Jak správně nastavit cenu nemovitosti | e15.cz

Jak správně nastavit cenu nemovitosti

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomeš Michael / E15

Romana Rybová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Znát cenu svého bytu se vyplatí nejen ve chvíli, kdy uvažujete o prodeji. Jak ale tržní hodnotu své nemovitosti zjistit?

První cestou, která nás napadne je podívat se na realitní servery. Zde zadáte kritéria, která vašemu bytu odpovídají. Potom už jenom stačí projít podobné nemovitosti v dané lokalitě a máte představu o ceně, za jakou by se váš byt či dům prodal.

Kde je ale problém

Problém je v tom, že z těchto serverů nevyčtete, jaký je o nemovitosti zájem. Dost často se stává, že ceny nemovitostí jsou přemrštěné a inzeráty jsou vystavené už několik měsíců. Anebo se naopak prodají rychle a jejich cena je příliš nízká. Realitní servery mohou být zkrátka slepou uličkou, která ke kvalitnímu odhadu nevede.

Jak tedy nemovitost nacenit?

„Potřebujete znát skutečné prodejní ceny bytů ve vaší lokalitě. Ty se zaznamenávají do katastru nemovitostí, odkud se promítají do cenových map. Tam mají přístup odhadci a realitní makléři, kteří pak srovnávají byty podle lokality i dalších parametrů,“ vysvětluje Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.

Při určování ceny nemovitosti hraje roli každý detail. Pokud jde o družstevní byty, ty se prodávají o pětinu levněji. Panelákový byt bude mít o 20 procent menší cenu než cihlový. U bytů v přízemí zase cena klesá o 10 – 15 procent, a tak bychom mohli pokračovat dlouho.

Jak z těchto cen udělat cenu bytu?

Přesný odhad ceny si těžko uděláme sami. Služby profesionálních odhadců jsou zase drahé. Opět nám může pomoci internet. Přiližný odhad nemovitosti si můžete objednat i nezávazně a bezplatně online.

„A jak se pozná, že je tržní cena určená správně? Když zveřejníte inzerát, první zájemci by se měli ozvat do dvou dnů. Když se po týdnu neozve nikdo, cena byla přemrštěná. Jestli vám telefon nepřestává zvonit, možná nabízíte byt pod cenou. Nezbývá než vrátit se na začátek,“ uzavírá Vladimír Zuzák.

Autor: Romana Rybová

Mzdová kalkulačka