Hrubá mzda 2019: Jak se liší od té čisté, definice, kalkulačka | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Jakou část ze mzdy odevzdáte na pojistném a na daních? Pomůže vám to spočítat naše kalkulačka

Jakou část ze mzdy odevzdáte na pojistném a na daních? Pomůže vám to spočítat naše kalkulačka
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia

sou

Daně, jež zdražují veškeré zboží a služby a zároveň snižují hodnotu naší hrubé výplaty, jsou věčným tématem nejen odborníků na hospodářskou politiku, ale snad všech lidí, kteří si aspoň jednou prohlíželi svou výplatní pásku. Důvodem je, že se čistá mzda od té hrubé může výrazně lišit. To, do jaké míry, přitom záleží na mnoha okolnostech.

Hrubá mzda je dle definice peněžní odměna za práci před zdaněním a jinými odpočty, jako je například pojistné. Zahrnuje v sobě tedy platby na sociální a zdravotní pojištění. Sociální pojištění ze mzdy ukousne 6,5 procenta a zdravotní pojištění 4,5 procenta. Existuje však i takzvaná superhrubá mzda, která je ještě vyšší, a to o pojistné placené zaměstnavatelem. Ten musí za svého pracovníka na zdravotní pojistné zaplatit devět procent z jeho hrubé mzdy a dalších 25 procent pak vydá na sociálního pojištění.

Kalkulačku čisté a hrubé mzdy naleznete zde >>>

Další část z hrubé mzdy, která se do peněženky zaměstnance nakonec nedostane, jsou přímé daně. U zaměstnanců činí patnáct procent ze superhrubé mzdy. Ti, kdo pobírají mzdu nad 130 796 korun, ještě navíc platí solidární daň, a to ve výši sedmi procent z částky, která převyšuje zmíněnou hranici.

Letos nastala změna ve výpočtu čisté mzdy. Má nepatrně stoupat

Výši odvedené daně lze ale ovlivnit celou řadou výjimek. Pokud je zaměstnanec rodičem, může například uplatnit daňové slevy a daňové zvýhodnění na děti. Každý měsíc lze využít také daňovou slevu na poplatníka, na studenta, na držitele průkazu ZTP/P a na invaliditu.

Průměrná hrubá mzda v Česku na konci roku 2018 činila 33 840 korun a v Praze dokonce 41 851 korun. Na průměrnou mzdu ale v Česku dosáhne zhruba jen jedna třetina obyvatel, prostřední hodnota mezd v Česku je podstatně nižší, a to 29 247 korun.

Růst minimální mzdy ovlivňuje ostatní výdělky. Čtěte, jak si jednotlivé profese přilepšily
Vyšší mzdy jsou nesmysl, Češi si je nezaslouží, řekl exprezident Klaus

Autor: sou
 

Daňové přiznání

Daňové přiznání musí v roce 2020 (resp. za rok 2019) podat všichni živnostníci a podnikatelé, ale i někteří zaměstnanci nebo studenti, kteří mají více brigád nebo při studiu podnikají jako OSVČ. Povinnost se týká všech s příjmy nad 15 tisíc korun, kteří nejsou osvobozeni od daně z příjmu.

V našem přehledu termínů najdete, kdy se jednotlivé daně platí a jak lze odevzdání daňového přiznání oddálit. Myslete na to, že pokud jste OSVČ, společně s daňovým přiznáním musíte odevzdat i Přehled o příjmech a výdajích.

 V daňovém přiznání a výpočtu měsíční čisté mzdy lze uplatňovat daňové slevy.

Daňové přiznání odevzdáváte i v případě, že jste nabyli nemovitý majetek. Mimo domů a bytů sem patří i pozemky a garáže.

S podáním daňového přiznání vám pomůžou formuláře i kalkulačky

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud