Hrubá mzda 2019: Jak se liší od té čisté, definice, kalkulačka | E15.cz

Jakou část ze mzdy odevzdáte na pojistném a na daních? Pomůže vám to spočítat naše kalkulačka

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia

sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Daně, jež zdražují veškeré zboží a služby a zároveň snižují hodnotu naší hrubé výplaty, jsou věčným tématem nejen odborníků na hospodářskou politiku, ale snad všech lidí, kteří si aspoň jednou prohlíželi svou výplatní pásku. Důvodem je, že se čistá mzda od té hrubé může výrazně lišit. To, do jaké míry, přitom záleží na mnoha okolnostech.

Hrubá mzda je dle definice peněžní odměna za práci před zdaněním a jinými odpočty, jako je například pojistné. Zahrnuje v sobě tedy platby na sociální a zdravotní pojištění. Sociální pojištění ze mzdy ukousne 6,5 procenta a zdravotní pojištění 4,5 procenta. Existuje však i takzvaná superhrubá mzda, která je ještě vyšší, a to o pojistné placené zaměstnavatelem. Ten musí za svého pracovníka na zdravotní pojistné zaplatit devět procent z jeho hrubé mzdy a dalších 25 procent pak vydá na sociálního pojištění.

Kalkulačku čisté a hrubé mzdy naleznete zde >>>

Další část z hrubé mzdy, která se do peněženky zaměstnance nakonec nedostane, jsou přímé daně. U zaměstnanců činí patnáct procent ze superhrubé mzdy. Ti, kdo pobírají mzdu nad 130 796 korun, ještě navíc platí solidární daň, a to ve výši sedmi procent z částky, která převyšuje zmíněnou hranici.

Výši odvedené daně lze ale ovlivnit celou řadou výjimek. Pokud je zaměstnanec rodičem, může například uplatnit daňové slevy a daňové zvýhodnění na děti. Každý měsíc lze využít také daňovou slevu na poplatníka, na studenta, na držitele průkazu ZTP/P a na invaliditu.

Průměrná hrubá mzda v Česku na konci roku 2018 činila 33 840 korun a v Praze dokonce 41 851 korun. Na průměrnou mzdu ale v Česku dosáhne zhruba jen jedna třetina obyvatel, prostřední hodnota mezd v Česku je podstatně nižší, a to 29 247 korun.

Autor: sou

Daňové přiznání

Daňové přiznání musí v roce 2021 podat všichni živnostníci a podnikatelé, ale i někteří zaměstnanci nebo studenti, kteří mají více brigád nebo při studiu podnikají jako OSVČ. 

Termíny Sociální pojištění Zdravotní pojištění Kalkulačky Formuláře Přehled o příjmech a výdajích Výpočet čisté mzdy Daň z nemovitosti Slevy na dani Brigáda a daně Dodatečné daňové přiznání Kdo nemusí podávat daňové přiznání OSVČ

Daňové přiznání

Daňové přiznání za rok 2020 musí v roce 2021 podat všichni živnostníci a podnikatelé, ale i někteří zaměstnanci nebo studenti, kteří mají více brigád nebo při studiu podnikají jako OSVČ. Povinnost se týká všech s příjmy nad 15 tisíc korun, kteří nejsou osvobozeni od daně z příjmu.

V našem přehledu termínů najdete, kdy se jednotlivé daně platí a jak lze odevzdání daňového přiznání oddálit. Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2021 byl stanoven na 1. dubna 2021. Z důvodu pandemie koronaviru se mohou podmínky měnit, proto doporučujeme termíny hlídat. Pokud jste OSVČ, myslete na to, že společně s daňovým přiznáním musíte odevzdat i Přehledy o příjmech a výdajích.

V daňovém přiznání a výpočtu čisté mzdy lze uplatňovat daňová zvýhodnění a slevy na dani.

S podáním daňového přiznání vám pomůžou i naše kalkulačky.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video