Pandora Papers a Andrej Babiš: O co v kauze jde?

Video placeholde

Pojem Pandora Papers už rezonuje světem od neděle, kdy Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů představilo některá jména ze seznamu lidí, kteří využívali pro převod peněz offshorové firmy nacházející se v daňových rájích. V Česku jako prvního jmenoval web Investigace.cz premiéra Andreje Babiše. Ten si měl přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře včetně zámečku Bigaud. Podívejte se na video.

Web uvedl, že podle odborníků nese operace znaky praní peněz. Offshorové společnosti jsou firmy, které sice podnikají například v Česku, ale sídlo mají oficiálně v některém z daňových rájů, aby se vyhnuly placení vysokých daní. Offhorové operace mohou také sloužit k zakrytí skutečného vlastníka nebo původu peněz, které do firem přitékají.

Babiš si v červenci roku 2009 pomocí francouzské právní kanceláře DB Artwell Avocats a panamské právní kanceláře Alcogal nechal anonymně a diskrétně založit firmy, kde figurovali nastrčení ředitelé. „O čtyři měsíce později tuto strukturu využil, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur (tehdy 381 milionů korun). V podstatě sám sobě poskytl půjčku, a to na nákup šestnácti luxusních nemovitostí ve Francii včetně zmíněného zámečku Château Bigaud na Azurovém pobřeží,“ napsala Investigace.cz. Proč tak učinil, dosud premiér uspokojivě nevysvětlil, jasno není ani kolem původu zmíněné sumy.