Aplikace Záchranka nabídne Pražanům pomoc při akutních duševních obtížích

Úzkost či deprese není "vymyšlený problém"

Úzkost či deprese není "vymyšlený problém" Zdroj: ryan melaugh CC BY 2.0

rop
Diskuze (0)

Hlavní město spouští jako první kraj v České republice nový psychosociální modul v aplikaci Záchranka. Umožní Pražanům a návštěvníkům metropole vyhledat pomoc i v případě akutních duševních obtíží.

Nová funkcionalita je výsledkem spolupráce týmu Aplikace Záchranka, hlavního města a jeho příspěvkové organizace Zahrada pro duši. Je k dispozici všem uživatelům, kteří mají staženou aplikaci Záchranka ve svém telefonu a pohybují se na území metropole.

„Mým cílem je do dvou let vybudovat v Praze komplexní síť péče o duševní zdraví a nové ‚tlačítko‘ pro psychosociální pomoc v aplikaci Záchranka je jedním z důležitých pilířů rychlé pomoci lidem, kteří se právě potýkají s duševními obtížemi. Nová funkcionalita umožní rychlý a intuitivní přístup, protože stačí kliknout a během několika vteřin se zobrazí kontakty na krizové linky, chat nebo specializované organizace a zařízení, které jsou ve vašem v okolí. Díky tomu, že aplikace nasměruje lidi s akutními psychickými obtížemi na specializovanou pomoc, naši záchranáři využijí efektivněji své kapacity tam, kde jde opravdu o vteřiny,“ uvádí náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija.

Počet výjezdů roste

V loňském roce pražští záchranáři vyjeli k bezmála šesti tisícům případů lidí v krizových psychických stavech, což je o tisíc více než v roce 2023. Nejčastějšími důvody jsou depresivní stavy, sebevražedné myšlenky, panické ataky a zhoršení duševního zdraví, často spojené s užíváním alkoholu nebo drog.

„V každodenní praxi záchranné služby jednoznačně vidíme, že situace, kdy jde o zdraví a často i život, jsou zapříčiněny nejen fyzickými úrazy či nehodami, ale mnohdy také akutním zhoršením psychického stavu nebo dlouhodobým vlivem duševních onemocnění,“ říká Petr Kolouch, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy.

Psychosociální modul bude v aplikaci Záchranka viditelný všem uživatelům na území hlavního města, a to v sekci Lokátor. Poté, co jej otevřou, zobrazí se seznam nejbližších center pomoci a zároveň ikona „Potřebuji pomoc“. Aplikace se zeptá, zda je uživatel nebo někdo jiný v ohrožení života. Pokud je vybráno „Ano“ nebo „Nejsem si jistý/á“, okamžitě nabídne možnost spojení s operátorem tísňové linky 155. Pokud život bezprostředně ohrožen není, uživatel/ka klikne na „Ne, ale hledám pomoc“, následně zadá další údaje a aplikace mu/jí v tomto případě nabídne kontakty na vhodné krizové i další specializované telefonické linky a chaty.

Začít diskuzi

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Litecoin Bitcoin cash

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin