OSVČ čekají vyšší minimální odvody na sociální pojištění | e15.cz
M A

Daně

Změny u OSVČ: Živnostníkům se mají zvýšit minimální povinné odvody na důchod

Konsolidační balíček 2023 postihne i živnostníky. (ilustrační foto)
Konsolidační balíček 2023 postihne i živnostníky. (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Unsplash

onk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V rámci konsolidačního balíčku se u důchodové reformy vláda rozhodla pro změny týkající se osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Nepůjde sice o skokový nárůst, ale během tří let by se živnostníkům zvýšil povinný minimální vyměřovací základ pojistného na sociální pojištění z 25 procent průměrné mzdy na úroveň 40 procent.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) návrh odůvodňuje tím, že OSVČ často odvádí na sociální pojištění pouze minimální povinnou částku. Důsledkem je pak velmi nízký důchod a v rámci systému pak absence financí na důchody. Vyměřovací základ OSVČ by se tak postupně během tří let měl dle návrhu zvýšit z 25 procent průměrné mzdy na úroveň 40 procent. Každý rok dojde ke zvýšení o pět procentních bodů.

„Pro příklad: v roce 2022 byl minimální odvod důchodového pojištění na hlavní činnost 2 741 korun, s úpravou by to bylo 4 541 korun. V prvních třech letech podnikání by ale snížený minimální vyměřovací základ zůstal,“ uvádí MPSV. Garantovaný důchod by se týkal následně i OSVČ a měl by se zvýšit na 20 procent průměrné mzdy.

Národní ekonomická rada vlády současně doporučuje, aby OSVČ platily pojistné nejméně z 55 procent základu daně. V současnosti platí 50 procent.

„Zvýšení minimálního vyměřovacího základu u OSVČ se na jednu stranu snaží zmírnit odvodovou nerovnost vůči zaměstnancům. Nicméně způsob, jakým k řešení problému vláda přistoupila, není nejšťastnější. Pokud bude nějaká osoba samostatně výdělečně činná v jednom roce ztrátová například z důvodu zvýšených nákladů, pak odvody na sociální pojištění mohou tuto osobu nepřiměřeně zatížit.

Logičtější by bylo zvýšit poměr vyměřovacího základu vůči základu daně. Dnes je tento poměr 50 %. Jeho zvýšení i o několik desítek procent by mělo neutrálnější dopad než zvýšit minimální vyměřovací základ dle výše průměrné mzdy,“ komentuje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Autor: onk

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery