Zrušení osvobození plynu pro domovní kotelny je zatím stále v jednání | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Zrušení osvobození plynu pro domovní kotelny je zatím stále v jednání

Zrušení osvobození plynu pro domovní kotelny je zatím stále v jednání
Topná sezóna je v plném proudu
• 
ZDROJ: Profimedia

Kamila Ondráčková

Navrhované zdanění plynu, který je určen pro vytápění v domovních kotelnách, možná zmizí z vládního daňového balíčku. Sněmovní rozpočtový výbor totiž doporučil schválit pozměňovací návrh svojí předsedkyně Miloslavy Vostré (KSČM), který právě osvobození od energetické daně zachovává.

Vláda v rámci svého daňového balíčku zamýšlí zrušení osvobození plynu pro domovní kotelny od energetické daně. Pro pozměňovací návrh Miloslavy Vostré však hlasovalo přítomných členů výboru a podporu mu avizovali i poslanci ČSSD.

Odpůrci navrhovaného zdaněné argumentují tím, že by zdražil vytápění stovkám tisíců domácností. Podle některých poslanců by zdanění plynu dopadlo i na domovy důchodců nebo například dětské domovy. Vláda však uvádí, že tak chce srovnat podmínky pro domovní kotelny a velké dodavatele tepla, kteří si musí kupovat emisní povolenky. Zrušení osvobození od daně pro domovní plynové kotelny v bytových domech podporuje také Teplárenské sdružení ČR.

„Návrh poslankyně Vostré zachovává diskriminaci domácností, které využívají teplo z dálkového vytápění a daň z plynu v cenách tepla platí. Zemní plyn spotřebovávaný v domovních kotelnách je dnes oproti plynu, který spotřebovávají teplárny, zvýhodněný dokonce dvakrát. Jednou osvobozením od daně a podruhé tím, že malé zdroje tepla neplatí za nákup emisních povolenek,“ řekl ČTK ředitel sdružení Martin Hájek.

Ministryně financí Alena Schillerová pak k výsledkům hlasování uvedla, že chce o tomto návrhu ještě jednat v úterý na poslaneckém klubu vládního hnutí ANO. Chce si také vyžádat stanovisko ministerstva životního prostředí, protože šlo o jeho návrh.

Třetí kolo kotlíkových dotací je v plném proudu, chudším rodinám přesto chybí peníze na kotel

Odpojování od centrálních zdrojů povede k horšímu ovzduší

Ministr životního prostředí Jiří Brabec mimo jiné k malým domovním kotelnám před časem uvedl: „Ozývají se nám obce, ve kterých se kupí žádosti na odpojování od centrálních zdrojů tepla a výstavbu malých domovních kotelen. To pro ně představuje především problém z pohledu zhoršení kvality ovzduší. Domovní kotelny vypouštějí do ovzduší znečišťující látky, například oxidy dusíku, a to přímo do dýchací zóny člověka, oproti stávajícím systémům centrálního vytápění, které mají vysoké komíny. To se negativně projevuje zejména při smogových situacích, kdy se znečišťující látky z nízkých komínů kumulují pod inverzní vrstvou. Z pohledu ekologického bude tedy příznivější, pokud systémy CZT zůstanou v Česku funkční a dojde k jejich modernizaci, což je i předpoklad vyplývající ze Státní energetické koncepce.“

Na složitou situaci soustav zásobování teplem a důsledky jejich rozpadu pro kvalitu ovzduší upozorňuji i závěry Dialogu o čistém ovzduší v České republice. Evropská komise pak vede s ČR 2 řízení o porušení povinnosti z neplnění závazků vůči EU z důvodu nevyhovující kvality ovzduší – nedodržení imisních limitů pro částice PM10 a NO2.

MŽP přidá 1,5 mld. na kotlíkové dotace, schválila vláda

Finanční zátěž pro spotřebitele

Podle důvodové zprávy Ministerstva financí by dopad zrušení daňové výjimky pro domovní kotelny na domácnosti měl být velmi malý. I v případě nízkopříjmových skupin dojde v porovnání s veškerými výdaji daných domácností k nárůstu výdajů na energetické produkty pouze do 0,2 procenta. U nejnižších příjmových skupin to znamená navýšení výdajů přibližně o 11 korun na osobu a měsíc, u nejvyšších příjmových skupin přibližně o 20 korun na osobu a měsíc.

Autor: Kamila Ondráčková
 

Mzdová kalkulačka