla ministryně. Její úřad ze svého rozpočtu vyčlení 1,4 miliardy korun. Suma bude především z evropských peněz, dodala šéfka resortu práce.

Babišova vláda v demisi vyhlásila od 26. listopadu na 30 dní nouzový stav, platí některé zákazy a omezení. Podnikatelé si stěžují na pokles tržeb. Kabinet v demisi se minulý týden shodl na tom, že vedle dalších kompenzací obnoví i vyplácení příspěvku B z programu Antivirus. Tato podpora dorovnává při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin 60 procent náhrady mzdy do 29 000 korun. Dosud se z Antiviru vyplácí příspěvek A pro lidi v karanténě, který pokrývá firmám 80 procent náhrady mzdy do 39 000 korun. Dřív se poskytoval ještě příspěvek A+, kdy stát hradil celé mzdy s odvody do 50 000 korun v provozech, které vláda nařídila uzavřít.

O obnovení příspěvku B jednala už v polovině října tripartita, a to kvůli omezování výroby v automobilovém průmyslu kvůli nedostatku čipů. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se tehdy shodli na využití této podpory z Antiviru pro automobilky a jejich dodavatele. Babišův kabinet pro ně ale program dosud nespustil. V EU bylo totiž potřeba vyjednat výjimku pro jeden sektor. Podle Maláčové jsou příspěvky z programu nyní pro všechny firmy, které se kvůli epidemii dostaly do potíží. Podle evropských pravidel bude možné podporu vyplácet do konce prvního pololetí příštího roku.

Z COVID Nepokryté náklady stát poskytne pomoc až do 90 procent nákladů Program COVID Nepokryté náklady bude podle ministra průmyslu a obchodu v demisi Karla Havlíčka (ANO) fungovat ve třech úrovních, kompenzace budou až do 90 procent nákladů. Domluvil se na tom s profesními svazy. Havlíček to napsal na twitteru. Ministryně financí v demisi Alena Schillerová (ANO) novinářům po jednání vlády řekla, že úpravou programu se dnes kabinet nezabýval. Upozornila, že rozpočet pro příští rok s financováním podpory připravené ministerstvem průmyslu a obchodu nepočítá. S vyplácením může být problém hlavně v případě rozpočtového provizoria, uvedla.

Úprava podmínek dotačního titulu COVID Nepokryté náklady má podle Havlíčka reflektovat zrušení vánočních trhů. K tomu vláda přikročila ze dne na den. Ve čtvrtek oznámila, že od pátečních 18:00 platí pro adventní a vánoční trhy zákaz provozu. Výjimku mají prodejci stromků či chvojí a také ryb a výrobků z nich. Opatření se netýká pravidelně konaných farmářských trhů.

Podnikatelům, kteří zaznamenají propad tržeb o 30 procent, stát podle Havlíčka přispěje na 40 procent nepokrytých nákladů. Tuto formu podpory vláda schválila na jednání minulé pondělí. Podnikatelé, kteří prokážou pokles tržeb o 50 procent, budou mít nárok na dotaci na 70 procent nákladů. Mikrofirmy do deseti zaměstnanců, kterým se tržby propadnou o 80 procent, budou moci čerpat kompenzace 90 procent nákladů, a to od 1. července letošního roku, uvedl Havlíček.

Vláda minulé pondělí také schválila obnovení programu COVID 2021. V rámci něj budou moci podnikatelé čerpat příspěvek 300 korun na zaměstnance a den omezení. Znovu začne fungovat také kompenzační bonus určený především pro živnostníky. Ti z něj budou moci získat podporu 1000 korun denně.

Zmíněné programy nebudou moci podnikatelé čerpat zároveň, vybrat si budou moci jednu konkrétní pomoc. Jednotlivé dotační tituly by ale měly být kombinovatelné s dnes schválenou pomocí prostřednictvím programu na podporu zaměstnanosti Antivirus, konkrétně příspěvku B.

Peníze na programy COVID Nepokryté náklady a COVID 2021 nejsou podle Schillerové v návrhu rozpočtu na příští rok zajištěny. Výplaty podnikatelům by podle ní bylo případně možné čerpat z vládní rozpočtové rezervy, která je navržená asi na šest miliard korun. "Pokud bude rozpočtové provizorium, nelze čerpat vládní rozpočtovou rezervu, nelze čerpat žádné nespotřebované nároky. A nové peníze na ty dotace by musely být velmi složitě v rámci jedné dvanáctiny (posledního rozpočtu) alokovány, ale pak by muselo být počítáno s tím, že budou rozpočtovány," řekla. Situaci je ale nutné vyřešit, protože podnikatelům peníze naleží, dodala.