Budoucí důchodkyně s dětmi o peníze nepřijdou. Krácení výchovného chce vláda odpískat
Spolu s dříve zamýšleným rychlejším tempem zvyšování důchodového věku velmi pravděpodobně padne další kritizovaný návrh penzijní reformy. Od roku 2027 takzvané výchovné pro nové důchodkyně, které pečovaly o jedno až dvě děti, nezačne klesat, ale zůstane na nynější úrovni. Činí 500 korun měsíčně za každého vychovaného potomka. Opozici i odborníkům vadilo, že úsporný krok by poškodil všechny matky, které začnou za tři roky odcházet do penze. Na návrhu, aby se výchovné přestalo pravidelně nebo mimořádně valorizovat, se ale nic měnit nemá.
Vláda hodlá sáhnout ke zmírnění, byť přechod na rodinný vyměřovací základ, který nahradí výchovné, zůstane zachován. „Ale protože může tento přechod zejména v prvních letech účinnosti reformy některým rodičům přinést menší pozitivní dopad do výše důchodu než stávajících 500 korun výchovného, zvažuje se doplnění ochranného opatření,“ uvedl mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta.
Toto ochranné opatření podle Augusty zajistí, že „pozitivní dopad“ bude činit nejméně pětistovku za jedno vychované dítě. Bude tedy stejný jako v současnosti, a to pomocí srovnávacího výpočtu při stanovení starobní penze.
VIDEO: Flexi novela zákoníku práce není tak revoluční, jak se prezentuje. Práci na švarc nevyřeší, říká právník Valíček pro FLOW
Jinými slovy, pokud by ocenění s rodinným vyměřovacím základem bylo nižší než 500 korun za potomka, narostlo by na pětistovku. Výpočet bude Česká správa sociálního zabezpečení provádět automaticky, nikdo nebude muset o nic žádat. „U osob, které vychovaly alespoň jedno dítě a budou mít nárok na rodinný vyměřovací základ, bude ocenění za péči činit i nadále alespoň 500 korun za každé vychované dítě,“ shrnul Augusta.
Důchodové kalkulačky na e15
Spočítejte si pomocí našich kalkulaček výši starobního důchodu, osobní vyměřovací základ a důchodový věk:
Skutečnost, že kabinet je ochoten přistoupit k tomuto změkčení a promítnout ho do penzijní reformy, je důležitá pro řadu budoucích seniorek a obecně pro domácnosti příštích důchodců. Původní návrh počítal s přechodným obdobím a následně s úplným zánikem výchovného.
Penzistky s nejvýše dvěma dětmi, které začnou odcházet z pracovní fáze života v roce 2027, měly dostávat jen 300 korun měsíčně za potomka. U další skupiny spadající do následujícího roku už to měly být dvě stovky a od roku 2029 jen stokoruna. A počínaje novým desetiletím se pak předpokládalo zrušení tohoto bonusu, jehož původním cílem bylo srovnat rozdíly mezi důchody mužů a žen.
V nynější podobě by stát přiznával výchovné jen nastupujícím důchodkyním, které pečovaly o tři a více dětí. A také by až do smrti zůstalo všem seniorkám, které ho už pobírají. Pokud by vláda do reformy podle expertů nezasáhla, vzniklo by několik velmi rozdílně benefitovaných skupin penzistek neboli „vícerychlostní výchovné“.
Rodinný vyměřovací základ
Podle šéfa rezortu práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je ve hře ještě jedna varianta „nového výchovného“. Ani ta by ale neměla nikoho připravit o peníze. „Směřuji k tomu, abychom měli nastaveno, že se vypočte jedna i druhá možnost a rodičům bude přiznáno to, co je pro ně výhodnější,“ řekl serveru Seznam Zprávy.
Princip rodinného vyměřovacího základu spočívá v tom, že se do důchodu za dobu mateřské či rodičovské dovolené započítá alespoň průměrná mzda v daném období. Případně to má být více, pokud měl dotyčný nadprůměrný výdělek. Rodinný vyměřovací základ bude navíc zohledňovat nejen péči o dítě, ale také o osobu blízkou, tedy o postiženého partnera, rodiče nebo prarodiče.
Pětistovka na dítě se vyplácí od začátku loňského ledna. Příspěvek byl přiznán 1,4 milionu žen za tři miliony vychovaných potomků. Opatření k dorovnání nižších ženských penzí prosadila krátce před minulými sněmovními volbami tehdejší vláda, ale bez zajištění peněz ve státním rozpočtu. Za loňský rok výdaje činily necelých dvacet miliard korun. Národní ekonomická rada vlády navrhovala bonus jako nesystémový zrušit. Kolik prostředků si vyžádá ocenění nových důchodkyň podle rodinného vyměřovacího základu a případné dorovnání do současné pětistovky, ministerstvo práce nesdělilo.
Kabinet už vycouval také z růstu penzijního věku o dva měsíce ročně, tempo se s každým ročníkem narození bude zvyšovat maximálně jen o měsíc. Podle Jurečky se na tom shoduje celá vládní koalice. Změnu zapracuje do důchodové reformy sněmovní sociální výbor. Balík návrhů má Poslanecká sněmovna začít projednávat od 10. září, aby platil od ledna.
Deficit 73 miliard
Systém důchodového pojištění skončil loni v dosud nejvyšším deficitu téměř 73 miliard korun. To je zhruba jedno procento HDP. Pokud by se reforma neprovedla, propad by dosáhl pěti procent HDP. Loňské zpomalení valorizací penzí, a také zpřísnění pravidel pro předčasný odchod na odpočinek podle Jurečky deficit systému v dlouhodobějším výhledu zlepší, a to na schodek kolem tří procent HDP.
A po reformě by se deficit mohl pohybovat kolem jednoho procenta HDP, věří ministr. Pomalejší posouvání důchodového věku o jeden měsíc ročně by ho zvedlo o 0,3 či 0,4 procenta HDP, tedy asi o 25 až 30 miliard. Jurečka připustil, že to není málo peněz. „Důležité je ale také to, aby se nerozštěpila společnost,“ zdůraznil.