Okamžité europlatby budou povinné. Peníze na účet převedete během několika sekund
Poslat okamžitou platbu v eurech z účtu na účet umožňuje v Česku zatím jen hrstka bankovních domů. Do budoucna se ale povinnost bude týkat všech.
Všechny banky budou mít ve svojí nabídce zrychlené převody europlateb 365 dní v roce, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně. Na účtu příjemce peníze přistanou maximálně do 10 vteřin. S nařízením přichází Evropský parlament.
Banky zrychlují převody
Zrychlené převody peněz v českých korunách v současnosti nabízí většina bank. Oproti tomu okamžité platby v eurech – takzvané SEPA (Single Euro Payments Area neboli jednotná oblast pro platby v eurech) – je zatím možné využít jen u minima společností na českém trhu. Nabízí je Oberbank, J&T Banka a letos se přidala například Fio banka i Partners banka. Na spuštění okamžitých plateb se připravuje taky UniCredit Bank, a to zřejmě už na přelomu roku.
Odkdy nařízení platí v Česku?
Další hráči se do systému plánují připojit postupně. Ještě mají čas, ten se jim ale krátí. Členské země, které používají euro, musí přijímání okamžitých plateb spustit už začátkem příštího roku. Česko čeká povinnost do tří let – respektive příjem rychlých europlateb má fungovat nejpozději do 9. ledna 2027. Odesílání plateb napříč unií pak do 9. července téhož roku.
Podle experta České bankovní asociace Tomáše Hládka zatím není většina bank na novinku připravena: „Je na jednotlivých bankách, aby se rozhodly, jak se daného úkolu zhostí. Jen několik našich členů už dané služby nabízí, ale i pro ně přináší uvedené nařízení nové úkoly. Mezi ty patří například nabídka služby ověření jména majitele účtu příjemce, na který plátce hodlá svou platbu odeslat.“
Jaké jsou výhody okamžitých plateb?
Výhodné jsou hlavně v situacích, kdy člověk potřebuje co nejrychleji odeslat peníze třeba v případě platby za last minute zájezd nebo splátky dluhu na poslední chvíli. Částka se totiž na účet připíše téměř ihned, a to i ve státní svátek nebo o víkendu. Což u klasických transakcí není možné. U okamžitých europlateb je princip stejný. Přeshraniční platby v eurech je možné urychleně poslat kdykoliv a kdekoliv do deseti sekund.
Kdo zrychlené platby ocení?
Vedle klientů fyzických osob jsou okamžité europlatby důležité zejména pro podnikatele. Pro ně je totiž euro při obchodování naprosto běžné. Při svojí činnosti měnu využívá téměř polovina firem a podnikatelů v Česku. V případě společností s obratem nad 40 milionů korun jsou to dokonce čtyři pětiny. Vyplývá to z letošního průzkumu ČSOB Index.
Okamžité platby v eurech tak podnikatelé nejčastěji využijí při platebním styku se zahraničními odběrateli nebo dodavateli za materiál. Víc než polovina podniků přitom nabízí svoje zboží nebo služby i v eurech. Stejně tak velká část firem splácí v eurech úvěry a využívá kurzové zajištění nebo vede účetnictví.
Kolik SEPA platby stojí?
Například Fio banka umožňuje okamžité platby v eurech od letošního roku. Za odesílání i přijímání peněz si nic neúčtuje. Platební styk je možný s bankami, které tyto platby podporují po celé Evropě. Obdobně to má i J&T Banka nebo Oberbank.
Podle Moniky Heiserové z Oberbank je ve většině případů služba zdarma: „Záleží na tom, zda je služba využívána v rámci balíčkových účtů – tam je zahrnuta u příslušného účtu v počtu transakcí zdarma. Mimo balíček je služba zpoplatněna ve stejné výši jako odchozí SEPA úhrada 4 Kč.“ Partners banka poplatky nevybírá. Obecně platí, že poplatky za okamžité platby nesmí být vyšší než u běžných kreditních transakcí.
Jakou částku lze přes okamžitou platbu poslat?
U Fio banky je možné poslat jednorázovou okamžitou platbu do 4 000 eur. Celkový denní limit si pak banka určila maximálně do 16 000 eur. Zastropování plateb má i J&T Banka. Ta mimo jiné rozlišuje odchozí platby, u kterých klienti můžou odeslat částku do 15 000 eur.
U příchozích plateb je limit 100 000 eur. Totožný strop 100 000 eur má pro všechny platby i Oberbank. Ta naopak neřeší denní limity. Pokud by člověk potřeboval poslat vyšší částku, tak jedině cestou standardní nebo prioritní europlatby. Jenže právě prioritní nebo-li expresní platby bývají zpravidla zpoplatněny, v některých případech i více než stokorunou za bankovní příkaz.
Jak poslat eura zrychleně?
Samotné poslání okamžité europlatby z účtu na účet není nijak složité. Nutné je mít Internetbanking nebo Smartbanking – tedy internetové bankovnictví či mobilní aplikaci banky. Klient zadá platbu jako standardní SEPA platbu, vypíše částku, typ a datum platby, IBAN a příjemce částku obdrží v podstatě ihned.
Každá banka má svoje názvosloví. V nabídce plateb je tak možné se setkat například s volbou „europlatba“, „Převod Eurozóna“, „SEPA platba“, „platba do zahraničí“ a podobně. Podmínkou převodu je, aby banka odesílatele a banka příjemce byla zapojena do systému okamžitých plateb. Informaci klienti získají od své banky nebo ji většinou najdou na webových stránkách banky.
Zájem o zrychlené převody peněz roste
Klienti okamžité platby využívají stále častěji, přesto je služba spíš okrajovou záležitostí. Odhady Evropské komise mluví o tom, že v rámci unie prošlo v roce 2021 zhruba 11 procent těchto převodů. Oberbank spustila okamžité europlatby v polovině roku 2020, od té doby eviduje řádově nižší desítky tisíc těchto transakcí. Fio banka, která odstartovala okamžité SEPA platby letos, hlásí za poslední půl rok více než 200 tisíc úhrad. O většinu se postarali klienti slovenské Fio banky.
Jsou okamžité platby v eurech rizikové?
Rychlé platby nesou určitá rizika. Podle Jakuba Heřmánka z Fio banky zejména v případě internetových podvodů: „Okamžité platby je totiž z jejich podstaty těžší zastavit, zvlášť pokud se jedná třeba o organizovaný podvod, kdy útočníci přeposlané peníze rovnou vyberou v hotovosti z bankomatu.
S těmito situacemi samozřejmě naše kontrolní systémy počítají a okamžité platby mají svá další vlastní pravidla, abychom riziko takové situace udrželi co nejnižší.“ Podle odborníků proto banky musí investovat velké sumy do IT systémů, které zabraňují podvodům.