Zdravotní pojištění v roce 2022 zdražuje, roste minimální mzda | E15.cz

Minimální mzda v roce 2022 stoupne. Zdraží tak zdravotní pojištění

red

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Minimální měsíční mzda se pro rok 2022 zvyšuje na 16 200 korun, oproti loňskému roku se tedy zvýší o 1000 korun. Zvýšení minimální mzdy však například zdražuje zdravotní pojištění osobám bez zdanitelných příjmů nebo ztěžuje čerpání daňového bonusu.  

Ve většině vyspělých zemí světa se minimální mzda pravidelně každoročně zvyšuje v závislosti na ekonomickém vývoji. Česko přitom patří mezi země, kde v posledních letech rostla minimální mzda nejvíce, vždyť ještě v roce 2016 činila 9 900 korun. Růst minimální mzdy zvyšuje zaměstnavatelům značně mzdové náklady pro pomocné práce.

Zvýšením minimální mzdy o 1000 korun stoupnou mzdové náklady o 1 338 korun, neboť zaměstnavatelé odvádí za zaměstnance nad rámec hrubé mzdy i povinné sociální a zdravotní pojištění v souhrnné výši 33,8 procent,“ dodává Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Zdravotní pojištění a zkrácený úvazek 

Zdravotní pojištění za zaměstnance, kteří nejsou současně státními pojištěnci (např. penzisté nebo studenti), musí být zaplaceno vždy alespoň právě z minimální mzdy. V roce 2022 tedy v částce alespoň 2 187 korun  (16 200 korun x 13,5 procenta), zaměstnavatelé odvádí za zaměstnance 9 procent a zaměstnanci 4,5 procenta z hrubé mzdy. Zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek, za které neplatí současně zdravotní pojištění stát, s hrubou měsíční mzdou nižší než 16 200 korun tak budou platit více na zdravotním pojištění, neboť dopočet do částky 2 187 korun půjde na jejich vrub.

„Zdravotní pojištění placené zaměstnancem pracujícím na zkrácený úvazek s hrubou mzdou ve výši 13 600 korun činilo v roce 2021 828 korun, v roce 2022 to je 963 korun, zaměstnavatel bude nadále platit 1 224 korun,“ vypočítává Gabriela Ivanco.

Zdravotní pojištění pro OBZP se zdraží

Osoby bez zdanitelných příjmů si musí samy platit zdravotní pojištění u své zdravotní pojišťovny v pravidelných měsíčních platbách. Osobami bez zdanitelných příjmů jsou např. nezaměstnaní občané neevidovaní na úřadu práce nebo studenti starší 26 let. Měsíční platbu mají přitom povinnost platit vždy do 8. dne následujícího měsíce. Částka zdravotního pojištění je pro všechny osoby bez zdanitelných příjmů stejně vysoká, bez ohledu na rodinnou či životní situaci a činí 13,5 procenta z minimální mzdy.

„V roce 2022 budou muset osoby bez zdanitelných příjmů platit měsíční zdravotní pojištění v částce 2 187 korun, zatímco v roce 2021 to bylo 2 052 korun,“ doplňuje Gabriela Ivanco.

Daňový bonus pro plátce s vyššími příjmy

Nárok na roční daňový bonus od státu má daňový poplatník, jehož rozhodné příjmy ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti jsou vyšší než alespoň šestinásobek minimální mzdy platné k prvnímu lednu příslušného roku. Za rok 2020 bylo nutné mít tedy příjmy alespoň ve výši 87 600 korun, v roce 2021 již ve výši 91 200 korun a v roce 2022 97 200 korun. Nárok na daňový bonus vzniká v případě, že daňové zvýhodnění na děti je vyšší než vypočtená daň z příjmů fyzických osob.

„Daňové zvýhodnění na děti může uplatnit pouze jeden z rodičů, proto je vhodné vypočítat, kdo z nich v plné výši využije daňové výhody,“ upozorňuje Gabriela Ivanco.

Co ještě ovlivňuje minimální mzda

Spolu se zvýšením minimální mzdy se zvyšuje také maximální možná sleva za umístění dítěte, tzv. školkovné na 16 200 korun za rok na jedno dítě. V loňském roce činila tato sleva 15 200 korun. Minimální mzda ovlivňuje také výši, ve které jsou osvobozeny pravidelně vyplácené důchody.

„V daňovém přiznání za rok 2021 byly osvobozeny důchody do výše 547 200 korun, kdežto v roce 2022 budou osvobozeny pravidelně vyplácené důchody až do výše 583 200 korun, což odpovídá měsíčnímu důchodu ve výši 48 600 korun,“ uzavírá Gabriela Ivanco z Mazars.

Autor: red

Daňové přiznání

Daňové přiznání musí v roce 2021 podat všichni živnostníci a podnikatelé, ale i někteří zaměstnanci nebo studenti, kteří mají více brigád nebo při studiu podnikají jako OSVČ. 

Termíny Sociální pojištění Zdravotní pojištění Kalkulačky Formuláře Přehled o příjmech a výdajích Výpočet čisté mzdy Daň z nemovitosti Slevy na dani Brigáda a daně Dodatečné daňové přiznání Kdo nemusí podávat daňové přiznání OSVČ

Daňové přiznání

Daňové přiznání za rok 2021 musí v roce 2022 podat všichni živnostníci, podnikatelé i někteří zaměstnanci a studenti, kteří mají více brigád nebo při studiu podnikají jako OSVČ. Povinnost se týká všech, kteří nejsou osvobozeni od daně z příjmu.

Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2021 byl stanoven na 1. dubna 2022. Pokud hodláte podat daňové přiznání elektronickou cestou, máte o měsíc déle. Z důvodu pandemie koronaviru se mohou podmínky měnit, proto doporučujeme termíny hlídat.

Co všechno byste měli zohlednit, najdete v našem speciálu k daňovému přiznání na názorných příkladech. V daňovém přiznání a při výpočtu čisté mzdy lze uplatňovat daňová zvýhodnění a slevy na dani. Pokud vlastníte nemovitost, přečtěte si náš speciál jak správně účtovat daň z nemovitosti. S podáním daňového přiznání vám pomůžou i naše kalkulačky.

Nezapomeňte si projít daňové novinky, týkající se daní v roce 2022, mezi které patří i nová sleva na poplatníka.

Do 10. ledna 2022 mohou také živnostníci ještě vstoupit do režimu paušální daně. OSVČ by pro letošek měly být obeznámeny se zálohami na zdravotní a sociální pojištění v roce 2022.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery