BTL expanduje do robotické rehabilitace. Kupuje italského výrobce exoskeletů U&O
Český výrobce zdravotnické techniky BTL posiluje v oblasti inovativní rehabilitace. Nově získal italskou firmu U&O, která vyvíjí pokročilé exoskelety pro pacienty s neurologickým postižením. První zařízení chce BTL uvést na evropský trh už letos, uvedla firma v tiskové zprávě pro e15.
Český výrobce zdravotnických technologií BTL rozšiřuje své portfolio o oblast robotické rehabilitace. Firma oznámila akvizici italského technologického startupu U&O, který vyvíjí exoskelety pro pacienty s poraněním míchy, po cévní mozkové příhodě nebo s jinými neurologickými poruchami.
Klíčovým produktem U&O je exoskelet UAN.GO, určený pro podporu chůze u lidí s omezenou pohyblivostí. Zařízení se od konkurence odlišuje přirozeným pohybovým vzorem, schopností zvládat i nerovný terén nebo schody a intuitivním ovládáním, které reaguje na rozložení váhy uživatele.
„Rehabilitace je víc než jen cvičení. Je to o návratu k sobě. UAN.GO je technologie, která tohle umožňuje. A pro nás v BTL je to naprosto přirozený další krok v tom, co děláme už 30 let – hledáme chytrá, šetrná a dostupná řešení, která mění životy pacientů,“ uvedl Tomáš Drbal z BTL.
Společnost plánuje v první fázi uvést exoskelet na vybrané evropské trhy ještě letos. V přípravě je i certifikovaná verze dle nových evropských standardů MDR (Medical Device Regulation), která by měla být uvedena na globální trh ve třetím čtvrtletí roku 2026.
Vývoj zůstane v Itálii, ale výroba se přesune do nového výrobního závodu BTL v Bulharsku. Firma zároveň plánuje využít vlastní technologie pro optimalizaci zařízení a rozšíření jeho využití například k léčbě Parkinsonovy choroby či poranění mozku nebo vývoj dětské a domácí verze.
„Touto akvizicí jsme našli přesně to, co jsme hledali: schopný tým, který je v souladu s našimi hodnotami, špičkovou technologii odpovídající našim strategickým cílům a firmu s jasným potenciálem k dalšímu rozvoji. Je to ideální doplnění naší skupiny,“ prohlásil Martin Pětivoký, ředitel pro akvizice BTL.
Exoskelet UAN.GO nabízí tři terapeutické režimy – pasivní, asistovaný a aktivní – a umožňuje tak přizpůsobit terapii aktuálním schopnostem každého pacienta.
„Exoskelety nejsou jen o technologii – jsou o naději. Vrací lidem nejen pohyb, ale i pocit, že svět kolem nich je znovu dostupný. A právě to je směr, kterým chceme rehabilitaci posouvat dál: spojit robotiku, neurostimulaci a umělou inteligenci do nástrojů, které skutečně mění životy,“ uvedl Drbal. „Vidět pacienta znovu stát na vlastních nohou je chvíle, která se těžko popisuje.”