Spoření na penzi se od července mění. Jaká bude nová výše příspěvků a daňové dopady?

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Midjourney

Penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření jsou finanční produkty, které jsou podporovány státem formou státního příspěvku, daňového odpočtu a daňového osvobození pro příspěvky zaměstnavatele do limitu. Od července se přitom zvyšují státní příspěvky. O kolik? 

Aktuálně lze uzavřít pouze smlouvu o doplňkovém penzijním spoření, státní výhody jsou však stejné pro penzijní připojištění i doplňkové penzijní spoření. Při spoření na penzi v těchto finančních produktech náleží státní příspěvek, jehož výše se odvíjí od měsíční úložky na smlouvu.

FLOW: Buď budeme platit vyšší daně, nebo půjdeme později do důchodu. Je to jednoduché, tvrdí ekonom Matějka

Video placeholde
Rozhovor pro pořad FLOW s ekonomem Filipem Matějkou o důchodech • e15

Zvýšení maximálního státního příspěvku

Maximální státní příspěvek do konce června činí 230 korun, od července se zvyšuje maximální státní příspěvek na 340 korun. Na dosáhnutí maximálního státního příspěvku však bude nutné měsíčně spořit 1 700 korun a více. V přiložené tabulce máme uveden měsíční státní příspěvek do konce června a do července letošního roku.

Měsíčně spořená částkaStátní příspěvek
do konce červnaod července
300 korun90 korun0 korun
400 korun110 korun0 korun
500 korun130 korun100 korun
600 korun150 korun120 korun
800 korun190 korun160 korun
1 000 korun230 korun200 korun
1 200 korun230 korun240 korun
1 500 korun230 korun300 korun
1 700 korun230 korun340 korun
2 000 korun230 korun340 korun
3 000 korun230 korun340 korun

Pro čerpání státního příspěvku bude nutné spořit alespoň 500 korun měsíčně

Zatímco do konce června dosáhnou na státní příspěvek i lidé spořící si na smlouvu 300 korun měsíčně, tak od července bude nutné spořit minimálně 500 korun pro obdržení státního příspěvku. Měsíční příspěvek na smlouvu budou mít vyšší až lidé spořící na smlouvu 1 200 korun a více. Důvodem je motivace k vyšším měsíčním úložkám, neboť vlastní zajištění na důchod bude v budoucnu hrát ještě vyšší roli, než je tomu nyní.

Tip: Spočítejte si výši penze s naší důchodovou kalkulačkou a máme i kalkulačku věku odchodu do důchodu

„Penzijko“ jako daňový odpočet

Vlastní vklady na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření patří mezi nezdanitelné položky dle § 15 zákona o dani z příjmu, které snižují roční daňový základ. Při splnění zákonných podmínek přináší každá tisícikoruna daňového odpočtu daňovou úsporu ve výši 150 korun, lidem s velmi vysokými příjmy potom dokonce 230 korun, neboť v Česku jsou zavedeny dvě daňové sazby. Vyšší daňové sazbě podléhají za rok 2024 až zdanitelné příjmy nad 1 582 812 korun. Pro účely daňové odpočtu se však hodnotí pouze vlastní vklady nad částku, do které náleží státní příspěvek. 

Jak to bude s daňovým odpočtem za rok 2024?

Pro účely daňového odpočtu se do konce června hodnotí vlastní vklady nad 1 000 korun a od července vlastní vklady nad 1 700 korun. V souhrnu je možné uplatnit za celý kalendářní rok 2024 daňový odpočet nejvýše v částce 48 tisíc korun. Tento limit se přitom vztahuje na všechny státem podporované finanční produkty, tedy nejenom na penzijní připojištění a doplňkové penzijní spoření, ale například i na životní pojištění nebo dlouhodobý investiční produkt. V praxi je tedy možné mít uzavřeny například dvě smlouvy a na jednu čerpat daňový odpočet 12 tisíc korun a na druhou 36 tisíc korun.

Kdo maximálně využije daňové výhody?

V případě spoření pouze v doplňkovém penzijním spoření nebo v penzijním připojištění se od července budou čerpat maximální státní výhody při měsíční úložce na smlouvu ve výši 5 700 korun a více. V takovém případě bude činit měsíční státní příspěvek 340 korun a sníží se daňový základ za každý měsíc o 4 000 korun (za celý rok o 48 tisíc korun).

Zaměstnanci mají nárok na daňovou vratku

Všechny daňové odpočty (nezdanitelné položky) se uplatňují až za celý kalendářní rok v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání. Roční zúčtování daně provádí za zaměstnance zaměstnavatel, pokud nemá zaměstnanec sám povinnost podat daňové přiznání a o roční zúčtování daně zaměstnavatele požádá. Jestliže zaměstnanec doručí mzdové účetní potvrzení od penzijní společnosti o zaplacených vkladech na „penzijko“, potom obdrží po provedeném ročním zúčtování daně daňovou vratku, protože zaplacené zálohy během roku jsou vyšší, než činí roční vypočtená daň z příjmu. O daňový přeplatek je následně vyšší čistá mzda po provedeném ročním zúčtování daně.