Překvapivé stavby: Hotel Imperial a místa, kam se ani zaměstnanci nedostanou
Lázeňství zažívalo na začátku 20. století velký rozmach. Karlovarský bankéř a podnikatel Alfred Schwalb přišel s nápadem nechat postavit velkokapacitní, luxusní mezinárodní hotel, který přitáhne novou klientelu. Do centra už se nevešel, kam tedy s ním? Na kopec! Technologicky to však bylo velmi náročné, musela se vybudovat nová silnice, a dokonce lanovka, která na vrchol vozila přes den lidi, v noci materiál. To všechno s Adamem Gebrianem v pořadu Překvapivé stavby.
„Když vstoupíte dovnitř, máte pocit, jako byste vstoupili do nějakého starého paláce,” popisuje své dojmy Gebrian. Ve videu uvidíte krásný interiér se zábavnými detaily i nádhernou terasu s unikátním výhledem. Gebrian se opět podíval do prostorů, kam se běžní hosté – ale možná i místní zaměstnanci – běžně nedostanou.
Nápad postavit tento velkohotel dostal karlovarský bankéř a podnikatel Alfred Schwalbe. Najal zkušeného francouzského inženýra Ernsta Hebrarda, který se podílel mimo jiné na výstavbě Hanoje nebo řecké Soluně. Hotel byl otevřen roku 1912.
Imperial rychle získal světovou slávu. V době jeho vzniku Karlovy Vary hostily na 70 tisíc hostů ročně, což je vůbec největší návštěvnost v celé historii lázeňského města. V tomto období hosté ze zámoří a z Anglie s sebou do lázní přivezli také nový druh zábavy a změnu životního stylu. Ve Varech vznikly tenisové kurty, golfová hřiště a dostihová dráha.